Veronika Pečkienė
Lietuvos žmonėms, kurie dirba kitose Europos valstybėse, prireikus gydymo paslaugų, neretai kyla problemų, dažniausiai dėl pamirštos prievolės deklaruoti išvykimą iš Lietuvos arba būtinos informacijos trūkumo.
Kilo bėdų
Kauno teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėjo pavaduotojai Rasai Valinskaitei–Barščevičienei paskambino Lietuvos pilietis, buvęs Marijampolės gyventojas, šiuo metu gyvenantis Didžiojoje Britanijoje. Vyras paaiškino, kad jam reikalinga operacija ir jis norėtų, kad jį gydytų Lietuvos medikai.
Patikrinus registre asmens duomenis paaiškėjo, kad vyras Lietuvoje nedraustas privalomuoju sveikatos draudimu daugiau kaip dešimt metų, – nuo 2003-iųjų. Nors jis jau vienuolika metų gyvena Anglijoje, išvykimo iš Lietuvos nėra deklaravęs. Tai privalu padaryti, jeigu išvykstama gyventi svetur ilgesniam kaip šešių mėnesių laikotarpiui.
Kaip gydytis Lietuvoje?
Pagal dabartinius įstatymus sveikatos draudimas įsigalioja tą dieną, kai žmogus sumoka privalomojo sveikatos draudimo įmoką. Bet minėtas vyras panoro sumokėti visas sveikatos draudimo įmokas, kurias jis yra skolingas Privalomajam sveikatos draudimo fondui, nes norėjo, kad jam operacija būtų atliekama Lietuvoje. Bet paaiškėjo, kad jis sveikatos draudimo įmokas mokėjo Anglijoje, tad, jeigu jas mokėtų ir Lietuvoje, – būtų dvigubai apmokestintas.
Ligonių kasos specialistė vyrui patarė kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją, kuri administruoja Privalomojo sveikatos draudimo įmokas, ir pateikti dokumentus, kurie įrodytų, kad jis sveikatos draudimo įmokas yra sumokėjęs Anglijoje. Tą padaryti galima dviem būdais: galima Anglijos kompetentingoje įstaigoje, analogiškoje mūsiškėms ligonių kasoms, gauti vadinamąją E 112 formos pažymą (ar S2 dokumentą), kuri patvirtins, kad už jam suteiktas gydymo paslaugas Lietuvoje sumokės Anglijos įstaiga, arba pasinaudoti tarpvalstybinės sveikatos priežiūros paslaugomis, t. y. vienoje iš ES valstybių apdraustam asmeniui kitoje valstybėje gali būti suteiktos planinės medicinos pagalbos paslaugos. Už jas žmogus turi sumokėti pats, o vėliau dėl išlaidų kompensavimo kreiptis į kompetentingą tos šalies, kurioje gyvena, įstaigą ir ji kompensuos išlaidas. Tačiau žmogus, prieš išvykdamas gydytis į kitą valstybę, būtinai turi sužinoti, kaip jam bus kompensuojamos gydymo išlaidos.
Operavo Lietuvoje
Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėjo pavaduotoja R.Valinskaitė–Barščevičienė pabrėžė, kad minėtas vyras gali kreiptis į šeimos gydytoją Anglijoje ir jo pasiteirauti, kokius dokumentus grįžus iš Lietuvos turės pateikti, kai kreipsis dėl gydymo išlaidų kompensavimo. Vyras nutarė pats sumokėti už paslaugas, o vėliau Anglijoje susigrąžinti gydymo išlaidas. „Nežinojau apie šią galimybę“, – džiaugėsi pašnekovas.
Po pokalbio Kauno teritorinėje ligonių kasoje vyras grįžo į Angliją ir ten gavo reikalingus dokumentus, kad galėtų gydytis Lietuvoje. Be to, deklaravo, kad yra išvykęs iš Lietuvos. Netrukus gimtinėje jam buvo atlikta operacija.