Linksmieji vaisiai
Apelsinuose ir papajose gausu vitamino B6 ir folio rūgščių, kurių, remiantis mokslininkų tyrimais, trūksta nuo depresijos kenčiantiems asmenims.
Papildoma nauda: dauguma žmonių teigia, kad dėl stipraus ir gaivaus kvapo šie vaisiai savaime padeda pažadinti pojūčius ir pagerina nuotaiką.
Mąstančios moters atgaiva
Žuvies taukuose daug polinesočiųjų riebalų rūgščių, svarbių geram smegenų funkcionavimui ir širdies bei kraujagyslių veiklai. Nors nustatytas tam tikras ryšys tarp depresija sergančių žmonių ir omega-3 trūkumo, galutinai ši tiesa dar neįrodyta. Tačiau kai kurie tyrimai atskleidė, kad omega-3 padidino receptinių antidepresantų, gerinančių nuotaiką, poveikį. Taigi, būtinai išbandykite patiekalų su lašiša arba skumbre.
Papildoma nauda: dauguma žuvies patiekalų nėra kaloringi, todėl jų įtraukimas į valgiaraštį leis šypsotis net stojant ant svarstyklių!
Nuotaikos kėlimas egzotikos mėgėjoms
Šafranas – populiarus Vidurinių Rytų, Ispanijos ir Indijos virtuvių prieskonis. Tradicinėje persų medicinoje jis naudotas depresijai gydyti, o tibetiečių vaistinėje tai – nervus raminanti medžiaga. Nors tikslaus mokslinio patvirtinimo dėl šafrano poveikio nuotaikai nėra, nemažai studijų, atliktų Irane, davė žadančių rezultatų: 30 mg šafrano kapsulės depresiją sumažino efektyviau nei placebas – poveikiu netgi prilygo labai gerai žinomam antidepresiniam vaistui prozakui. Nors tai gana brangus prieskonis, pagalvokite, galbūt jis padėtų labiau mėgautis gyvenimu. Pasigaminkite paelijos – šiam patiekalui šafrano reikės visai nedaug.
Papildoma nauda: paelija paprastai gaminama šeiminėmis porcijomis, tad pasidalykite šiuo patiekalu su draugais – bent trumpam pamiršite savo problemas ir blogą nuotaiką.
Nuostabi plytelė
Tikriausiai nuotaiką pakeliančio šokolado galią atradome dar ankstyvoje vaikystėje. Nieko keisto, kad prie jo pripratome: tyrimai rodo, kad šiame gardumyne yra medžiagų, veikiančių smegenis panašiai kaip ir marihuana. Kai kas mano, kad šokolado galia – seratonino kiekį keliantys angliavandeniai, kiti teigia, jog tai medžiagos, didinančios dopamino kiekį. Galiausiai dar viena gupė žmonių tiki, kad nuotaiką pagerina tiesiog patenkintas šokolado poreikis. Svarbu paminėti, jog suvalgius kelis gabalėlius šokolado tikrai pasijuntama kur kas geriau (žinoma, jei suvalgo labai daug, žmogus pradeda jausti kaltę).
Papildoma nauda: šokolade esantis kofeinas suteikia daugiau energijos.
Legalus augalas, naikinantis liūdesį
Jonažolės šimtmečius naudojamos medicinoje. 2009 metais, remiantis 29 studijomis, nustatyta, kad jonažolės – efektyvūs vaistai nuo lengvos ar vidutinio sunkumo depresijos, jų poveikis prilygsta kai kuriems antidepresantams.
Patarimas: priešingai nei kiti šiame sąraše nurodyti produktai, jonažolės gali sukelti stiprų pašalinį poveikį ir neigiamai reaguoti su kitais vartojamais medikamentais (pavyzdžiui, antidepresantais arba kontraceptikais). Todėl prieš pradedant vartoti būtina pasitarti su gydytoju. Jonažolės netinka ir tada, kai daug būnate saulėje – ant odos gali atsirasti dėmių.
Patikrintas sprendimas angliavandenių mėgėjams
Pasak mokslininkės Judith J. Wurtman, yra iškelta hipotezė, kad angliavandeniai gali paskatinti smegenis gaminti daugiau seratonino, kuris reguliuoja nuotaiką. Studijų metu nustatyta, kad asmenims, kurie jaučia angliavandenių poreikį, mėgaujantis gėrimu su angliavandeniais užfiksuotas aiškus nuotaikos ir koncentracijos pagerėjimas, energijos antplūdis. Tad jei imate svajoti apie kokį nors kepinį apytiksliai nuo 15 valandos, palepinkite save užkandžiu, kuriame būtų apie 120 kalorijų ir 25–30 g angliavandenių (šis patarimas netinka diabetikams, kurie turi stebėti angliavandenių vartojimą). Mokslininkės teigimu, lengvai virškinami angliavandeniai greitai pagerins nuotaiką. Rekomenduojama rinktis angliškus pyragėlius su džemu, avižinius užkandžius su razinomis, lengvesnius makaronų patiekalus.
Papildoma nauda: Judith J. Wurtman teigia, kad angliavandenių mėgėjai nuotaikos pagerėjimą pajus jau po 20 minučių.
Parengė Jurgita ČEPULYTĖ