• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dovilė Joneliūnienė

Vasarą vaikų ir suaugusiųjų traumų gerokai padaugėja. Vienos traumos būna lengvos, o kitos gyvybei gali kelti grėsmę.

REKLAMA
REKLAMA

Tėvai turėtų nepalikti vaikų be priežiūros, nes nelaimė gali įvykti staiga. Klaudijaus Driskiaus nuotr. Netikėtas lūžis

REKLAMA

Palatoje sėdinti mergaitė kartkartėmis apžiūrinėjo savo sugipsuotą ranką. Tokia ji bus tris savaites. „Saulutė bėgiojo po pievą, parkrito ir štai lūžo ranka. Tokią traumą mergytė patyrė pirmą kartą, – pasakojo jos mama Dainora. – Tai įvyko akimirksniu.“

Saulutės tėčio nuomone, vaikų nuo traumų neįmanoma apsaugoti, nes jie labai aktyvūs. Vasarą tėvai ypač daug laiko su dukra leidžia lauke, pramogauja, ilsisi. „Koja užkliuvo už akmens ir pargriuvau. Lūžo ranka. Labai skaudėjo“, – nedrąsiai pasakojo penkiametė.

REKLAMA
REKLAMA

Būtina saugoti vaikus

Šeimos medicinos centro šeimos gydytojas Vytautas Šimkus patarė sulaužytą ranką ar koją įmobilizuoti ir tada skubėti pas gydytoją, kad šis suteiktų reikiamą pagalbą. Žinoma, vaikai labai energingi, nelaimė gali įvykti staiga, todėl tėvai visada turi būti šalia ir žinoti, ką daryti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tėvams gydytojas patarė nepalikti naujagimio ar vaiko be priežiūros vietoje, kur jis gali nukristi, susižeisti. Būtina pasirūpinti, kad vaikai, važinėdami dviračiu ar riedučiais, būtų su apsauginiais šalmais. Danga, ant kurios žaidžia vaikai, turėtų būti minkšta, ne betoninė. Vaikams negalima maudytis be suaugusiųjų priežiūros. Mažieji labai mėgsta sūpynes, tačiau, susisukus virvei, gali susižaloti galvą ar stuburą. Pavojinga leisti vaikams važinėti dviračiais šalia gatvės. Dažnai vaikai žaidžia „karą“ su medžių šakelėmis, taip jie gali sužeisti vienas kitą, todėl reikia įspėti juos, sudrausminti.

REKLAMA

Dažniausiai patiriamos traumos

Kauno klinikų Ortopedijos ir traumatologijos skyriaus vadovas Albertas Smailys teigė, kad vasarą dažniausiai atliekant ūkio, sodo darbus patiriama čiurnos traumų, įsipjaunama. Vasarą padaugėja ir autoavarijų, nes vairuotojai dažniau vairuoja išgėrę. Dviratininkai taip pat elgiasi neatsargiai.

REKLAMA

Sunkiausių ir pavojingiausių traumų patiria motociklininkai, kurie važiuoja dideliu greičiu išgėrę arba nedėvi tinkamos aprangos. Neblaivius žmones, einančius kelio viduriu, dažnai partrenkia mašinos. Jie patiria galvos traumų, lūžta jų dubens kaulai, žastikauliai, sužalojama krūtinės ląsta. Jei nukentėjusieji niekur nesikreipia, pasekmės gali būti labai skaudžios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vasarą daugiau traumų patiriama vandenyje, ypač nardant, dažniau įsipjaunama stiklo šukėmis, nes netvarkingi poilsiautojai palieka vandenyje ir butelių.

Pirmoji pagalba

Pasak A.Smailio, galima įtarti galvos traumą, jei prarandama sąmonė, dvejinasi akyse, apima silpnumas, sutrinka pusiausvyra, pykina, vemiama. Jei žmogus nukrito nuo dviračio ir skundžiasi stipriu galvos ar kaklo skausmu, reikėtų iš karto kviesti greitąją medicinos pagalbą. Nemokėdami suteikti pagalbos nukentėjusiajam galime tik pakenkti. Jokiais būdais negalima gydytis pačiam ar nekreipti dėmesio į tai, kad buvo sutrenkta galva: būna taip, kad patyręs galvos traumą žmogus iš pradžių nieko nejaučia, o po kelių valandų jį ištinka koma, tada pasekmės gali būti tragiškos.

REKLAMA

Jei įsipjaunama stiklu, žaizdą reikia kuo greičiau praplauti šaltu vandeniu ir uždėti kuo švaresnį tvarstį. Jei jo neturite, naudokite marškinius. Jei matote, kad kraujuoja arterija, galūnę užveržti galite šiek tiek aukščiau. Jei arterija nekraujuoja, reikia prie žaizdos prispausti tvarstį ir skubėti į gydymo įstaigą.

REKLAMA

Jei žmogus susilaužė ranką ar koją, būtina įmobilizuoti galūnę, kad ji būtų tiesi, ir vykti į gydymo įstaigą. Įtarus lūžį, sąnarys aukščiau ir sąnarys žemiau turi būti nejudrūs.

Kada pavojingi nubrozdinimai

Mėlynės ir nubrozdinimai nepavojingi žmogui, kurio imunitetas stiprus. Nubrozdintą vietą reikia nuplauti šaltu vandeniu ir, uždėjus švarų tvarstį, vykti į ligoninę. Jei žmogus nugriuvo ant nešvarios žemės ir laiku nedezinfekavo nubrozdinimo, gali pradėti pūliuoti ar net atsirasti gangrena. Susižeidus svarbu nedelsiant kreiptis į medikus.

Kad išvengtumėte traumų, gydytojas pataria būti atsargiems ir nevartoti daug alkoholio, nes daugiausia traumų įvyksta būtent dėl to. Be to, važiuojant dviračiu ar motociklu būtina dėvėti apsauginę aprangą, šalmą. Vykstant atostogauti būtina turėti vandenilio peroksido ir sterilių tvarsčių. Žinoma, jei žmogaus automobilyje yra vaistinėlė, jis galės būti ramesnis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų