• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip apsisaugoti nuo vagių kelionėse?

Pasaulyje egzistuoja daug žmonių, kuriems žiopli turistai yra vienintelis pragyvenimo šaltinis. Tad  keliaudamas į užsienį visada rizikuoji būti apvogtas. Siūlome pažvelgti į vagių psichologiją ir sumažinti pavojaus riziką ateityje.

REKLAMA
REKLAMA

Dažnai girdime: „Nepalikite daiktų be priežiūros!“, „Vaikščiokite gerai pažįstamomis gatvėmis!“, „Nesinešiokite per daug pinigų“. Tačiau ar nederėtų pažvelgti giliau ir pabandyti suvokti, kodėl „kelionių“ vagys sėkmingai klesti ir neretai išvengia atsakomybės? Mičigano profesorė Barbara Oakley, parašiusi knygą „Blogio genai“, duoda vertingų patarimų. 

REKLAMA

Pasak profesorės, smulkūs nusikaltėliai yra visuomet traktuojami, kaip žmonės išgyvenę sunkią vaikystę. Tai jiems neretai padeda išvengti atsakomybės. Tačiau šis pasyvus „nesusiklosčiusio gyvenimo“ skydo toleravimas gali būti pavojingas.

„Mokyklos ir universitetai perša studentams mintį, kad skurdas yra vienintelė nusikalstamumo priežastis“, - teigia B. Oakley. „Šia prielaida sėkmingai dengiasi vagys“.

REKLAMA
REKLAMA

Jei nusikaltimo vietoje yra pagaunamas vagis, jis beveik visada bandys apeliuoti į žmogiškąjį altruizmą ir empatiją bei prašysis paleidžiamas. Tą dar labiau sustiprins verkšlenimas, teigimas, kad jis niekada anksčiau nevogė, liūdnos istorijos apie gyvenimą ar šeimą.

„Kai kurie vagys visą gyvenimą augo galvodami, jog vogti iš „pinigais aptekusių“ vakariečių yra nieko tokio, visiškai pateisinama. Žinant tai, galima išvengti daugybės nemalonių situacijų“, - teigia knygos autorė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Profesorė „kelionių“ vagis skirsto į dvi pagrindines kategorijas: erelius ir chameleonus. Ereliai būna geros fizinės būklės, kurie „lobį“ griebia visomis išgalėmis. „Skurdžios šalys dažniausiai neturi tokių kriminalistinės technikos priemonių kaip pirštų atspaudų ėmimas, todėl jei „erelio“ tipo vagis pagaunamas nusikaltimo vietoje, jis dažniausiai pasako netikrą vardą ir grįžta vogti atgal į stotį ar kitą vietą“, - išduoda autorė.

REKLAMA

„Chameleonai“ vagia subtiliau. Jie dažniausiai būna gerai užsimaskavę ir akimirksniu aukomis gali paversti nieko nenutuokiančius užsieniečius.

„Chameleonas“ gali būti gerai atrodantis kostiumuotas vyriškis, kuris nejučia įkiša savo ranką į jūsų kišenę ar gerai atrodanti jauna dama, kuri paslysta ir užvirsta ant jūsų. Jų metodai yra klastingesni.

REKLAMA

Tai kaip galų gale apsisaugoti nuo „erelių“ ir „chameleonų“ ar kitokio plauko vagių? Štai keli patarimai:

•    Apsaugos darbuotojai stebi gerai žinomus vagis traukinių stotyse, kurie negali būti išmesti iš viešųjų vietų, todėl kartais apsimoka sekti apsaugininkų akis ar tiesiog pasikonsultuoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

•    Gera idėja yra dėvėti akinius nuo saulės, jei keliaujate autobusu ar traukiniu. Tokiu būdu vagys negali įspėti, ar yra stebimi.

•    Visuomet įtartiniems tipams žvelkite tiesiai į akis. Akių kontaktas išduoda, jog esate įdėmūs. Žvelgimas į potencialaus vagies akis gali iš dalies jį atbaidyti, nes jis suvoks, kad jo kėslai nėra nežinomi.

REKLAMA

•    Dažnai vagys stengiasi priartėti prie „aukų“. Tam gerai pasitarnauja  laiko teiravimasis. Jūsų užduotis – neleisti jiems per daug prisiartinti. Kartais jie veikia poromis. Vienas iš poros priartėja paklausti laiko ir taip užima dėmesį, o kitas tuo metu čiumpa už piniginės.

REKLAMA

Dar keli populiarūs vagių metodai:

•    Vagystės iš automobilių. Vienas vagis prisiartina prie mašinos lango ir ko nors klausia arba rodo išgalvotą problemą. Kitas tuo tarpu tyliai atidaro dureles iš kitos pusės ir griebia viską, kas vertinga.

•    Vagystės „apliejant“. Čia vagystes vykdo keli asmenys. Pirmiausia jie aplieja aukos drabužius arba bagažą kokiu nors tepiu skysčius (pvz., kava), tuomet bando atsiprašyti ir tai išvalyti. Sekti vagių rankų judesius – nėra paprasta. Todėl su dėmėmis gali išgaruoti piniginės ir kiti vertingi daiktai.

•    Bagažo panėšėjimas. Vagys prisiartina ir  pasisiūlo panėšėti bagažą. Dažnai net nelaukiant keliautojo pritarimo, čiumpamas vertingiausiai atrodantis krepšys ir dedama į kojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų