• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šią vasarą Vašingtono universitete, Sietle, įvyko XI Baltų studijų vasaros institutas (BALSSI), kur, be estų ir latvių kalbų, buvo mokomi I ir II lietuvių kalbos lygiai. Vienas iš gausios BALSSI programos renginių buvo trys simpoziumai tema “Amerikos įvaizdžiai Baltijos šalyse”. Rugpjūčio 2 d. simpoziume dalyvavau ir aš, kur pristačiau Lietuvos gimnazistų ir studentų mintis apie Ameriką.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos jaunimui būriais traukiant į svečias šalis, ypač JAV, geresnio gyvenimo, uždarbio, laimės, o kartais - tik nuotykių ieškoti, šie trumpi komentarai leidžia susidaryti įspūdį, kokią Ameriką jaunimas įsivaizduoja. Tekstai, labiau primenantys elektronines žinutes nei išsamius atsakymus, rodo žiniasklaidos, spaudos, kino ir apskritai aplinkos įtaką formuojant Amerikos įvaizdį. Nors iš kai kurių atsakymų galima numanyti, kad jie Ameriką pažįsta ne tik iš televizijos ar spaudos. Dauguma pasisakymų pernelyg lakoniški ir nekritiški, kad būtų galima juos analizuoti, tačiau tai puiki galimybė susipažinti su Lietuvos jaunosios kartos nuomone, jų įvaizdžiais ir stereotipais apie Ameriką.

REKLAMA

PauliusKoks mano Amerikos įvaizdis? Mėlyna, raudona, balta. Negalėčiau sakyti, kad tas įvaizdis yra blogas, juk tai “svajonių šalis”, daug pasiekusi įvairioje pramonėje. Išsivysčiusi šalis. Ką girdžiu dažniausiai? Dažniausiai, kaip Amerika “klysta”. Bushas, kaip jis tvarkosi Baltuosiuose rūmuose. Kaip dirbami prasčiausi ir vargingiausi darbai ir gaunami maži atlyginimai arba kaip tik už tą patį darbą galima gauti labai daug. Kinių inžinierius pradėjo tiesti tiltą Beringo jūroje, kuris jungs Ameriką ir Rusiją. Patinka, kad auga futbolo lygis, populiarėja. Kariai taikdariai siunčiami į Europą, į tas šalis, kur vyksta karai. Taip pat amerikiečių ir anglų kareiviai sutaria tarpusavy. Girdėjęs nemažai apie indėnus ir kaubojus. Tai yra gražu. Kokie stereotipai? Daug pompastikos. Daug popžvaigždžių, Holivudas. Amerikietiški kalneliai, “hamburgeriai”, nesveikas maistas, žmonės stori. Žmonės nepažįsta kitų šalių, o dar ir savo. Lengvai arba sunkiai uždirbami pinigai, pigi darbo jėga.

REKLAMA
REKLAMA

TomasAmerikos kultūra, imlūs naujiems postmodernistiniams menams, naujiems vėjams, idėjoms. Amerikonai visai kitokie nei eiliniai europiečiai, su savom mintim ir mąstymu. Graži ir įdomi šalis. “Hamburgeriai”. Dažniausiai girdžiu apie išpuolius, visokias grupuotes. “Al kaeida” (nežinau, kaip rašosi). Holivudas. Kalbant apie Amerikos architektūrą, tai miestai neturi senamiesčių, namai modernūs, pastatyti beveik visi šiame amžiuje, net neįdomu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

AstaDideli miestai, gatvės. Milijonai žmonių. Storų. Niekada nebuvau Amerikoj, pažįstu ją tik iš filmų. Galbūt ji tokia ir yra, su savom gaujom, purvais, “pabais”, didelėm firmom, “lengvu” mąstymu, pinigais, įvairiaspalviais žmonėm, mėlynais paplūdimiais. Tai labai didelė šalis. Manau, kad vienas rajonas, miestas ar valstija labai skiriasi nuo kito. Amerikonai mokyklose mokosi tik savo šalies istorijos. Demokratiška šalis. Turi daug garsių politikų, ryškių asmenybių, aktorių, menininkų, mokslininkų, biznierių. Daug prezidentų. Ryški valstybinė šventė liepos 4-oji. Visur vėliavėlės, pompastika. Amerikoniška šypsena ir visokie “How are you? Hello, oh yes, oh God”. Metro, to juk mes neturime. Visi gyvena nuosavuose namuose, dideliuose. Amerikiečiams svarbu šeima, giminė. Padėkos diena.

REKLAMA

KristinaAmerikonai paviršutiniški, lėkštoki, turtingi. “Amerikoniška šypsena”. Stipri politika. Mokslininkai. Atrandama vis kažkas nauja. Astronomija. Didelė, labai įvairi šalis. Įvairių tautybių, kultūrų, išsilavinimo žmonės. Šovinistinė, vaizduojanti pranašumą.

AndriusDaug technikos turinti šalis. Daug ką gaminanti. Turtinga. Įvairių kultūrų. Tiesiog katilas.

REKLAMA

DanguolėAmerika labai įdomi ir visiškai kitokia nei mūsų Europa. Išsiskiria Amerikos istorija, jos atradimas, indėnai, kaubojai. Tai labai į priekį pažengusi moksliniais, techniniais ir visokiausiais laimėjimais šalis. Ten tikrai yra visokio išsilavinimo lygio žmonių, visokių kultūrų. Vienas kraštas labai skiriasi nuo kito. Amerika yra jėga, pranašumą demonstruojanti valstybė. Piketai, šventės. Ten daug turtingų žmonių, gražūs namai. Dideli atlyginimai, dideli mokesčiai ir draudimai. Amerika turi tik jai būdingą kultūrą ir savybes. Tai gana įdomi tema. Tačiau sunku kalbėti apie tai, ko niekada nematei ir kur niekada nebuvau. Tai nėra mano svajonių šalis. Ten viskas verda, juda labai greitai, viskas nauja, viskas sumaišyta, viskas turi kažkokias amerikietiškas taisykles. Tiek.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Saulius ir RūtaAmerikiečiai yra plastikiniai. Materialistai. Kvaili. Nutukę. Mėgsta pasirodyti. Netikros šypsenos. Jie deklaruoja individualizmą, bet patys yra vienodi. Jie vertina tavo pinigus, o ne tave patį. Jie nebendrauja artimai. Su jais neįmanomas rimtas santykis. Amerikoje darbas pernelyg sureikšmintas. Malonumas ir pasilinksminimai yra perdėti. Jiems viskas turi būti smagu. Emocijos ir reakcijos yra išpūstos. Amerikiečiai vartoja jau paruoštas frazes ir sakinius. Jie kartoja frazes iš popkultūros. Jie slepia savo mintis ir jausmus. Kai jie kalba, jie nekuria kalbos, jie tiesiog ją vartoja. Apskritai amerikiečiai nėra labai kūrybingi ir išradingi. Tai vartotojų visuomenė.

REKLAMA

AudraAmerikiečių vidurinioji klasė yra konservatyvi ir religinga. Atrodo, kad jie nuolat ieško dvasingumo ir niekur negali jo rasti. Su amerikiečiais nėra lengva susidraugauti. Reikia gerokai “padirbėti”, norint turėti bent vieną. Jie nėra labai šilti ir atviri, bet labai maloniai tave priima.

REKLAMA

JurgaAmerikiečiai yra labai patiklūs, ypač politikoje. Masiškai. Jie tiki propaganda, kurią jie mato per televiziją. Man atrodo, kad pasakos apie Ameriką nyksta. Žmonių akys jau neblykčioja, išgirdus žodį “Amerika”. Tempas beprotiškas. Amerikiečiai nesistengia pažinti tave; jie nesistengia geriau pažinti kito žmogaus. Ir po 20 metų mes jų nesuprasime geriau, taip kaip ir jie mūsų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

LauraTiesiog mentalitete yra užkoduota galimybė sėkmingam šeimyniniam gyvenimui: namukas, kurį gali įsigyti jau po 3 metų, dirbdamas vidutiniškai apmokamą darbą, bažnyčia, kuriai tu, be abejonės, priklausai, nes tavo šeimos pagrindas stovi ne ant dviejų, bet ant trijų kojų, tavo vaikai, kuriems darželis, mokykla, taip pat, žinoma, bažnyčia suteiks tiek saviraiškos galimybių, kiek tik panorėsi. Savaitgalius su vaikais leidi zoologijos sode, vandens pramogų parke ar susimetęs visą šeimyną į gigantišką “kemperį”, prisikabinęs savo visureigį prie kablio, mauni į vieną iš gausybės nacionalinių parkų, į kurį gali išsipirkti metinį abonementą ir vėliau neskaudinti sau galvos. Vaikai paaugo - išvažinėjo po universitetus ar koledžus - planuoji savaitgalius pusei metų į priekį, kaip vieną aplankyti Solt Leik Sityje, o kitą - Čikagoje. Apsipirkinėdamas tame pačiame prekybos centre ir rinkdamas taškus, renki sau nemokamo skrydžio mylias. Surinkai - pirmyn! Išėjai į pensiją - tiesiu taikymu neri į visuomeninę veiklą: prancūzų kultūros mėgėjų draugija (nors prancūziškai nė mur mur, bet dievini prancūzų kiną), bendradarbiavimas su universiteto tarptautinių ryšių skyriumi (visą namo rūsį atiduodi į kokio išblyškusio studenčioko iš Europos globą, jam tai tikrai “big deal”), sekmadieniniai susirinkimai bažnyčios bendruomenėje, kokio nors pabėgėlio iš Sudano šeimos globa... Dar daugybė veiklos, tik pirmyn... Yra ir kita pusė... Arizonos ir Nevados dykumos pilnos treilerių, kuriuose mums neįsivaizduojamu būdu gyvena prasigėrę, prasilošę, tiesiog kažką ne taip darę... Prekybos centrai pilni ne tik jaunimo, kurių darbas - parodyti, kur rasti bateriją ar karnizą užuolaidom... Apie tuos, kurie sankryžose stoviniuoja su lentelėmis “Anything helps” aš nekalbu, nes, kaip juokavo vienas lietuvis kolega, sukiodamas “truck” vairą “aš dar tiek neuždirbau, kad galėčiau sau leisti čia pastovėti”. Beveik visi pradeda nuo indų plovimo. Bet jei turi bent kiek smegenų ir tikrai žinai, ko nori - turėsi. Patinka man šita šalis. Stovėdami ant Didžiojo Kanjono prisiekėm į ją dar ne kartą sugrįžti. Bet tik atostogų... Mes juk LIETUVIAI.

REKLAMA

MantasČia mano padrikos mintys apie Ameriką ir amerikiečius (senbuvius, mažiausia trečios kartos).

Viskas dviguba: jei šaldytuvas, tai dviejų durų spinta, jei mašina - tai mažiausiai 4 litrų, vaikiška ledų porcija - 1 litras. Kokakolą turbūt geria vaikai nuo pusės metų. Jei nėra kokakolos - galima numirti iš troškulio. Žmonių apranga: kaimuose kaubojai su džinsais, miestuose kas nors būtinai rėkiančio (pvz., blizgantys megztiniai); arba tipinė moters apranga biure: dalykinis kostiumėlis ir balti “Nike” sportbačiai... Sunku paaiškinti kodėl, bet man atrodo, kas antras amerikietis turi sunkių antsvorio problemų... Amerikonams dzin yra aplinkos apsauga - svarbiausia, kad ekonominis augimas nesulėtėtų. Amerikiečiai absoliučiai nesimoko kitų užsienio kalbų arba mokėjimas apsiriboja keliais ispaniškais žodžiais... Tikiuosi, šitie mano pamąstymai nieko neįžeidžia.

REKLAMA

JonasAsmeniškai mano nuomonė apie Ameriką - didelių galimybių šalis, bet tos galimybės ne visiems mirtingiesiems pasiekiamos. Dėl akivaizdaus darbo jėgos trūkumo priešakinėse linijose (žinant amerikonišką charakterį ir atlyginimą) labai traukia jaunimą iš įvairių šalių. Be abejo, jeigu Lietuvėlės ekonominė padėtis būtų bent trečdaliu tiek, kiek JAV, ir mes trauktume kitus. Patys galėtume kurti firmas ir samdyti su labai mažomis sąnaudomis svetimšalius, neatsižvelgdami į darbo sąlygas. Deja, žvelgiant iš dabartinės pozicijos, Amerika yra tarsi aukso kasykla žmonėms, norintiems sunkiai dirbti ir užsidirbti. Amerika turbūt diktuoja pasauliui naujausias verslo tendencijas, teorijas ir stilių. Milžiniška šalis, su milžinišku gyventojų skaičiumi. Turbūt bet kokia JAV rinkos dalis daro įtaką Europos rinkoms. Studijuoti JAV prestižiniuose universitetuose svajoja daugelis studentų...

REKLAMA
REKLAMA

DonatasTikriausiai nebūsiu originalus, bet pritariu masiškai nuomonei, kad Amerika - galimybių šalis. Tačiau, mano nuomone, tos galimybes įgyvendinamos kiek kitaip. Pamenu mintį (rodos, kažkokio Lietuvos dizainerio), kad Europoje dažniausiai karjerą lemia pažintys. O Amerikoje vertinami ne vien tavo giminystės ar pažinčių ryšiai, bet ir asmeninės savybės, sugebėjimai. Aš pats iš pradžių maniau, kad amerikonai kažkokie prietrankos: tik laksto išsišiepę iki ausų, klausinėja: “how do you do?”, valgo mėsainius ir žiūri kvailus amerikoniškus filmus. Tačiau dabar man atrodo, kad Amerika yra puiki šalis užsidirbti. Nes čia didžiausia sėkmės dalis priklauso nuo to, kiek investavai į save (savo išsilavinimą, įgūdžius), o ne į kyšius ir pažintis. Tiesa, manau, kad taip gyvena vidurinis visuomenės sluoksnis, kuris JAV yra, o Lietuvoje nelabai. Turtingesni tikriausiai irgi ne šventieji... Žodžiu, mano asmeninė nuomonė: Amerikoje galima užsidirbti, jei esi nekvailas ir darbštus (kaip lietuvis), tačiau gyventi ten nenorėčiau. Gal nuomonė pasikeis, kai apsilankysiu JAV.

***

Šio mano pranešimo klausėsi nemažas būrys amerikiečių studentų. Dalis jų akivaizdžiai buvo sutrikę ir netikėjo tuo, ką girdėjo. O ką galvojame mes, gyvenantys, apsilankę ar tik viena ausim apie Ameriką girdėję? Kas gi ta Amerika - svajonių šalis ar negailestinga malimo mašina? Atrodo, rinktis nebūtų sunku, bet, kaip paprastai gyvenime, pasirinkimas nėra tik tarp juoda ir balta.

Parengė Dalia Cidzikaitė

“Akiračiai”( www.akiraciai.lt)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų