Šalia vieno sostinės daugiabučio renkasi minia. Sutuoktiniai Valentinas ir Valentina atnešė maisto benamiui katinui. Prie jų nešina skanėstais jungiasi ir kaimynė. Visos gėrybės štai šiam senjorui, jau trejus metus, ir žiemą ir vasarą gyvenančiam po balkonu.
Ir taip, kaip sako sutuoktiniai – jau septynerius metus, dieną dienon. Nesvarbu, ar žiema, ar vasara. Pensininkai skaičiuoja, per mėnesį ne tik šiam, bet ir dar keliasdešimčiai benamių katinų maitinimui išleidžia šimtą eurų.
„Ne, katinui man negaila. Man jiems negaila, Namuose laikau katinėlį, ir todėl šitą šeriam. Aš jį pasiimčiau, bet, kad jau turiu“, – pasakoja Valentina.
Sutuoktiniai sako, dažnai ne tik maisto perkantys, bet ir vaistų parenkantys keturkojams. Šiam kačiukui – akivaizdi odos liga. Laukiama, kol atšils, ir bus suduoti vaistai. O surasti tokių vargšų, kaip sako vilniečiai – nesunku.
Po sterelizacijos savo globotinę pasitinka ir dar viena vilnietė Marina. Ji iš kuklios pensijos po langais bėgiojantiems katinams atseikėja didesnę dalį. Prie prašančių maisto prisideda ne tik katinai, bet ir kelios ežių šeimos.
„Man visų gyvūnų gaila. Aš ne tik neliesčiau, aš pati nesuvalgysiu, bet atiduosiu. Juk stovi ir prašo, čia šiukšlinė va buvo. Va tie, kuriuos laikau, tai čia išmesti buvo dėžutėje. Jie rėkė. Tai jau aštuonerius metus turiu“, – teigia ji.
Lietuvos gyvūnų globos draugijos vadovė Danutė Navickienė tokias iniciatyvas giria. Tiesa, pabrėžia, kad nei katinams, nei šunims vien maitinimo negana.
„Reikia ir sterilizuoti. Tai daryti yra labai daug galimybių. Yra ir „Grinda“, ir gyvūnų globos namai, kurie daro tai nemokamai. Dabar šiuo atveju aš irgi atvežiau iš ten katytę. Žmogus kreipėsi pagalbos, dėl benamių katinėlių, kurie veisiasi, ir tiesiog jas sterilizuoja. Parvežu atgal, ir bent jau taip suvaldoma situacija, kad benamiai gyvūnai nesidaugintų“, – pasakoja ji.
Katės, kaip pastebi Navickienė, dauginasi labai greitai, tad išvengti gyvūnų dauginimosi beveik neįmanoma. Vilniaus savivaldybė sako, neskatinanti rūpintis tokiais gyvūnais. Bet jeigu jau yra norinčiųjų, tai rūpintis benamiais reikėtų tvarkingai. Tam savivaldybė pernai įrengė aštuoniolika tokių namukų katinams. O žmonės mokomi, kaip elgtis su neprižiūrimais gyvūnais.
Nesilaikantiems tam tikrų taisyklių gresia baudos iki pustrečio šimto eurų. Tiesa, nubaustų kol kas nėra, valdininkai sako kol kas nedrausmingus tik pamokantys, nuo ko pradėti rūpinimasi beglobiais gyvūnais. Ir priduriama, kad pagauti, labiau būtų baudžiami tie, kas savo atsibodusius augintinius išmeta į gatvę, ir taip palieka juos rūpintis svetimiems.
Išsamiau žiūrėkite TV3 žinių reportaže.