Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos Seime seniūno pavaduotojas Kęstutis Masiulis siūlo atlikti tyrimą ir išsiaiškinti, kur švaistė pinigus 2006-2008 metais Lietuvą valdžiusi Gedimino Kirkilo Vyriausybė.
Taip jis reagavo į Seimo Audito komiteto pirmininkės "darbietės" Loretos Graužinienės iniciatyvas pasidomėti ministerijų išlaidomis teisinėms ir kitokioms paslaugoms.
"Apmaudu, kad "nuopelnus" už neva neefektyviai leidžiamus valstybės pinigus komiteto pirmininkė bando suversti dabartinei valdžiai. Iš 70 milijonų litų, apie kuriuos praėjusią savaitę prakalbo Valstybės kontrolė, net 60 milijonų teko tiems laikams, kai valdžią turėjo G. Kirkilas", - piktinosi didžiausios Seimo frakcijos seniūno pavaduotojas.
Dabartinė opozicija su L. Graužiniene, Vytautu Gapšiu, Algirdu Butkevičiumi priešakyje neturėtų pamiršti šių faktų ir prisiimti moralinę atsakomybę - kodėl pinigai buvo švaistomi, kai krizė jau beldėsi į duris, o valstybei grėsė sunki ekonominė ir finansinė padėtis. Reikia išaiškinti asmenis, kurie švaistė Lietuvos pinigus į kairę ir į dešinę per jiems galimai draugiškų firmų kišenę, ir pareikalauti jų atsakomybės", - mano K. Masiulis.
Parlamentaras stebėjosi, kad "prie Kirkilo" per 2007 metus ministerijose ištaškyta kone 15 milijonų litų konsultavimo paslaugoms pirkti, 2008-aisiais - jau 23 milijonai. Matyt, buvo skubama?", - retoriškai klausė TS-LKD atstovas.
Palyginimui parlamentaras pateikė duomenis, jog per 2009 metų sausį- rugsėjį analogiškoms reikmėms visose 14-oje ministerijų išleista gerokai mažiau - 3,7 milijono.
"Loreta Graužinienė ėmėsi reikšmingo darbo. Išsiaiškinusi opozicijos kolegų "darbelius", išsiaiškinusi opozicijos draugų požiūrius, Audito komiteto pirmininkė galėtų susumuoti visų tais 2007-2008 "riebiais" metais Lietuvą švarinusių veikėjų indėlį ir pateikti visuomenei rimtą ataskaitą", - ragino K. Masiulis.
Parlamentaras cituoja Valstybės kontrolės ataskaitoje pateikiamus skaičius. Anot ataskaitos, ministerijos tyrimų paslaugoms pirkti 2007 m. išleido 12,74 mln. Lt, iš jų mokslinių tyrimų - 5,2 mln. Lt; 2008 m. - 10,85 mln. Lt, iš jų mokslinių tyrimų - 5,85 mln. Lt; 2009 m. - 1,01 mln. Lt, iš jų mokslinių tyrimų - 415 tūkst. Lt.
Konsultavimo paslaugoms pirkti ministerijos 2007 m. išleido 14,7 mln. Lt;
2008 m. - 23,08 mln. Lt; 2009 m. I-III ketv. - 3,69 mln. Lt.
Ministerijos ir Ministro Pirmininko tarnyba 2007 m. pirko teisinių paslaugų
už 784 tūkst. Lt; 2008 m. - už 787 tūkst. Lt; 2009 m. - už 1,091 mln. Lt.
Kaip ELTA jau skelbė, ministerijos ir kitos institucijos ne visada pagrįstai perka teisines, konsultavimo ir tyrimo paslaugas, todėl nėra taupiai naudojamos valstybės biudžeto lėšos. Tai nustatė Valstybės kontrolė, įvertinusi 2007, 2008 ir 2009 metų tris ketvirčius. Valstybės kontrolės duomenimis, ministerijos tokių paslaugų pirkimui išleido apie 70 mln. litų.
Tokius duomenis trečiadienį Seimo Audito komitetui pateikė Valstybės kontrolės 4-ojo audito departamento direktoriaus pavaduotoja Sigita Gorovniova.
Jos teigimu, būtina nustatyti bendruosius principus, kokios paslaugos galėtų būti perkamos, o kokias paslaugas turėtų atlikti institucijų darbuotojai.
"Turėtų būti parengta tvarka, pagal kurią institucijos turėtų pagrįsti tokių paslaugų pirkimo būtinumą. Kadangi susiformavo ydinga teisės aktų projektų rengimo praktika, būtina keisti įstatymus, reglamentuojančius teisės aktų rengimą, ir aiškiai apibrėžti, kas turėtų rengti teisės aktus, nes šitos paslaugos irgi labai dažnai perkamos iš advokatų kontorų", - sakė S. Gorovniova.
Pasak Seimo Audito komiteto pirmininkės L. Graužinienės, savo analizę atlikęs komitetas taip pat domėjosi, kaip dabartinė Vyriausybė leidžia pinigus teisinėms, konsultavimo paslaugoms.
"Tenka apgailestauti, bet mes matome, kad tos sumos turi tendenciją augti. Problemos, apie kurias kalbėjo Valstybės kontrolė, išlieka tos pačios, pagrįstumas kai kurių perkamų paslaugų yra abejotinas", - sakė ji žurnalistams.
L. Graužinienės teigimu, 2010 metams ministerijoms ir jų pavaldžioms įstaigoms tyrimų, teisinių ir konsultavimo paslaugoms skirta apie 76 milijonus litų.
Seimo Audito komitetas, atlikdamas parlamentinę kontrolę, visą medžiagą apie galimą lėšų švaistymą ketina pateikti Seimo Valdybai, Seimo Pirmininkei Irenai Degutienei ir paviešinti Seimo tinklalapyje.