Pavasaris jau pražydo margaspalviais žiedais. Bet ar pabudo iš žiemos miego jūsų plaukai? Šalčio lauke ir sauso oro namuose nualinti, kepurės prispausti, nuo saulės šviesos stokos praradę žvilgesį ir spalvą jie prašyte prašosi intensyvaus gaivinimo, gurkšnio gyvybės ir energijos.
Problema – šaknys
Plaukų gyvybingumas, žvilgesys ir visos kitos trokštamos savybės visų pirma priklauso nuo šaknų. Svogūnėlyje formuojasi naujos ląstelės, kurios virsta ragine baltymine išauga, t. y. plauku. Kiekvienas plaukas turi smegenis, padengtas raginiu apvalkalu, virš kurio, kaip čerpių stogas, išsidėstę keratino žvyneliai. Jei keratiną paveikia neigiami veiksniai, tarkime, sūrus vanduo, saulė ar chemikalai, plaukai tampa sausi, trapūs, greitai lūžinėja, skyla galiukai. Plaukų stiprinimas neretai paverčiamas tikru chemijos mokslu, su serumais, ampulėmis ir įvairiausiais vaistais. Tačiau dažniausiai viskas, ko reikia slenkantiems ir lūžinėjantiems plaukams – atidi kasdienė priežiūra ir šiek tiek papildomo dėmesio.
Paprastos taisyklės kasdienai
Net jei naudojate šampūną, skirtą plauti kasdien, kiekvieną dieną trinkti plaukų nepatariama. Pernelyg dažnai trenkant plaukus nuo jų nuplaunama apsauginė plėvelė, sauganti nuo kenksmingo išorės poveikio, o kartu su vandeniu išbėga ir maistingosios medžiagos, išgaruoja natūrali drėgmė. Silpnus plaukus patariama plauti tik kūno temperatūros vandeniu – ne šiltesniu ir ne šaltesniu. Teigiamai galvos odą ir plaukus veikiantis skalavimas šaltu vandeniu tinka jau sustiprėjusiems, sveikiems plaukams. Silpniems plaukams skalauti galite naudoti ištirpdyto ledo vandenį – jis minkštesnis ir švaresnis. Plastikinį butelį pripilkite vandens iš čiaupo, užšaldykite šaldymo kameroje, o paskui atitirpinkite. Atitirpus vandeniui dugne gali likti nuosėdų. Jas išpilkite, o vandeniu galite skalauti plaukus.
Drėgnus plaukus šukuokite itin atsargiai, kad nepažeistumėte plauko struktūros. Kad ant šukų nesikauptų dulkių ir riebalų, kartą per savaitę jas reikia išplauti šiltame vandenyje su šampūnu. Venkite silpnus plaukus kaitinti džiovintuvu, o jei prisireiks – bent jau džiovinkite ne karšto oro srove. Orą pūskite džiovintuvą laikydama 15–20 centimetrų atstumu nuo plaukų. Šukuojant natūraliomis šukomis ar šepečiu masažuojama galvos oda, paspartėja kraujotaka ir plaukų augimas.
Dieta gražiems plaukams
Ne mažiau nei išorinė plaukų priežiūra svarbu, ar organizmas su maistu gauna pakankamai plaukams reikalingų medžiagų. Kokie maisto produktai stimuliuoja plaukų augimą ir dovanoja plaukams žvilgesį? Svarbiausia – augalinis aliejus, kuriame gausu nesočiųjų riebalų rūgščių, vitamino E. Šio vitamino dar galima rasti brokoliuose, briuseliniuose kopūstuose, sojos pupelėse, kviečių gemaluose. Kad plaukai dailiai atrodytų, jiems būtinas vitaminas A. Jo yra pieno produktuose, morkose. Vitamino B, taip pat naudingo plaukams, yra kiaušinio trynyje, žaliose lapinėse daržovėse, nepoliruotuose ryžiuose. Be abejo, nereikėtų pamiršti ir vitamino C. Šviežios uogos, vaisiai, daržovės, kurių per dieną patariama suvalgyti ne mažiau nei penkias porcijas, puikiausiai aprūpina organizmą šio vitamino atsargomis. Stiprindamas bendrą organizmo tonusą ir imunitetą, jis suteikia gyvybingumo ir plaukams.
Kaukių balius
Kaukės skirtos intensyvesnei, atidesnei plaukų priežiūrai. Jei juos reikia gydyti, kaukes patariama daryti du–tris kartus per savaitę. Profilaktiškai – kartą per mėnesį. Kaukės daromos prieš trenkant galvą, likus 30–60 minučių iki plovimo. Masažuojamaisiais judesiais įtrinkite mišinį prie plaukų šaknų, o paskui – per visą ilgį. Didžiausia priemonės dalį reikėtų tepti prie šaknų, plaukams užteks tik truputėlio. Kad kaukės poveikis būtų stipresnis, ją užtepus plaukus apvyniokite polietileno plėvele ir pridenkite pašildytu frotiniu rankšluosčiu. Praėjus nurodytam laikui kaukę nuplaukite įprastu šampūnu.
Alaus kaukė. Reikės 1/2 stiklinės šviesaus (šviesiaplaukėms) arba tamsaus (brunetėms) alaus ir šaukšto alyvuogių aliejaus. Mišinį įmasažuokite į galvos odą, paskleiskite ant plaukų. Po valandos nuplaukite.
Kiaušinių kaukė visų tipų plaukams. Iki putų išplakite du kiaušinius, tepkite ant plaukų, palaikykite dešimt minučių, tada nuplaukite kūno temperatūros vandeniu. Procedūra atlikite kas tris–keturias savaites.
Kokosų ir avokado kaukė. Prireiks avokado ir 1/2 stiklinės kokosų pieno. Avokadą sutrinkite, kad susidarytų puri tyrelė. Sumaišykite su kokosų pienu. Įtrinkite į galvos odą ir plaukus, palaikyti 10–15 minučių ir nuplaukite.
Jei plaukai slenka
Požymių, kad plaukai silpsta, gali būti įvairių. Tai ir ūmai pradingęs sveikas žvilgesys, ir pleiskanojimas ar, atvirkščiai – riebalavimasis, nepaklusnumas, taip pat darosi vis sunkiau juos iššukuoti ar suformuoti norimą šukuoseną. Tačiau neretai įsisukę į kasdienybės verpetą mes plaukų siunčiamą pagalbos signalą išgirstame tik tada, kai jie ima slinkti. Vidutiniškai per parą sveikam žmogui iškrenta apie 80–100 plaukų. Toks kiekis neturėtų kelti susirūpinimo ir nerimo, nes vyksta natūralus plaukų atsinaujinimo procesas: vieni išslenka, kiti – užauga. Tačiau jei pastebėjote, kad išslinkusių plaukų vis daugėja, turėtumėte nedelsdami susirūpinti.
Aštrus šlakelis. Nuo seno žinoma itin efektyvi plaukų gaivinimo priemonė – krienų sultys. Jei plaukai nusilpo ir prarado purumą, tris kartus per savaitę ištepkite juos šviežiai spaustomis krienų šaknų sultimis.
Rozmarino galia. Nuo seno efektyvia priemone nuo plaukų slinkimo ir pleiskanojimo laikomas rozmarinas. Du šaukštelius rozmarino užpilkite 300 mililitrų vandens ir penkias minutes pavirinkite. Atvėsintą nuovirą švariu dantų šepetėliu įtrinkite į galvos odą ir neplaukite per naktį. Šis prieskoninis augalas puikiai aktyvina kraujotaką galvos odoje ir netrukus leis jums vėl didžiuotis žvilgančiais plaukais.
Parengė Laura Mureikaitė