Asta Volkovaitė
Šiauliuose nelegalioms lenktynėms pasibaigus motociklininko mirtimi, miesto valdžia vėl eina tuo pačiu keliu. Adrenalino fanatikai bus drausminami tuo, kas jau buvo išbandyta ir ilgai netarnavo. Kodėl kitoms savivaldybėms sekasi pažaboti nelegalių lenktynių mėgėjus, o miesto valdžiai tampa įprasta mokytis iš kruvinų pamokų, klausia savaitraštis "Šiauliai plius".
Lenktynių „trasos“ šeimininko paieškos
Neteisėtos lenktynės Zoknių teritorijoje – ilgus metus nesprendžiama problema. Bet problema to, kas iš tikrųjų vyko nelegalių lenktynių trasoje, miestų valdininkai niekad nebuvo linkę garsiai vadinti.
Net ir praėjus kelioms dienoms po kruvinos avarijos, Šiaulių miesto savivaldybės darbuotojai vis dar nežinojo, kas turi rūpintis nelegalių lenktynių vieta.
Savivaldybės Infrastruktūros skyriaus vedėjui, Saugaus eismo komisijos nariui Arūnui Adomaičiui motociklininko avarija net netapo pretekstu kuo skubiau išsiaiškinti, kieno teritorijoje vyksta neteisėtos lenktynės. „Gal ta žemė Aviacijos bazės?“ – paklaustas telefonu trečiadienį dar svarstė valdininkas. Jis tikino, kad nei į jį, nei į Saugaus eismo komisiją iki avarijos niekas nesikreipė.
Ir pačios Aviacijos bazės atstovai negalėjo pasakyti, kas yra nelegalių lenktynių trasos šeimininkas. Krašto apsaugos ministerijos atstovai pripažino, kad nelegalių lenktynių vietoje buvo ir Karo policijos Šiaulių įgulos patrulis, bet šios vietos tikrojo šeimininko taip pat negalėjo įvardinti.
Savaitraščiui „Šiauliai plius“ tik vakar oficialiai patvirtinta, kad nelegalios lenktynės vyksta Savivaldybės žemėje.
Nelegaliose lenktynėse saugumo nebūna
Nelegalių lenktynių dalyviai šiuo metu vis dar labiau linkę diskutuoti apie įvykusią nelaimę, o ne planuoti būsimas lenktynes. Tie, kurie lenktynėms be taisyklių padėjo tašką, su siaubu prisimena kai kurių dalyvių veiksmus.
„Motociklininkai ten niekada nepaisė tvarkos. Ne jie ten rinkdavosi lenktyniauti, bet jų ten visada buvo pilna. Prie starto linijos išsirikiavus mašinoms, jie stovėdavo šalia, vėliau didžiuliu greičiu vinguriuodavo tarp mašinų. Niekas pernelyg drausme nesirūpino, nes atvykus policijai niekas nenorėjo rizikuoti būti palaikytas lenktynių organizatoriumi. Kai nėra organizatorių, nėra ir ko bausti“, – sako šiaulietis Edvardas.
Pastaruoju metu dažniau teisėtose lenktynėse dalyvaujantis šiaulietis Gintas (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi) neteisėtose lenktynėse pasigesdavo saugumo. „Neturi būti jokių nelegalių dalykų ir negali būti nesaugių lenktynių“, – mano šiaulietis.
Policija: gyventojai pakantūs pažeidimams
Avarijos metu Kelių policijos biuro patruliai buvo pakeliui. Policijai buvo pranešta apie nelegalias lenktynes. Gautas pranešimas buvo priskirtas tai kategorijai įvykių, į kuriuos reaguojama greičiausiai.
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos biuro Kelių patrulių kuopos vadas Saulius Baltakis mano, kad nelegalios lenktynes galėtų suvaldyti žmonių nepakantumas pažeidimams.
„Į šias lenktynes iš visos apskrities buvo suvažiavę apie 500 automobilių. Niekas nesiryžo paskambinti ir pranešti. Visada sakau, kad norint, jog kažkas keistųsi, reikia pradėti nuo savęs“, – sako S. Baltakis. Jis stebisi, kodėl prabangiais automobiliais važinėjantys lenktynių dalyviai nesiryžta kurti klubo. Policija ne prieš lenktynes, o prieš neteisėtas lenktynes.
Šįsyk nelegalių lenktynių mėgėjus vėl bus bandoma drausminti jau išbandytu būdu. „Dar penktadienį buvo surašytas tarnybinis pranešimas toje vietoje sustatyti eismą ribojančius ženklus“, – mini S. Baltakis. Eismą ribojantys ženklai buvo pastatyti praėjusių rugsėjį, bet vėliau dingo. „Jie pasiteisino, kol stovėjo. Turėjome teisinį pagrindą bausti lenktynių dalyvius“, – pamena S. Baltakis. Anot jo, nubaustų buvo ne vienas.
Nelegalias lenktynes suvaldyti galima
Ne viename mieste valdžios institucijoms jau pavyko pažaboti adrenalino fanatikus.
Kaune, Užliedžių apylinkėse esančiame neveikiančiame oro uoste, buvusio trąšų sandėlio teritorijoje ilgus metus siautė adrenalino fanatikai. Kai valdžia pasirūpino, kad įvažiavimas ir išvažiavimas iš nelegalių lenktynių vietos būtų užtvertas betono luitais, lenktynės liovėsi.
Problemoms spręsti reikia nelaimės?
Šiauliuose formuojasi praktika, kad eismo ir kitokio saugumo bėdas imamasi spręsti tik įvykus nelaimei. Taip nutiko ne tik po ankstesnės avarijos praėjusių metų liepą, kai į avariją pateko motociklininkas.
Būtent kruvinos avarijos reikėjo saugumo salelėms Vilniaus gatvėje, K. Kalinausko ir Žuvininkų gatvių sankryžoje įrengti. 2012 metų pabaigoje per šioje vietoje esančią pėsčiųjų perėją į netoliese esančią „Salduvės“ mokyklą ėjo pirmokas. Vaiką partrenkė Vilniaus gatve važiavęs automobilis. Dėl patirtų sužalojimų berniukas buvo patekęs į komą. Kad netoli mokyklos esanti perėja kelią pavojų eismo dalyviams, valdininkams buvo žinoma. Savivaldybės pagalbos ilgai prašė ne tik gyventojai, bet ir vietinių švietimo įstaigų administracijos atstovai. Valdininkų atsakymas buvo tas pats: biudžete nėra pinigų. Būta atvejų, kai valdininkų uolumas pasimatė po žmogaus žūties.
Šiaulių karinio aerodromo teritorijos prieigos Savivaldybei niekad pernelyg nerūpėjo. 2009-ųjų balandį gesindamas degančią žolę šalia Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės žuvo bazės karys, jaunesnysis puskarininkis. Keturių vaikų tėvas jau be gyvybės ženklų rastas įkritęs į gilią duobę. Tik po kario žūties valdininkai suskubo lyginti tūkstančius šioje teritorijoje žiojėjančių duobių. Kad atsakingų valdininkų aplaidus darbas kainavo kario gyvybę, mano ir kario artimieji. Viena iš žuvusiojo dukrų iš Savivaldybės bandė prisiteisti pusę milijono litų neturtinei žalai atlyginti.
„Tėvas žuvo dėl to, kad Šiaulių miesto savivaldybė netinkamai prižiūrėjo savo teritoriją. (…). Ji privalo atlyginti neturtinę žalą“, – teisme teigė dukra. Teismas ieškinio netenkino. Laikyta, kad žala tėvo netekusiai merginai jau atlyginta, kai Krašto apsaugos ministerija išmokėjo vienkartinę kompensaciją.
Zokniuose vykstančių lenktynių metu buvo įvykusi ne viena avarija. Praėjusių metų liepą nukentėjo su automobiliu susidūręs motociklininkas. Jis, kaip ir kiti per lenktynes nukentėjusieji, gali džiaugtis gyvenimu. Kada išopėjusioms miesto bėdoms spręsti žmonių aukų nebereikės?
Savivaldybės reakcija į motociklininko žūtį. Į klausimus atsako A. Adomaitis.
Po nelaimės Zokniuose gyventojai svarstė, kad nelegalias lenktynes galėtų pažaboti šioje vietoje įrengtos vaizdo stebėjimo kameros. Kodėl šioje Zoknių vietoje nėra vaizdo stebėjimo kamerų? Ar toks klausimas nors kartą buvo svarstytas Saugaus eismo komisijos (Komisijos) posėdžių metu?
Stebėjimo kamerų statymas – ne Saugaus eismo komisijos kompetencijos klausimas.
Kada pastarąjį kartą Komisija ieškojo būdų šiai nelegalių lenktynių problemai spręsti? Kas buvo siūloma? Kas padaryta?
Nelegalių lenktynių problemą sprendžia miesto policija. Jos iniciatyva Savivaldybė rugsėjo mėnesį buvo įrengusi Pročiūnų gatvės atkarpoje eismą ribojančius ženklus, tačiau jie savavališkai buvo nupjauti.
Ar Komisijai buvo žinoma, kad ten vyksta nelegalios lenktynės?
Komisija šio klausimo pastaruoju metu nesvarstė.
Kaip, kada ir kokiomis priemonėmis žadama spręsti nelegalių lenktynių problemą?
Artimiausiu metu kelio ženklai bus atnaujinti. Tik kelio ženklai patys savaime situacijos neišspręs. Situaciją vis tiek reikės kontroliuoti policijai. Artimiausiame komisijos posėdyje siūlysime svarstyti inžinerinius sprendimus, kaip apriboti minėtoje vietoje automobilių eismą.
O gal Šiauliams reikėtų ekstremalaus sporto centro, kokį turi Panevėžys, ir bėdos neliktų?
Tai ne Saugaus eismo komisijos kompetencijos klausimas.
Portale Etaplius.lt išreikšti šiauliečių komentarai apie nelaimę nelegalių lenktynių vietoje
Karolis: „Atsiranda tokių „motociklininkų“, kurie sugalvoja pasirodyti. Man irgi buvo toks atvejis, kada stovėjome su motociklais ten ir vienas iš žiūrovų priėjęs sako: „Ko jūs nevažiuojat „padraguoti“?“ Pasakiau, kad nebenusišnekėtų. Ten anksčiau ar vėliau vis tiek būtų įvykusi nelaimė, nes visi važiuoja kaip nori, vaikšto kaip nori, jau geriau jokių „dragų“, nei tokia betvarkė.“
Julius: „Tegu važinėja ten. Juk miestas bent bus saugus. Kam patinka, kad vidury miesto praskrenda 150 km/h greičiu pro šoną? Kelia pavojų visiems. O čia nėra vaikų, nieko.“
Marko: „Mačiau ir aš savo akimis, kaip kas buvo, netoli stovėjau. Dėl avarijos niekas nenustos viršyti greičio gatvėse ir lankytis „drage“. Kaip ir praeitais metais, kai buvo autoįvykis su motociklininku, niekas nenustojo lankytis.
Arūnas: „Ten tiek metų vyksta“dragai“, kad vaikyk nevaikęs, nieko nebus. Tas pats buvo ir prieš 9 metus. Policija atvažiuoja, išvaiko, o už pusvalandžio vėl tas pats.“