Būti ar nebūti? Šis retorinis klausimas pastaruoju metu iškilo vienai seniausių Lietuvos aukštųjų mokyklų. Dar neseniai (2008 m.) Lietuvos muzikos ir teatro akademija pažymėjo 75-erių metų sukaktį, o šiuo metu pagrindinė Menininkų kalvė sėkmingai ritasi bankroto link...
Ieškodamas išeičių iš susidariusios padėties LMTA studijų prorektorius prof. P. Gylys šį pavasario semestrą siūlo dėstytojams padirbėti „altruistiniais pagrindais“, t. y. dykai. Tiesa tai netrukdo jam ir kitiems aukštiems LMTA valdininkams prisidurti prie tūkstantinės mėnesinės algos 75-85 proc. siekiančius priedus „už skubius ir svarbius darbus“. Dar 2009 m. rugsėjį ši aukštoji mokykla skendėjo skolose, o spalio mėn. gavus dotaciją (vadinamuosius „studentų krepšelius)“ iš valstybės Senatas skubiai akademijos valdininkams skubiai padidino atlyginimus (!). Šalies akademinė bendruomenė tai vertina kaip „aukštų Lietuvos menininkų“ spjūvį visuomenei (ir kitiems meno žmonėms) į veidą, bet gerb. prorektoriui tai nė motais. Prisiminkime, jog paprastiems „mirtingiesiems“, t. y. eiliniams mokesčių mokėtojams nuo 2008 m. A. Kubiliaus vadovaujama vyriausybė vis siūlo „susiveržti diržus“, po 10 proc. kas pusmetį „karpo“ biudžeto lėšas kultūrai ir švietimui ir t. t.
Nors didžioji dauguma Lietuvos menininkų yra LMTA auklėtiniai, bet šiuo metu net 16-mečiai (taigi būsimieji studentai) gyvai diskutuoja apie Akademijoje tvyrančią betvarkę ir itin nekokybiškas studijas. Šiuo atsiliepimus galima surasti ne tik įvairiuose forumuose elektroninėje erdvėje, bet nevengiama pasisakyti viešai, t. y. jaunimo susibūrimuose viešose erdvėse, bendrojo lavinimo mokyklose ir kt. Turime labai daug pavyzdžių, jog jaunimas šiais laikais mėgsta „balsuoti“ kojomis“ – t. y. renkasi kokybiškesnes ir labiau prestižines studijas JAV, D. Britanijoje ar kitose ES šalyse.
Paskutinį kartą šios aukštosios mokyklos studijų programos akredituotos (t. y. Leista pagal jas vykdyti studijas) 2002 m., nors pagal LR Mokslo ir studijų įstatymą jos turėtų būti iš naujo vertinamos kas 6-eri metai. Pavyzdžiui LMTA siūlomos studijų programos (specialybės) „Kino, teatro ir muzikos vadyba“ „galiojimas“ remiantis LR ŠMM 2002 m. įsakymu Nr. 1093 „Dėl aukštojo mokslo universitetinių studijų programų registravimo“ baigėsi 2008 m. birželio 14 d. Pagal Remiantis LR Mokslo ir studijų įstatymu aukštoji mokykla turi nuolat viešai skelbti tikslią kiekybinę ir kokybinę informaciją apie studijų programas (pvz. savo internetiniame puslapyje).
Kalbant apie aukštosios mokyklos veiklos užtikrinimą reikėtų dėmesį į Mokslo ir Studijų 37 str. – kai „aukštoji mokykla tapo nemoki...: jos veikla „kelia grėsmę studentų interesams“. Įdomu kaip į tokį biudžetinių lėšų švaistymą „žiūri“ LMTA steigėjas (LR Seimas) ir aukštojo mokslo sektorių prižiūrinti institucija – LR Švietimo ir mokslo ministerija? O kaip į šiuos faktus 2010m. pavasarį LMTA paskelbus bankrotą reaguos studentai, kurie už „kokybiškas“ studijas šioje aukštojoje mokykloje jau susimokėjo iš savo kišenės? Apie šioje „Alma mater“ vyraujančią betvarkę ir „nebegaliojančias studijų programas“ šalies menininkų bendruomenė „pusę lūpų“ jau kalba keletą metų... Kaip ir apie apie šioje biudžetinėje organizacijoje galimai perkamas-parduodamas darbo vietas – pvz. koks nors „santechnikas iš Ukmergės“ už keletą tūkstantėlių (Lt ???) nesunkiai gali tapti katedros vedėju... arba docentu.
Tikriausiai nereikia nei sakyti, jog 2010-ųjų metų pavasario daugelis studentų egzaminų galės ir nelaikyti (nesvarbu, jog kai kurie už studijas nuosavais pinigėliais susimokėjo). Gerb. P. Gylys vienas visų egzaminų „neapžios“, o dėstytojams valgyti ir šeimas išlaikyti reikia - tad iš idėjos dirbančių vargiai ar atsiras. A. mokykloje vyrauja tendencija, jog kvalifikuotais specialistais stengiamasi atsikratyti jau kuris laikas – asistentų ir lektorių darbo vietose juos keičia pigūs „vakarykščiai studentai“. Ir akademijai juos išlaikyti kainuoja pigiau (menkai apmokami), ir rektorato vadovams „į kišenę“ daugiau nubyra, o kad kenčia šiuo metu besimokantieji – niekam neįdomu. Tiesa „su „keleiviais skęstantis laivas“ aukščiausiems LMTA valdininkams nė motais – svarbu metelius kitus „pratraukti“, o po to jau išvajota pensija... „o po mūsų nors ir tvanas“ !!!
Kaip manote, kokiu pagrindu atsirado garsusis gerb. G. Steponavičiaus (LR ŠMM ministras) posakis apie „senus profesorius, skaitančius paskaitas iš dvidešimties metų senumo konspektų“?
Lietuvos muzikos ir teatro akademija – aukštojo universitetinio mokymo ir mokslo įstaiga, rengianti muzikus, aktorius, taip pat režisierius, garso operatorius, menotyrininkus, teatrologus, kinologus bei meno vadybininkus. LMTA istorija siekia 1940 m. įsteigtą Vilniaus muzikos mokyklą, 1949 m. šalyje veikusios Kauno ir Vilniaus konservatorijos buvo sujungtos į Lietuvos valstybinę konservatoriją Vilniuje. Nuo 2005 m. gegužės mėn. akademijos rektorius yra akordeoni-ninkas prof. Eduardas Gabnys.
Dr. Juozapas Smalskis,
LMTA lektorius