Sėklų pardavėjai, šiemet anksčiau sulaukę didesnio pirkėjų būrio, džiaugiasi, bet ir gūžčioja pečiais: ar tokį antplūdį vis dar lėmė krizė, ar savo indėlį padarė televizijos laidos apie chemiškai užterštus produktus?
Šiemet panevėžiečiai, planuojantys lysvėse ką nors auginti, suskubo anksčiau nei pernai užsukti į parduotuves, prekiaujančias sėklomis.
Televizininkų išgąsdinti
UAB „Agrofirma sėklos“ parduotuvės Panevėžyje „Žalia stotelė“ vedėja Asta teigė pastebinti tokią tendenciją: praėjusiais metais sėklų pirkimas pagyvėjo vasarį, o šiemet tai jaučiama jau nuo sausio.
Vedėjos manymu, pirkėjų pagausėjo galbūt ne dėl sunkmečio, o dėl... televizijos laidų. 2009 metų sausį, kai prasidėjo ekonominė krizė, ir 2010-ųjų sausį sėklų buvo parduota beveik tiek pat. O štai šių metų pirmąjį mėnesį sėklų jau nupirkta daugiau. Sutapimas ar ne, tačiau pastaruoju metu netrūko įvairių televizijos laidų, kuriose kalbėta apie chemiją mūsų vartojamuose maisto produktuose, daržovėse. „Tad, norėdami vartoti kuo sveikesnes daržoves, žmonės atsigręžia į daržininkystę“, – spėja ponia Asta.
Perka taip pat godžiai
Didieji prekybos centrai guodžiasi, kad sėklų pardavimas panašus kaip ir praėjusiais metais.
Anot „Norfos“ atstovo spaudai Dariaus Ryliškio, sėklų pirkimo pagyvėjimo bent kol kas nepastebima. Kaip ir kiekvienais metais, dabar būsimieji sodininkai ir daržininkai labiausiai domisi pomidorų, agurkų ir ridikėlių sėklomis.
„Norfos“ atstovo tikinimu, jų tinklo parduotuvėse parduodamų sėklų kainos mažiausiai jau trejetą metų nesikeičia.
UAB „Rimi Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Jovita Bagdonaitė taip pat sako, jog, palyginti su tuo pačiu praėjusiųjų metų laikotarpiu, sėklų pardavimas tinklo parduotuvėse išlieka panašus.
Favoritai prekeivių siūlomoje sėklų gausybėje irgi nesikeičia – tai agurkų, pomidorų ir salotų sėklos.
Pasak J. Bagdonaitės, pirkėjams šiemet siūlomas didesnis naujovių, ypač svogūnėlių, asortimentas. Be to, sėklų kainos sumažėjo – pigiausiosios vidutiniškai nuo 1,29 iki 0,99 lito.
Piko dar nepasiekė
Šiuo metu pirkėjai dažniausiai renkasi ilgos vegetacijos sėklas, pavyzdžiui, paprikų. Taip pat perka tokias, kurias jau dabar galima sėti gerai apšildomuose šiltnamiuose. Ieškoma ankstyvųjų veislių pomidorų sėklų.
Nevengia panevėžiečiai ir naujovių išbandyti. Pavyzdžiui, perka įvairių prieskonių, kuriuos tampa madinga auginti tiesiog vazonėliuose ant palangės, sėklas.
Jų kainos nuo pernai nepakitusios. Pasak sėklų parduotuvei vadovaujančios ponios Astos, brango gal tik kai kurios sėklos, ir tos keliais centais – šiaip ar taip, Europoje irgi stebimas kainų kilimas.
Beje, specializuotų parduotuvių darbuotojai pastebi, jog šį sezoną perkamos ne vien tokios sėklos, kurias galima sėti tuoj pat ar po savaitės kitos, bet ir gerokai vėliau. Ne mažiau entuziastingai iš lentynų šluojamos ir žolių sėklos, daigyklos, substratas ir panašios prekės. Ko norėtų įsigyti, žmonės paprastai žino, nes nemažai informacijos yra internete. O kam prireikia, paklausia ir patarimų.
„Vis dėlto pats pirkimo pikas prasidės, kai atšils orai, – iš patirties žino „Žalios stotelės“ vedėja. – Paprastai tai būna kovo mėnesį – tuomet, kai jau galima pradėti sėti ir į polietileninius šiltnamius.“
Daiva SAVICKIENĖ