Ieškodama gamtos vaizdų šventinius atvirukus renkasi vilnietė Janina. Moteris sako dievinanti ir gauti ranka rašytus sveikinimus, ir siųsti. Tad išsirinkusi pagal jai tinkamą kainą, perka jų ne po vieną.
„Keturiolika, penkiolika. Ir po Lietuvą, ir turiu labai draugų ir Vokietijoje, ir Amerikoje, ir bendraklasės... Dar bendrauju su bendraklasėmis. Ir šiaip su giminėmis“, - pasakoja atvirukų pirkėja Janina Puzinauskienė.
Pasirūpina sveikinimais anksčiau, nes reikia, kaip sako Janina, dar ir sugalvoti, kam ko palinkėti. Mėgsta linkėjimus suraityti pati, todėl moteriai netinka atvirukai su tekstu viduje. Tiesa, į pašto dėžutę visi jos linkėjimai keliaus tik prasidėjus Adventui.
O pašto darbuotoja Elvyra paantrina, kad žmonės kruopščiai renkasi ne tik atvirukus. Daugėja tų, kam svarbu, ir koks ženkliukas bus priklijuotas ant voko.
„Apmoka žmogus tą siuntimą ženklais. Paprastą tą siuntimą. Ir prašo parinkti ženklų. Tai va ir renkam, kam kas patinka. Kam patinka, kam istorija, tarkim, įžymūs žmonės Lietuvos, ir mes jau renkame, kad voką papuoštume tinkamais ženkliukais pagal tą tematiką“, - apie įvairius pageidavimus pasakoja Elvyra Dunajeva.
Paštininkai sako, kad siunčiančiųjų atvirlaiškius kas mėnesį būna apie keturiasdešimt tūkstančių. Gruodį šis skaičius šokteli kone dvigubai – nuo trisdešimties iki keturiasdešimties procentų. Ir atvirukais patariama rūpintis jau dabar. Ypač jeigu adresatas gyvena toli nuo Europos. Tada sveikinimus ar siuntinį patartina išsiųsti tikrai vos prasidėjus Adventui.
„Į tolimą šalį keliauja per kelias šalis, per kelis oro uostus, visą tai vertinant mes rekomenduojame į užsienį, ypač į tolimas šalis, jau gruodžio pradžioje išsiųsti, kad iki Kalėdų jau tikrai tikrai pasiektų“, - atvirai sako pašto tinklo direktorė Inga Dundulienė.
Juolab, kad dovanomis vilioja, kas kaip gali. Užsienyje skelbiamos vadinamosios juodosios dienos, arba juodieji išpardavimai, kai prekės kainuoja gerokai pigiau. Paštininkai sako, kad po tokių akcijų siuntų padaugėja.
Tiesa, prieš siųsdami įsitikinkite, ar jūsų dovana nepatenka į draudžiamų siųsti daiktų sąrašą. Antraip artimuosius paliksite tuščiomis. Siųsti negalima daiktų, kurie pavojingi sveikatai ar gyvybei – ginklai, aštrūs daiktai, aerozoliai, net ir kvepalai.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.