Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Kofi Annanas (Kofis Ananas) antradienį (01.27) pareiškė, kad gavęs atitinkamas saugumo garantijas nusiųs į Iraką ekspertų grupę, kuri įvertins, ar čia įmanoma iki šių metų vidurio surengti rinkimus.
Irako gyventojų daugumą sudarantys musulmonai šiitai su savo dvasiniu vadovu ajatola Ali al-Sistani (Ali al-Sistaniu) priešakyje jau seniai reikalauja tiesioginių rinkimų, atmesdami JAV okupacinės administracijos planą, pagal kurį vyriausybės nariai būtų išrinkti per regioninius susirinkimus.
A. al-Sistani šalininkai duoda suprasti, jog aukštas dvasininkas sutiktų su JT išvadomis dėl rinkimų. Spėjama, kad būtent todėl George’o W. Busho (Džordžo V. Bušo) administracija, iki šiol su panieka žvelgusi į pasaulinę organizaciją, siekia, kad K. Annanas suteiktų rinkimų procesui daugiau legitimumo.
JT pareigūnai, panašiai kaip JAV valdžios atstovai, rimtai abejoja dėl tiesioginių rinkimų, nes, viena vertus, pasiruošti jiems lieka vis mažiau laiko, o Irake, antra vertus, vis dar tvyro smurtinė atmosfera.
JT atšaukė savo darbuotojus iš Irako spalį, reaguodamos į rugpjūtį surengtą išpuolį prieš jų Bagdado būstinę, per kurį žuvo 22 žmonės.
"Kai būsiu tikras, kad JAV vadovaujama laikinoji administracija užtikrins reikiamą saugumą, reaguodamas į man perduotus prašymus nusiųsiu į Iraką ekspertų misiją, - sakoma Paryžiuje viešinčio K. Annano pareiškime. - Misija išsiaiškins plačių Irako visuomenės sluoksnių nuomonę ir ieškos alternatyvų, kurios leistų priartėti prie laikinosios vyriausybės sudarymo".
Apie 60 proc. iš 25 mln. Irako gyventojų sudarantys šiitai nori tiesioginių rinkimų, nes tikisi per juos įtvirtinti savo įtaką pokariniame Irake.
Tuo tarpu JAV plane yra numatyta sudėtinga regioninių balsavimų 18 Irako provincijų sistema.
“Reuters”-ELTA