Toks sumerkusių savo galvas į išmaniuosius telefonus žmonių vaizdas – nieko naujo. Tai, kad šie įrenginiai vis labiau kontroliuoja mūsų gyvenimus, atvirai pripažįsta daugelis.
Naujas tarptautinis tyrimas atskleidė pribloškiančius rezultatus. Pasirodo, daugiau nei 80 % mobiliuosius telefonus turinčių žmonių neįsivaizduoja net pietų ir vakarienės be telefono maigymo. Vos mažiau, 75 % apklaustųjų, net ir gamtinius reikalus atlieka telefono kompanijoje, o daugiau nei pusė savo išmaniaisiais naudojasi per darbo susitikimus, trečdalis – būdami pasimatymuose. Telefonai kelia tokią priklausomybę, jog 11 % apklaustų žmonių nesidrovi jais naudotis per laidotuves, o net 7 % – intymiausiomis gyvenimo akimirkomis. Tačiau įspūdingiausia, kad net 84 % žmonių su jais gulasi į lovą.
„Tai trikdo miegą, žmonėms būna sunkiau užmigti, miegas būna labiau paviršutiniškas. Tada mes sunkiau pailsime ir sunkiau atsistatome po darbo dienos“, - aiškina Žmogaus studijų centro partneris Justinas Burokas.
Telefonai diktuoja ne tik vis daugiau gyvenimo sričių. Turi įtakos ir turizmui bei laisvalaikiui. Pasirodo, gražus vaizdas pro viešbučio ar restorano langą seniai nebėra kriterijus renkantis poilsio vietą – svarbiausia galimybė naršyti internete.
Ir visgi kaip žinoti, kada įprotis nuolatos stebėti, kas vyksta socialinėje internetinėje erdvėje, tapo priklausomybe ar manija? Psichologas Gediminas Navaitis siūlo atlikti nedidelį eksperimentą.
„Siūlau labai paprastą dalyką. Štai dabar, sakykime, paprašyčiau jūsų trumpam man paskolinti savo išmanųjį telefoną ir pažadėčiau, kad jį už valandos atiduosiu. Ar šitas mano prašymas jus labai sunervins, ar jūs jausitės tą valandą kažko netekęs, vis lauksite, kad ji greičiau praeitų?“, - klausia psichologas dr. Gediminas Navaitis.
Jeigu jaučiate, kad be telefono negalite gyventi, jo neturėdami po ranka jaučiate nerimą ar naršydami bei susirašinėdami praleidžiate kelias valandas per dieną – metas susimąstyti. Ir nors visada galima pasiguosti, kad telefono priklausomybę įveikti pavyks – jau atsirado net ir programėlės, kuriuos padeda mažinti naudojimąsi telefonu – žala jūsų kūnui gali būti neatitaisoma.
Kineziterapeutas Audrius Šalavėjus pataria telefoną nuo savęs laikyti per alkūnės ilgį, geriausia – tiesiu kaklu tiesiai priešais save.
Pagal tarptautinės bendrovės „Kantar TNS“ apklausą Lietuvoje išmaniaisiais telefonais naudojasi 64 % vyresnių kaip 16 metų amžiaus šalies gyventojų.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.