• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Italų fizikas pagaliau rado atsakymą į labai praktišką klausimą: kaip geriau elgtis lyjant, kad mažiau sušlaptum, jei neturi nei skėčio, nei lietpalčio? Geriau bėgti kaip galima greičiau ar pernelyg neskubėti?

REKLAMA
REKLAMA

Pasirodo, šis iš pažiūros nelabai mokslinis klausimas nuo pat 8-ojo praėjusio amžiaus dešimtmečio buvo fizikų ginčo objektas. Vieni iš jų tvirtino, kad per lietų kaip galėdamas greičiau bėgantis žmogus sušlaps mažiau, kiti įrodinėjo, jog skubėti reikia pamažu, nes esą yra optimalus greitis, kuriuo žingsniuodamas žmogus gaus minimalų kritulių kiekį.

REKLAMA

Ši problema fizikus buvo „užvedusi“ taip rimtai, kad mokslo žurnaluose ne kartą buvo skelbiami jų straipsniai su viena kitą paneiginėjusiomis teorijomis. Pasak „Washington Post“, naujausias šiai problemai skirtas mokslinis straipsnis buvo paskelbtas praėjusiais metais: jo autoriai kategoriškai tvirtino, kad, norint sušlapti kuo mažiau, per lietų reikia judėti tam tikru optimaliu greičiu.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Brescijos universiteto (Italija) fizikos profesorius Franco Bocci, iš visko sprendžiant, padėjo tašką šiame moksliniame ginče. Žurnale  „European Journal of Physics“ jis paskelbė labai praktiškai pavadintą straipsnį „Bėgti ar ne per lietų“. Jame matematiškai tiksliai įvertinti bėgančio žmogaus kūno formos, vėjo greičio bei krypties ir kiti įtakos veiksniai, ir visa tai aprašyta paprastomis formulėmis, kurios profesoriui netikėtai priminė matematinius skaičiavimus, naudojamus aprašinėjant elektromagnetizmo reiškinį. Tad autorius nutarė pasinaudoti elektromagnetizmo analogija ir ėmėsi nagrinėti lietaus poveikį skirtingos formos judantiems kūnams, sakoma pranešime.

Prof. F. Bocci galiausiai nustatė, kad yra teisios abi dėl šios problemos besiginčijusios pusės: kaip elgtis lygant, priklauso nuo konkrečių sąlygų. Jei lietaus lašai krinta vertikaliai (nėra vėjo), nelieka kito pasirinkimo, tik kaip galima greičiau bėgti. Tuo atveju, jei vėjas pučia į nugarą, žmogus sušlaptų mažiau, jei bėgtų maždaug vėjo greičiu ir smarkiai atsilošęs. Tačiau ši taktika tinka tik tuo atveju, jei žmogus yra aukštas ir lieknas. O jei esate žemas ir apkūnus, nepadės joks optimalus greitis: jei norite kuo mažiau sušlapti, reikia skubėti iš visų jėgų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų