Kenkėjai braunasi ne tik į kaimynų butus, bet jau ropoja ir lauke. Gyventojai nebežino, kaip su šia bėda kovoti, sako, yra palikti likimo valiai.
Artėjant prie Petrausko gatvės pradžioje esančio daugiabučio, pasitinka siaubingas dvokas, o užėjus laiptinės vidun pykina ir nuo smarvės, ir nuo vaizdo. Visi laiptai nusėti šimtais tarakonų gaišenų, gyvi vabalai ropoja sienomis ir veržiasi į kaimynų butus.
„Naktį guli ir jauti, kaip tarakonai per kūną vaikšto, atsikeli, daužai, daužai, daužai ir toliau lauki, ir taip gyveni“, – kalba kaimynė Laima.
Namo gyventojai tapo šiukšles kaupiančios kaimynės įkaitais. Kauniečiai fiksuoja, kaip moteris nuolat kuičiasi konteineriuose, o vaizdas jos bute šokiruoja – aklinai ji visą savo būstą prigrūdusi atliekų ir pavertusi jį tikru sąvartynu – patekti į jį neįmanoma.
„Atšilo oras, laiptinėj smarvė – baisu, tarakonai ropoja po kojas ir virš kojų“, – sako gretimų patalpų savininkė Lina.
Iš parduotuvės grįžtanti jos kaimynė rodo svarbiausią pirkinį ir atvirauja: naikinti reikia kenkėjus, o kaimynės – saugotis, mat ši dar ir labai kerštinga.
„Moterys nešiojasi kvepalus, o mūsų moterys laiptinėj nešiojasi šitą dalyką, ir čia dviem dienom, nes reikia ir laiptinei, ir butui ir t.t. Ir dar ji grasina, tai reikia va su kuo vaikščioti“, – pasakoja Laima.
„Ji gąsdina, ji kerštauja, gali kilimėlius ištepti, duris išteplioti, nesunku įsivaizduoti kuom, kuo, fekalijom“, – pasakoja gretimos laiptinės gyventoja Loreta.
Tarakonai jau karaliauja ne tik vienos laiptinės viduje, bet šmirinėja lauke ir lenda į gretimas patalpas.
„Tarakonynas, kuris plečiasi, kuris ne tik nebeišsitelpa laiptinėj, bet vaikšto jau ir po kiemą, tai nežinau, kur jie pradės keliauti – į aplinkinius namus“, – kalba Lina.
„Iki šiol tik laiptinė pirmoji turėjo problemų su tarakonais, dabar jau pas mus antroj tarakonų turime – antras aukštas turi, trečias turi“, – teigia Loreta.
Gyventojai baiminasi ligų. O, pasak visuomenės sveikatos centro specialistų, grėsmė reali. Sąvartynu paverstas butas ir iš jo besiveržiantys kenkėjai – užkrato židinys.
„Užkrečiamų ligų yra grėsmė: ir tuberkuliozės, ir žarnyno infekcijos, dizenterija, vidurių šiltinė – visos kitos infekcijos ir alerginės įvairios reakcijos, nes mes nežinom, kas ten yra“, – tvirtina Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Orina Ivanauskienė.
Žmonės apimti nevilties. Jie atvirauja, kad pagalbos nei iš savivaldybės, nei iš kitų tarnybų nesulaukia.
„Kas sunkiausia, kad valdžia negirdi – mes, kaimynai, ėmėmės priemonių: kreipėmės į seniūniją, į būsto valdą, bet pagalbos nesulaukiame“, – sako Loreta.
„Kas gali šitą klausimą išspręst, nes iš visų pusių labai abejingai atsimušama į mūsų klausimus“, – tikina Lina.
Savivaldybės atstovai teisinasi – su šiukšles namo tempiančia moterimi gražiuoju susitarti nepavyksta.
„Su socialiniais darbuotojais gyventoja bendrauti atsisakė, telefonu nurodė, kad jai jokios pagalbos nereikia, o atvykus į seniūniją paaiškino, kad butas areštuotas ir jau neįdomu, ir ji nesitvarkys“, – aiškina Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Gintaras Gatulis.
O esą patekti į privatų butą ir jį kuopti neturi teisės.
„Kadangi butas yra privati nuosavybė, neturint teismo sprendimo, negalima atlikti prievartos veiksmų ir problemos išspręsti kitaip, todėl visi laukiam teismo sprendimo“, – kalba G. Gatulis.
Nors namą administruojanti bendrovė kreipėsi į teismą, ir ten sprendimo greitai priimti nepavyks – teks išlaukti ilgus terminus.
„Tokiais atvejais, kai atsakovas tokiose bylose nekomunikuoja, dažniausiai sprendimai už akių priimami, bet įvertinus visus maksimaliai numatytus terminus, kuriuos privalo laukti, tai procesas gali užtrukti ir iki dviejų mėnesių“, – teigia Kauno apylinkės teismo pirmininkas Arūnas Purvainis.
Bet, pasak Kauno apylinkės teismo pirmininko, jei toks šiukšlių kaupikas skundžia sprendimus – procesas išsitęsia.
„Jei ta šalis komunikuoja aktyviai, ginčyti bando netgi, kad jis nieko nepažeidžia ir tvarkosi pagal taisykles, tada jau veikia rungimosi principas, veikia visą apimtį ir procesas gali dar labiau užtrukti“, – aiškina A. Purvainis.
Jau seniai kalbama, kad šiukšlių kaupikai, įkalinantys ištisus daugiabučius dvoke ir veisiantys kenkėjus, didelė problema. Deja, kaip nuo jų kuo greičiau išvaduoti kenčiančius gyventojus, vis dar trūksta griežtesnio teisinio reguliavimo.