Tikrai nereikia papildomai aiškinti apie skaitymo naudą – knygos turtina kalbą, padeda rišliau dėlioti mintis, plečia akiratį, auklėja ir šviečia. Kaip padėti vaikams išmokti skaityti ir pamėgti knygas šiame technologijų amžiuje?
Skaitykite vaikams
Susitarkite dėl kasdienio skaitymo valandėlės ir jos metu skaitykite savo vaikams – būtų idealu, jeigu atsigultumėte ar atsisėstumėte taip, kad vaikas taip pat matytų tekstą. Skaitant per eilutę braukite pirštu - vaikas nejučiomis ims sieti raides su garsais, jam bus lengva išmokti skaityti ir pačiam. Jeigu vaikas jau bent šiek tiek skaito pats, susitarkite, kad jūs jam garsiai paskaitysite, pavyzdžiui, pusvalandį, o jeigu vaikui bus įdomu, kaip toliau rutuliojasi skaitoma knyga, tai papildomą pusvalandį iki miego jis galės skaityti savarankiškai.
Turėkite knygų
Akivaizdu, kad knygos, ypač gražiai iliustruotos, vaikiškos, yra gan brangios, tačiau galima drauge su vaiku nueiti į biblioteką ir pasiimti iškart kelias knygas, galite peržvelgti skelbimus ar užsukti į naudotų knygų knygynus – nemažai šeimų atiduoda ar perparduota jau perskaitytas knygeles. Tegul knygų lentyna vaiko kambaryje būna jo akių lygyje, jam pačiam turi būti lengva pasiekti norimą knygą. Naudinga ir automobilyje, ir ant žurnalinio stalelio turėti paprastų vaikiškų knygelių, žurnalų – nuobodžiaudamas vaikas ims vartinėti, šiek tiek paskaitinės, tikėtina, kad ir rimčiau susidomės, o jeigu ir ne, tai net keli kasdien perskaitomi sakiniai gerina skaitymo įgūdžius.
Rodykite pavyzdį
Kodėl vaikas turėtų skaityti, jeigu nei mama, nei tėtis neskaito? Susitarkite su šeimos nariais, kad visi kasdien skaitysite. Pradėkite nuo trupučio, pavyzdžiui, 15 minučių kiekvieną vakarą. Susėskite drauge ir visi skaitykite jums patinkančias knygas.
Skaitykite visur ir visada
Jeigu su vaiku atėjote į kavinę, tegul jis pats (arba su jūsų pagalba) skaito meniu, drauge stenkitės perskaityti miestų pavadinimus, kai važiuojate automobiliu, skaitykite instrukcijas ir t. t.
Lankykitės bibliotekoje
Susitarkite su vaiku dėl laiko, kada keliausite į biblioteką – gal kas porą savaičių, gal trečiadieniais. Pasikalbėkite ir su bibliotekininke, ji būtinai pasiūlys naują ir įdomią knygą, tegul ir vaikas su ja užmezga draugystę – tuomet jam bus smagu lankytis bibliotekoje dar ir tam, kad pasimatytų su ja.
Mainykitės knygomis
Susitarkite su vaiko draugų tėvais ar giminaičiais ir sukurkite savo asmenines bibliotekėles – sudarykite savo turimų vaikiškų knygų sąrašą, jį parodykite kitiems. Kartu su vaiku skolinkite knygas, pasižymėkite, kas knygą pasiskolino, kada žada grąžinti – visai kaip tikroje bibliotekoje. Už vėlavimą grąžinti galima ir delspinigius skaičiuoti, pavyzdžiui, už vieną pavėluotą dieną priklauso vienas saldainis ar obuolys. Žinoma, ir patys skolinkitės ir mokykitės laiku grąžinti pasiskolintą knygelę!