Nuo pat pirmųjų „Google“ įsikūrimo dienų darbas šioje kompanijoje tapo didžiausia daugelio žmonių svajone. Įvairiausios „Google“ siūlomos darbo privilegijos traukė daugelį elitinius universitetus baigusių specialistų. Bet patekti į „Google“ niekada nebuvo paprasta – norint įsidarbinti kompanijoje, kartais reikėdavo pereiti net 12 etapų atranką bei atlaikyti sudėtingų darbo pokalbių maratoną, rašo žurnalas „Fortune“.
„Google“ kompanijos darbuotojai ir toliau gauna nemažai privilegijų, jiems garantuojamos įvairaus pobūdžio nemokamos paslaugos, bet kompanijai vis labiau plečiantis, jos požiūris į darbuotojų atranką tapo kiek realistiškesnis. Kiek švelniau dabar vertinami ir darbe ne itin žibantys darbuotojai. Be to, darbo atrankos etapų skaičius sumažėjo iki keturių arba penkių, o į kompaniją pradėta priimti ir ne vien elitinius universitetus baigusius specialistus.
Išskirtiniame interviu žurnalui „Fortune“ vienas „Google“ įkūrėjų ir vadovų Larry Page'as, kalbėdamas apie darbo sąlygas ir galimybes „Google“ kompanijoje, neslepė pasididžiavimo. Kompanijos vadovas noriai dalijosi mintimis apie „Google“ komandoje tvyrančią „šeimynišką“ atmosferą bei apie tai, kaip „Google“ darbuotojams dalinamas nemokamas maistas skatina juos mažiau valgyti.
Balsas.lt pateikia „Fortune“ pokalbį su L. Page'u.
„Fortune“: Ką dabar reiškia būti „Google“ komandos nariu? Ar per šiuos metus „Google“ darbuotojo statusas kažkaip pakito?
L. Page'as: Be abejo, jis kinta, nes keičiasi ir „Google“ kompanijos veikla, ji vis labiau plečiasi. Bet vieną dalyką įsidėmėjau dar tada, kai pats pabaigiau Stanfordo Universitetą – kuomet esi ką tik baigęs studijas, gali imtis iš esmės bet kokios veiklos. Kai kurie itin geri projektai sulaukdavo labai didelio susidomėjimo, žmonės iš tiesų norėdavo prie jų dirbti. Į tai atsižvelgėme ir pradėdami „Google“ kompanijos veiklą. Ir tai tikrai pasiteisino. Jeigu jauti, kad keiti pasaulį, vadinasi, užsiimi tikrai reikšminga veikla. Tai ir yra svarbiausia. Žmonės nori atlikti reikšmingus, svarbius projektus, bet šiandieniniame pasaulyje tai yra retai įmanoma. Visgi „Google“ kompanijoje mes vis dar tai turime. Mes visada turėdavome ką pasiūlyti savo darbuotojams.
„Fortune“: Atlikdami savo misiją, jūs sugebate išlaikyti itin aukštą veiklos lygį. Kaip sugebate tai pasiekti kompanijoje, kurioje dirba tūkstančiai skirtingų žmonių?
L. Page'as: Dar tuomet, kai 1998 metais pradėjome „Google“ veiklą, mūsų misija buvo išplėsti pasaulio informavimo galimybes. Pamenu, jog kažkada seniai, kuomet kompanijoje teturėjome vos apie šimtą žmonių, personalo susirinkimo metu buvau paklaustas: „Kodėl gi mums reikėtų dar didesnio darbo kolektyvo? Juk šimtas žmonių jau ir taip yra daug“. Tuomet atsakiau, kad rūpinimasis pasaulio informacijos sklaida nėra toks darbas, kurį galėtų atlikti šimtas žmonių. Tai veikla, kuria turėtų užsiimti žymiai daugiau žmonių. Mums pasisekė, jog tas darbas, kuriuo užsiimame, yra labai reikšmingas. Bet norint jį sėkmingai atlikti, yra reikalingos milžiniškos pastangos. Nemanau, kad kada nors visiškai nebeliks svarbių užduočių, kurias būtų privalu atlikti. Juk pasaulyje yra daug, labai daug problemų, kurias būtina išspręsti.
„Fortune“: Kaip jūs apibūdintumėte „Google“ kompanijos tikslą?
L. Page'as: Mano, kaip kompanijos lyderio, užduotis yra užtikrinti, jog kiekvienas joje dirbantis žmogus turėtų kuo platesnes galimybes, ir priversti juos patikėti, kad jų atliekama veikla yra prasminga ir prisidedanti prie visuomenės gerovės. Ir mes sugebame tai atlikti. Mano tikslas, jog įgyvendinant šias užduotis, „Google“ visuomet būtų priešakyje, o ne sektų kitų pavyzdžiu.
„Fortune“: Kokią reikšmę, kurdami darbo sąlygas, skiriate nuostabiosioms „Google“ privilegijoms bei įvairioms darbuotojams nemokamai teikiamoms paslaugoms, pavyzdžiui, aprūpinimui nemokamu maistu ar masažo seansams?
L. Page'as: Svarbu, jog darbo kolektyvas būtų tarsi šeima, kad pati kompanija jiems būtų tarsi šeima. Darbovietėje žmonės turi jaustis esantys svarbia kompanijos dalimi. Kuomet žmonėms suteiki tokias galimybes, galima tikėtis ir didesnio darbo produktyvumo. Vietoj to, jog sektum, kiek tavo darbuotojai pradirbo valandų, geriau yra tiesiog pažiūrėti, kokį rezultatą jie pasiekė. Į santykius su savo darbuotojais mes ir toliau ketiname žvelgti novatoriškai. Mums rūpi jų sveikata ir mes norime prisidėti prie to, jog mūsų darbuotojai būtų žvalūs, gyventų sveiką gyvenimo būdą, nerūkytų. Bet svarbiausia, jog dėl to mūsų darbuotojai tampa laimingesni ir produktyvesni.
„Fortune“: Sunku ir įsivaizduoti, jog „Google“ darbuotojai galėtų daug rūkyti. Bet gal galėtumėte pateikti konkretų pavyzdį, kokias metodais prisidedate prie savo darbuotojų sveikatos gerinimo?
L. Page'as: Dažniausiai darbuotojams yra suteikiamos galimybės eiti į didžiuosius sporto klubus, bet mes pastebėjome, jog jie žymiai mieliau sportuoja mažesnėse sporto salėse, esančiose netoli darbovietės. Mes rūpinamės, jog mūsų darbuotojai valgytų tikrai sveiką mastą. Be to, savo darbovietėse turime ir gydytojų personalą. Ir toliau ketiname į tai kreipti ypatingą dėmesį, norime, kad mūsų darbuotojai savo sveikata galėtų pasirūpinti greitai ir paprastai. Jeigu norėdami apsilankyti pas gydytoją, po darbo jūs turite pervažiuoti visą miestą ir dar nemažai laiko pralaukti priimamajame, vargu ar būsite labai patenkintas. Tad mes stengiamės, jog „Google“ darbuotojų tokios problemos nevargintų.
„Fortune“: O kaip su nemokamai dalinamu maistu?
L. Page'as: Klausiate, ar jis visuomet bus dalinamas nemokamai? Negaliu būti užtikrintas, kad visada, bet kol kas tokia praktika tikrai pasiteisina. Aš nesuku galvos dėl papildomų išlaidų. Vienintelis dalykas, kuris man rūpi, yra tai, jog mūsų darbuotojai nepersivalgytų. Tokia praktika prisideda prie to, jog mūsų darbuotojai jaustųsi tarsi šeimos nariai. O kai kuriais atvejais tai netgi skatina sveikesnį gyvenimo būdą: juk nebūtina prisikrauti didžiausią porciją vien todėl, jog ji yra nemokama.
„Fortune“: Ar manote, jog „Google“ kompanija turėtų veikti centralizuotai, pagrindinius sprendimus priimant centrinėje būstinėje? Turite kompanijos filialų visame pasaulyje, bet kompanijos galia turbūt vis vien susitelkusi Silicio slėnyje?
L. Page'as: Šiuo metu trečdalis visų kompanijos žmonių darbuojasi Silicio slėnyje. Visgi aš tikiuosi, kad palaipsniui tapsime mažiau nuo centrinės būstinės priklausoma kompanija. Manau, pasieksime, jog mūsų darbuotojai galėtų produktyviai dirbti bet kokiame pasaulio kampelyje. Kita vertus, Kalifornija yra iš tiesų puiki vieta gyventi. Tad čia mes jūsų visuomet laukiame.