Pagrindiniai dalykai, kuriuos turi žinoti
Turintiems elektrines ir akumuliatorines vejapjoves priežiūra yra gana paprasta – po kiekvieno darbo reikia gerai išvalyti pjovimo korpusą nuo žolės apnašų, išvalyti žolės likučius iš variklio ventiliacinių angų, o akumuliatorinėms vejapjovėms dar pakrauti akumuliatorius.
Tuo tarpu daugiausiai priežiūros reikalauja benzininė technika – tai ir tepalų keitimas, apsirūpinimas kurų ir kuro mišinio ruošimas, filtrų ir žvakių keitimas. Šiuos priežiūros darbus reikia atlikti tam tikru periodiškumu, kad įrenginio variklis nesugestų ir veiktų be priekaištų.
Dėmesio! Prieš atliekant bet kokius vejapjovės priežiūros darbus: remonto, valymo ar apžiūros darbus, visada atjunkite uždegimo žvakės laidą benzininėms vejapjovėms, elektrines vejapjoves atjunkite nuo elektros įtampos, o akumuliatorinėms vejapjovėms išimkite akumuliatorius.
Prieš kiekvieną darbą su vejapjove pirmiausiai įsitikinkite, jog visi tvirtinimo elementai (dalys) yra tvirtai suveržti. Tokiu būdų sumažinsite įrankio vibraciją ir galimą sugadinimą. Prieš pjaudami veją, patikrinkite, ar joje nėra akmenų, šakų, vaikų žaislų ar kitų pašalinių daiktų, nes į juos pataikius su peiliu, šie gali susigadinti arba net išbalansuoti peilio tvirtinimo ašį. Dėl tokio sugadinimo, deja, negalios garantinis remontas ir tai kainuos sutaisyti gana brangiai.
Po vejos pjovimo visada gerai išvalykite pjovimo korpusą nuo žolės apnašų. Žolės apnašos labai dažnai užkemša elektrinių ir akumuliatorinių vejapjovių variklio aušinimo angas, todėl jų neišvalius ilgesnį laiką, varikliai gali perkaisti ir išsijungti. Todėl, kad taip nenutiktų, aušinimo angas rekomenduojama išvalyti po kiekvieno darbo.
Variklio alyva
Įsigijus naują vejapjovę ir į variklį įpylus alyvos, po pirmų 5 valandų variklio alyvą būtina pakeisti nauja. Toliau sekantis keitimas atliekamas po 25-30 darbo valandų. Per metus alyva turi būti keičiama bent vieną kartą metuose, o jeigu vejapjovė naudojama intensyviai, tuomet keitimas būtinas praėjus nurodytam darbo laikui.
Filtrų priežiūra
Įprastai benzininio variklio oro filtras turėtų būti keičiamas nauju kiekvieną sezoną. Tuo tarpu jį išvalyti rekomenduojama kas keletą naudojimųsi vejapjove. Tačiau, jeigu pjaunant vejapjove susidaro daug dulkių, filtras gali užsiteršti greičiau. Tuomet jeigu filtras yra popierinis, jį reikia pakeisti nauju, o jei poroloninis ir nesuplyšęs, tuomet jį galima išpurtyti, praplauti vandeniu ir išdžiovinti. Visus suplyšusius ar susidėvėjusius filtrus reikia pakeisti naujais, kad nebūtų sugadintas variklis dėl į jį patekusių teršalų.
Žvakių keitimas
Kaip ir alyva ar oro filtrai, variklių žvakės reikalauja priežiūros ir keitimo. Dėl blogai veikiančios žvakės gali sunkiai užsivesti variklis arba paprasčiausiai jis išvis neužsives. Todėl jas rekomenduojama tikrinti kas 50 vejapjovės darbo valandų. Pagal vejapjovės variklio instrukciją ją atsargiai išsukite ir nuo žvakės elektrodų nuvalykite nuodegas bei tarp elektrodų sureguliuokite tarpelį. Prastai veikiančias ar pažeistas žvakes būtina pakeisti naujomis.
Peiliai
Geri ir tvarkingi peiliai yra svarbiausia dalis, kuri užtikrina, kad jūsų veja bus dailiai nupjauta. Nors vejapjovių peiliai gaminami iš plieno, jie laikas nuo laiko susidėvi ir juos reikia galąsti arba keisti naujais. Kad peiliai ilgiau tarnautų, niekada nepjaukite šlapios žolės ir prieš darbą iš vejos išrinkite akmenis, nukritusias šakas, ar kitus pašalinius daiktus. Pjaudami veją pasistenkite arti neprivažiuoti prie bortelių, kad jų neužkabintumėte ir nepažeistumėte peilio. Atšipęs ar pažeistas ir išsibalansavęs peilis nepjaus kokybiškai vejos, o kaip tik sukels didesnes vibracijas, dėl kurių gali susigadinti vejapjovė. Vejapjovės peilis įprastai sukasi apie 2700-3200 aps./min. greičiu, todėl bet koks peilio disbalansas virpesių pavidalu perduodamas vejapjovei. Niekada negaląskite peilio patys, nes nesugebėsite užtikrinti jo tolygaus balanso. Šį darbą palikite specialistams, kurie turės tinkamą įrangą.
Priežiūros darbai prieš žiemos sezoną
Artėjant žiemos sezonui ir prieš pastatant vejapjovę ilgesniam saugojimui, ją reikia tinkamai paruošti. Pirmiausiai visada gerai išvalykite jos korpusą nuo žolės apnašų, išleiskite ar išsiurbkite seną variklio alyvą ir ją pakeiskite nauja. Iš kuro bako pašalinkite likusį kurą. Išvalykite arba pakeiskite nauju variklio oro filtrą. Patikrinkite ar žvakė yra be apnašų ir tinkamai sureguliuotas elektrodų tarpelis, jei reikia pakeiskite nauja. Jeigu benzininė vejapjovė turi akumuliatorių, kuris naudojamas elektriniam starteriui, tuomet akumuliatorių išimkite iš variklio, pilnai pakraukite ir palikite šiltoje namų aplinkoje iki naujo sezono. Jeigu nenorite sukti galvos dėl visų šių priežiūros darbų, tuomet vejapjovę galite tiesiog nuvežti specialistams, kurie dar išsamiau ją patikrins ir visus darbus atliks už jus.