• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Laikui bėgant žmonės užfiksuoja vis daugiau vaizdų. Ši tendencija padėjo Bostono policijai ieškoti itariamųjų, susprogdinusių užtaisus Bostono maratono metu. Ar tikrai civiliai gali padėti išaiškinti nusikaltimus?

REKLAMA
REKLAMA

BBC rašo, kad maratono metu minia fotografavo ir filmavo viską prieš ir po sprogimo. „Realybė yra tokia, kad šiandien dauguma sus savimi turi vaizdo fiksavimo įrangą“, - sako Pietų Kalifornijos universiteto Komunikacijos ir žurnalistikos mokyklos direktorė Karen North.

REKLAMA

Pasak jos, per dešimtmetį mėgėjų užfisuotų vaizdų skaičius išaugo dramatiškai. Lygiai taip pat padidėjo įrodymų prieinamumas nusikaltimų tyrėjams.

„Įsivaizduokite, jei toks mastas būtų egzistavęs tą dieną, kai buvo nušautas JAV prezidentas Johnas Kennedy. Atsakymai būtų pateikti jau po poros dienų“, - sako filmuotos meždiagos ekspertizės analitikas Grantas Frederickas.

REKLAMA
REKLAMA

Jis vadovauja laboratorijai, kurioje yra analizuojami dideli vaizdo įrašų kiekiai. Jie padėjo Federaliniam tyrimų biurui (FTB) ieškoti itariamųjų Bostono sprogdinimo aktuose. Šis minios filmavimo procesas labai padeda teisėsaugos institucijoms.

Pirmiausia laboratorijoje yra surenkama visa apsaugos kamerų nufilmuota vaizdo medžiaga, paskui civilių kameromis ir mobiliaisiais telefonais užfiksuoti vaizdai. Galiausiai viskas yra apjungiama į vieną bylą. Tada prasideda tikrasis darbas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų komanda sulygina vaizdus su žvalgybos turima informacija: meta duomenimis, vietos koordinatėmis ir kitomis aplinkybėmis“, - sako jis.

Privatu tampa vieša

Tyrėjai nenaudoja veidų atpažinimo programų vaizdo įrašuose, kur užfiksuota minia. Tai geriau veikia su aukštos kokybės įrašais, kurie lyginami su asmens paso duomenimis.

REKLAMA

Taip pat dėmesys yra kreipiamas tik į labiausiai įtartinus asmenis. Tyrėjai atkreipia dėmesį tik į tam tikrus asmenis, tačiau neteikia įtarimų. „Yra tam tikrų požymių: žmogus, turintis didelį nešulį arba kuprinę, išsiskiria iš minios ir dažniausiai būna vienas“, - sako G. Frederickas.

REKLAMA

FTB turės šimtus kiekvieno įtariamojojo nuotraukų. Tokia yra skaitmeninio amžiaus realybė.

Tačiau problema yra ta, kad kiekvienos įtartinos veiklos paieška viešuose ir privačiuose vaizduo įrašuose yra skaitmeninės adatos paieška šieno kupetoje. Anot tyrėjo, tai sukuria daugiau galimybių ieškant įtariamųjų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visuomenė taip pat įsitraukia į paiešką. Tokie tinklalapiai kaip „Reddit“ ir „4chan” talpina nuotraukas, o vartojai jas aptarinėja ir teikia savo įžvalgas.

„Kuo daugiau žmonių įsitraukia rinkdami duomenis ir spėliodami, tuo geriau“, - teigia Vermonto universtiteto inžinerijos profesorius Paulas Hinesas.

REKLAMA

Anot jo, didelės žmonių grupės gali suteikti naujų duomenų ir idėjų. Kiekvienas individas stengsis išsiskirti iš minios ir siūlys naujas įžvalgas.

„Tai nereiškia, kad visi duomenys bus patikimi. Vis tiek reikės tam tikro mechanizmo duomenų patikrinimui“, - pabrėžia jis.

REKLAMA

G. Frederickas patvirtina šią mintį. Jo teigimu dauguma civilių rodė nuotraukas, kuriose matomi du vyrai su dideliais krepšiais ir ryšio įranga. Kaip vėliau paaiškėjo, tai buvo policijos pareigūnai.

Jis perspėja, kad įtarimai be teisėsaugos institucijų įsitraukimo gali sukelti visuomenės paniką. Tuo pačiu paprastų žmonių užfiksuoti vaizdai gali suteikti labai svarią pagalbą kompleksiškame nusikaltimų tyrimo procese.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų