• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip išmokyti vaiką sakyti „Ne“?

Labai svarbu nuo jaunų dienų vaikus išmokyti sakyti „Ne“, ypač tada, kai kalbama apie cigaretes, narkotikus, alkoholį ir pan. Vaikai neretai paragauja alkoholio ar cigarečių, siūlomų draugų – juk draugams dažnai labai sunku atsakyti.

REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, kad apsaugotų vaikus nuo žalingų įpročių, tėvams ir patiems derėtų rodyti tinkamą pavyzdį. Vien „nuogas“ moralizavimas vargiai ar turės didelės įtakos, nors šeimoje apie rūkymo, alkoholio bei narkotikų vartojimo žalą kalbėti reikia. Mokyti, kaip derėtų reaguoti į draugų pasiūlymus (spaudimą) pabandyti „ką nors naujo“, taip pat reikia.

REKLAMA

Ką gi daryti tėvams, kad jų vaikas išmoktų pasakyti „Ne“ narkotikams, alkoholiui, cigaretėms?

Be abejo, reikia ne tik drausti, bet ir suprantama kalba išaiškinti, kodėl to negalima daryti. Nors daug vilčių vien į tai dėti nereikėtų. Daug svarbiau vaikams pasiūlyti alternatyvą. Ne paslaptis, jog „šventa vieta tuščia nebūna“. Nuo mažens pratinkite vaikus prie sveiko gyvenimo būdo, šeimyninių švenčių, sportinių atrakcijų, rungčių – pasiūlykite kartu su visa šeima pažaisti, pavyzdžiui, futbolą ar krepšinį, kad vaikui tai neatrodytų kaip iš fantastikos srities. Kad vaikas nuo mažens turėtų tvirtą nuostatą, jog sportas ne tik labai naudingas, bet ir įdomus užsiėmimas.

REKLAMA
REKLAMA

Palaikykite savo vaikų iniciatyvą, bandant pasiūlyti jų draugams alternatyvą alkoholiui, cigaretėms ar narkotikams. Jei draugai vis tik bandytų siūlyti cigarečių ar alkoholio, vaikas jau būtų morališkai pasiruošęs pasakyti „Ne“, juo labiau jei jis iš tikrųjų nenori nei svaigintis, nei rūkyti.

Galite pasidalyti savo patirtimi ir papasakoti vaikams, kaip Jūs reaguodavote, kai bičiuliai įsiūlydavo alkoholio ar cigaretę. Būkite atviri bet kokios situacijos apsvarstymams. Vaikai turi žinoti, kad visada esate pasiruošę apsvarstyti su jais bet kokią problemą ir pasidalyti savo turima patirtimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praneškite vaikui, kad atsisakydamas pasiūlymo, pavyzdžiui, parūkyti, jis turi išlikti visiškai ramus ir užtikrintas. Kad jis neturi abejoti savo pasirinkimu, nes draugai, jei tik pajus nors mažiausią neužtikrintumą, bandys visais būdais įkalbėti, siūlys dar ir dar kartą. Labai svarbu, kad vaikas giliai įsisąmonintų, jog išsiskirti iš minios galima ne tik išgerto alkoholio kiekiu, garsiu šūkavimu ar narkotikų vartojimu. Kur kas originalesnis būdas ramiai ir už tikrintai to atsisakyti.

REKLAMA

Vis dėlto, kad ir kokios kryptingos ir protingos būtų tėvų pastangos, visiškai apsaugoti vaiką nuo „gatvės“ įtakos yra be galo sunkus uždavinys. Todėl labai svarbu žinoti, kokioje aplinkoje vaikas būna, su kokiais draugais bendrauja, kokią jie daro jam įtaką. Jei tam neskirsite pakankamai dėmesio, visos Jūsų pastangos gali nueiti niekais.

REKLAMA

Vienas iš neblogų šios problemos sprendimo būdų yra vasaros stovyklos. Jei teisingai pasirinksite, Jūsų vaikas stovykloje gali įgyti daug išties gerų įgūdžių – tarp jų ir sveiko gyvenimo būdo. 8–12 metų amžius kaip tik yra imliausias visokioms naujovėms ir įgūdžių formavimui – tiek teigiamų, tiek neigiamų.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų