Tarsi iš siaubo filmų nužengusios gyvų numirėlių figūros šiurpina Antanavo kaimo parko lankytojus. Specialiai atvykę pažiūrėti tautiečiai sako, kad jausmas dvejopas: ir baisu, ir labai gražu:
„Kaip mes, suvalkiečiai, sakom – baisiai gražu.“
„Keista, pirmą sykį esu tokiame dalyke, kur tiek daug visokių eksponatų, tai smagu pamatyti ir mašiną, visokie skeletonai, baubiakai ir netgi skambučiai, paspaudus. Smagu matyti.“
„Patinka labai. – O kuo jie tau patinka, krauju apsitaškę, numirę? – Man labai patinka šitų piratų laivas.“
„Pažiūrėjau komentaruose facebook'e, kad pernai buvo gražiau, dabar – ne kas. Tipo neišpildo visumos. Tai tikrai netiesa, nes tikrai labai gražu, tai verta pirma apsilankyt, o po to tik komentuoti. O jeigu kam nepatinka, tai prašau patiem padaryti kažką įspūdingiau padaryti ir parodyti.“
O kažkas šioje kraupioje aplinkoje ir vestuvių įžadus atnaujina: „Prieš metus sutuokė šventas, dabar gal šitas prakeiktas išskirs. Kol mirtis išskirs.“
Prieš kelerius metus šiame parke Alma Buragienė pastatė kelias Heloviną simbolizuojančias figūras ir sulaukė didelio susidomėjimo, tad dabar nežada sustoti. Dvi savaites užtruko pati statydama dekoracijas.
„Po darbo tveriu, rengiu, konstruoju, kalu“, – sako Alma.
Tačiau daugiausia laiko trunka kūryba ir pačių kaukių ieškojimas, jų parsisiuntimas. Joms išleidžia kelis šimtus eurų. Taip pat kažkiek prisideda Antanavo ir aplinkinių kaimų gyventojai.
„Kainuoja, pagrinde kaukės, nes norint gerą rezultatą, tai kaukė kainuoja. Man asmeniškai nepatinka labai žiaurios. Ir kad linksmesnė būtų, ir, kad vaikam – tą vidurį surast“, – kalba Alma.
Aktyvi moteris parką puošia iš kitoms šventėms, tačiau labiausiai patinka būtent Helovinas.
„Kalėdos, Velykos, jos įrėmintos šventės – nykštukai, zuikučiai, ten kažko neprigalvosi. O jau Helovinas, sakau, fantazija be ribų, daryt gali visko, kaukių irgi nežinau. Leistų finansai, aš iki Šešupės nueičiau su tom kaukėm“, – tikina Alma.
O kitame Lietuvos kampelyje – Akmenės rajone – moliūgus raižo Kivylių bendruomenė. Sako norintys šiek tiek apšviesti šį tamsų ir niūrų metų laiką.
„Jie turi būti baisūs, negražūs, bet jie vis tiek yra šventiški, mes kažkaip nusprendėm ir kokius 5 metus yra ši tradicija. Kuo daugiau tokių renginių, tuo daugiau kaime yra šviesos“, – sako Kivylių bendruomenės pirmininkė Rasa Bliudžiuvienė.
Išskaptuotus moliūgus Kivylių gyventojai neša prie pagrindinės kaimo sankryžos. Kurioje jau stovi ir trys raganaitės, o kad dar labiau šiurpintų pravažiuojančius, kabina du šviečiančius vaiduoklius. Sako, kad šis kampelis pritraukia nemažai smalsuolių.
„Labai daug, žinokit, jau nuo pirmos dienos, kai pastatėm, tai netrūksta tų pravažiuojančių sustojančių po dvi po tris mašinas. Tai labai daug“, – tikina Kivylių gyventoja Inga.
Bendruomenė skaičiuoja, kad visoms dekoracijoms išleido apie 100 eurų, naudojo kas ką turėjo. Daugiausiai kainuoja žvakės dedamos į moliūgus.
„Tie patys žibintai – stiklainiai padažyti, panaudoti jau stiklainiai ir yra nudažyti ir pamarginti, kad tiktų prie šitų dekoracijų“, – pasakoja Kivylių gyventoja Jurgita.
Kauno Laisvės alėjoje Helovinui pasipuošęs baras. Šeimininkė sako, kad dekoracijoms išleido virš tūkstančio eurų ir kolektyvo pastangų įdėta nemažai.
„Tenka tenka, ir paplauti moliūgus, ir padažyti, pakilnoti. Kartais po nakties susirinkti panešiotus po Laisvę“, – sako „Sushi lounge“ vadovė Daiva Breivė.
Pusė tonos išmargintų moliūgų ir kitos dekoracijos džiugina ir traukia praeivius užsukti:
„Tai turbūt dėl to ir užsukom, kad jis išskirtinis ir taip papuoštas. Įspūdinga kompozicija. Jaukiai, tikrai jaukiau yra užeiti į tokią vietą, negu be akcento.“
„Iš tikrųjų, tikslas yra toks, kad parodyti, kad mes esam draugiški socialiai miestui. Kad norim būti kartu su visais, kartu švęsti, kartu džiaugtis. kartu dalintis emocijomis“, – sako D. Breivė.
Tik pasibaigus šioms šventėms, prasidės Kalėdų laukimas, o jų dekoracijoms restoranas panaudos ir dalį šių konstrukcijų.