• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iki rugpjūčio 4-osios dar galite suspėti. Paskelbtas viešojo pirkimo atviras konkursasVilniaus miesto 2010-2020 metų strateginio plano parengimas“ – jei tenkinate sąlygas, galite tapti Vilniaus strateginio plano autoriumi ir dar iš to uždirbti pinigų.

REKLAMA
REKLAMA

Darbelio, kurio iš jūsų konsultacinės firmos tikimasi, rezultatas turi būti toks: „Parengtas 1 strateginis planas. Išleista: galutinio strateginio plano elektroninė versija (CD lietuvių ir anglų kalbomis kiekviename, 500 egz.) ir spausdintinės versijos lietuvių ir anglų kalbomis (300 egz. lietuvių kalba ir 200 egz. anglų kalba).“

REKLAMA

Atrodytų, smulkmena. Tai ko čia kabinėjuosi, paklausite?

Generolas, perkantis mūšio strategiją

Institucijų strategijas turėtų kurti jų vadovai. Ar galėtume įsivaizduoti, kad „Maxima“ pirktų išorės „ekspertų“ parašytą strategiją? Nebent košmariškame sapne, nes tuomet, matyt, „Maxima“ jos strategijai parašyti turėtų kviestis ekspertus iš „Norfos“. Ir jei būtų paskelbtas atviras konkursas, tai tikrai patarčiau „Norfai“ jame sudalyvauti.

REKLAMA
REKLAMA

Ar matėte generolą, skelbiantį mūšio strategijos pirkimą? Mūšio strategiją rengia jis pats su savo štabu, o jei ji nepasiteisina, jis netenka antpečių...

Lygiai tas pats pasakytina apie miesto strategiją. Miestiečiai išsirinko savo atstovus į miesto tarybą. Tai tarsi tas pats „strateginis štabas“. Miesto taryba išsirenka merą ir administracijos direktorių, kurie yra miesto vadovai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Realybė, kaip matome, yra kitokia.



Aiškiai trūksta viešumo

Atviras konkursas 10 metų Vilniaus gyvenimo strateginiam planui parengti paskelbtas šalia tokių konkursų kaip „Deratizacijos paslaugų pirkimas Vilniaus mieste“, „Kelio ženklų Vilniaus mieste priežiūros paslaugos“, „Vilniaus miesto fontanų priežiūros paslaugos“ ir t.t. Nesu už žiurkes, ir mėgstu fontanus, tačiau miesto valdžios supratimas apie strategiją kelia šiurpulį. Ar skaitėte pastaruoju bent vieną viešąjį pranešimą spaudai, skelbiantį apie šį neeilinį įvykį, apie naujojo strateginio plano rengimą?

REKLAMA

Tą dieną, kai kvietimas dalyvauti konkurse atsirado savivaldybės tinklapyje, Vilniaus miesto savivaldybės Viešųjų ryšių skyrius platino pranešimus, kuriais kvietė į renginį „Ugninės Vilniaus mandalos“ bei reklamavo „turiningą ir įdomų poilsį kareiviškose palapinėse“. Vokų su pasiūlymais atplėšimas rugpjūčio 11-ąją taip pat, reikia manyti, praeis be didesnio žiniasklaidos dėmesio. Vėlgi, suprantama, vaikų stovykla Pabradėje – svarbu, o festivalį „Tebūnie naktis!“ gerbiu ir mėgstu, tačiau kaip atsitiko, kad strategijai dėmesio pritrūko?

REKLAMA

Strategijų pirkimas klesti visoje šalyje

Pabandykime susivokti: kodėl miestų ir rajonų, ministerijų ir departamentų „generolai“ su savais „štabais“ patys nerengia savojo miesto ar organizacijos strategijos?

Galimas paaiškinimas tėra vienas: jie to nemoka daryti. Tai kodėl ėmėsi darbo, kurio nesugeba? Jei tokia vadovų negalia paaiškėtų privačioje įmonėje, tai jų likimas būtų išspręstas žaibiškai. Kariuomenėje – taip pat.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Viešajame sektoriuje yra kitaip. Vadovai viešai paskelbia, jog yra neįgalūs atlikti vieno svarbiausių savo darbo, neturi svarbiauso bet kokiam vadybininkui privalomo gebėjimo, todėl jie perka darbą, už kurį patys yra atsakingi, ir už kurį netgi gauna atlyginimą!

Toks valdymo absurdas pasiekia stebėtinų aukštumų. Vienoje Lietuvos savivaldybėje teko matyti net užsieniečių „ekspertų“ rengtą strategiją... Atvyko ir parengė „kietą“ strategiją. Tad ar tenka stebėtis, kad po to ji dulka tokioje lentynoje, apie kurią visi yra pamiršę.

REKLAMA

Geras vadovas – tai tikrasis strategas

Esminis darbas rengiant strategiją – tai vizijos formavimas. Bet juk dėl to, kad turi tam tikras vystymosi vizijas, politikai ir būna išrenkami! Išrenkami, bet, pasirodo, jie jų neturi!

Dar rengiant strategiją yra svarbu įvertinti institucijos vidaus veiklą, vykdomas funkcijas (stiprybes ir silpnybes). Jokie išorės ekspertai to negali padaryti geriau negu dėmesingi ir vidaus aplinkybes žinantys, institucijoje veikiantys vadovai. Jei jie to nemoka, tai kam imasi darbo?...

REKLAMA

Rengiant strategiją būtina įvertinti išorės faktorius (grėsmes ir galimybes). Ir vėl akivaizdu, kad tik „generolas“ su savo „štabu“ tai gali padaryti giliai ir atsakingai.

Pagaliau rašant strategiją reikės visas šias aplinkybes, dar vadinamas kritiniais faktoriais, pasverti ir įvertinti. Kurias iš išryškėjusių strateginių aplinkybių imsis politikai įgyvendinti, kurioms jie yra pasirengę įsipareigoti? Ir dar – kokius pokyčius ištvers personalas, įgydamas strategijai būtinus naujus gebėjimus ir sukurdamas naujas viešąsias paslaugas? Pagaliau ką pasirengę aukoti ir ką iš pokyčių laimės miestiečiai?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu strategija rašoma kaip tikras „mūšio“ planas, kurį tikrai planuojama įgyvendinti, tai į visus tuos klausimus atsakingai ir įsipareigojančiai atsakyti gali tik „generolas su štabu“ (meras su valdančia dauguma, ministras su patarėjais ir pavaduotojais ir pan.).

Todėl vadovo pagrindinis ir vienintelis darbas, kurį jis privalo dirbti nuo savo pirmos iki paskutinės dienos, yra strategija bei jos įgyvendinimas. O pirkta strategija tinka nebent pakabinti vitrinoje...

REKLAMA

Kaip ir gyvenime

Miesto, įmonės, mūšio strategija niekuo nesiskiria nuo žmogaus gyvenimo plano: Juos visus turi rašyti tie, kas vadovauja (miestui ar savo gyvenimui).

Ar jūs norėtumėte, kad jūsų gyvenimo tikslus ir gyvenimo planą jums parašytų koks nors ekspertas? Ne bet koks! Žinoma, labai brangus ir labai geras! Koks nors gyvenimo scenarijų žinovas... Pamąstykite... Juk gausite „kietą, tiesiog mokslinį“ gyvenimo scenarijų ir jums beliks viena smulkmena – tokį gyvenimą nugyventi.

REKLAMA

Joks svetimas žmogus jums negali parašyti jokio jūsų gyvenimo strateginio plano. Nei jis žino, kas jums yra geras gyvenimas, nei jam apie tai spręsti. Gyvenimo planą galite pasirašyti tik Jūs pats. Beje, kas ne mažiau svarbu – tik tuomet, jei pats savo planą rašėte, jūs ir galėsite jį įgyvendinti. Svetimo plano neįgyvendinsite, o jei bandysite tai padaryti, tai rizikuojate pasigauti psichinę ligą.

REKLAMA
REKLAMA

Gyvenimą gyvensite patys, tai ir jos scenarijus teks pasigaminti pačiam. Tai aiški ir paprasta, visiems subrendusiems žmonėms suprantama išvada. Tik vaikai gyvena ne savo, bet tėvų padiktuotą scenarijų.

O kaip elgsis vilniečiai ir jų atstovai – miesto taryba? Pagal kieno scenarijų žadame gyventi ateinantį dešimtmetį?

Kęstutis Masiulis yra TS-LKD narys

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų