Populiariausio vasaros kurorto – Palangos – verslininkai atvirauja, kad patiekalų kainos restoranuose didėja kasmet. Čia galioja kiek kitos taisyklės – poilsiautojai burba, bet dažniausiai moka tiek, kiek prašoma, tad kodėl nepareikalavus dar daugiau. Tuo tarpu žmonės tarp savęs toliau skleidžia vis naują informaciją bei pasipiktinimą ir dėl brangstančių patiekalų, ir dėl nakvynės ar kitų paslaugų. Ekonomistė Jekaterina Rojaka tikina, kad tokia kainų psichozė įgauna pagreitį ir dar labiau skatina verslininkus kainas dar kilstelėti.
„Jeigu mes matome, kad restoranas vienas kitas kelia kainas ir vis tiek žmonės ten ateina, žinoma, tas procesas kaip domino efektas suveikia per visą ekonomiką. Mes matome, kad netgi kainoms augant ir jas keliant, vartojimas neslopsta, jis didėja, tai reiškia, kad žmonės iš dalies įperka tas prekes“, - dėsto ekonomistė.
Štai ir feisbuke piliečiai dalijasi nuotraukomis ir kraupsta nuo neregėtų kainų. Šiame čekyje užfiksuota, kad už kibinus ir viename Trakų restorane teko pakloti 4-5 eurus. Pasirodo, penkis eurus kainuoja ir šaltibarščiai. Viešbučių ir restoranų asociacija pripažįsta, kad ekonomikoje vyksta grandininė reakcija. Esą kainoms padidėjus turguje, nereikia stebėtis, kad jos į viršų kopia ir kavinėje ar restorane.
Ekonomistai tvirtina, kad kainų augimo gyventojams nei dabar, nei ateityje išvengti nepavyks. O esą pagrindinė to priežastis – tai didėjantis darbo užmokestis. Tačiau kai kuriuose sektoriuose atlyginimai nedidėja daugybę metų, mažesniuose miesteliuose ekonomikos augimas taip pat menkas. Pasak ekonomistų, yra dalis visuomenės, kuri skaudžiausiai jaučia kainų šuolį, mat jų pajamos jau kuris laikas nesikeičia.
Pasak ekspertų, ateityje kainų augimą pajausime dar labiau nei iki šiol. Mat prognozuojama, kad 2017 metais infliacija bus kone dvigubai didesnė nei šiemet.