Lietuvos jūrų muziejuje prieglobstį rado du nusilpę, išsekę ir sužaloti ruoniukai.
Pasak muziejaus atstovės Nikos Puteikienės, apie vieną jų jau anksčiau žmonės skambino į muziejų ir sakė, kad matė Smiltynėje ant molo akmenų labai silpną gyvūnėlį. Tačiau nuėję į nurodytą vietą muziejaus darbuotojai ruoniuko neaptikdavo. Ketvirtadienį jį pastebėjo pasivaikščioti prie jūros su šeima išėjęs lenkas, kurio vaikas muziejuje lanko delfinų terapijos užsiėmimus.
Gyvūnų prižiūrėtojai nuskubėjo į nurodytą vietą ir su neštuvais atsinešė visiškai išsekusi ruoniuką. Pasak Jūrų paukščių ir žinduolių skyriaus vedėjo Arūno Grušo, gyvūnėlis toks nusilpęs, kad jau nei priešintis, nei gąsdinti šnypštimu, kaip būdinga ruoniams, nesugebėjo.
„Ruoniukas yra kokių 2-3 savaičių amžiaus, tačiau jos svoris yra mažesnis nei ką tik gimusio, kuris sveria arti penkiolikos kilogramų. O šis ruoniukas - tik 11,8 kilogramo. Ruoniukas labai seniai ėdė, jo skrandukas visiškai susitraukęs“, - sakė A. Grušas. Specialistas nuogąstavo, kad mažylis toks silpnas, kad gali ir neišgyventi.
Ketvirtadienio vakarą į muziejų iš Monciškių pajūrio buvo atgabentas dar vienas pamestinukas. Deja, šis gyvūnėlis yra dar silpnesnis už pirmąjį, sveria tik 10,8 kilogramo ir yra sukandžiotas lapių ar šunų.
Pradžiai abu pamestinukai gavo tik vandens, paryčiais jau paragavo sotesnio ėdalo - žuvies tyrės, abiem paskirti medikamentai, jų sveikatos būklė yra nuolat stebima.
Pasak muziejaus atstovų, kiekvienais metais Lietuvos pajūryje pavasarį pasirodo ruoniukai „našlaičiai“ - per anksti ledo ar srovės atskirti nuo savo mamų. Jie nesugeba patys išgyventi ir dažniausiai patenka į A. Grušo rankas. Vardus globėjas šiems gyvūnams sugalvoja pagal radimvietę.
Taip ketvirtadienį Smiltynėje prie marių rastas ruoniukas tapo Marium, o iš Monciškių atkeliavusi mažylė - Monce. Pasak A. Grušo, guvesnė yra mergaitė, o Mariukas dar tebėra pakankamai vangus.
Išgydyti ir paauginti ruoniukai, jeigu sustiprėja tiek, kad patys gali išgyventi laisvėje, paleidžiami atgal į Baltiją. Taip pernai į savo gimtąją vandens stichiją grįžo rastinukės Ražė ir Birutė bei muziejuje gimusi Vudė.
Pilkieji Baltijos ruoniai - reta, nykstanti rūšis, įrašyta į Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Rusijos Raudonąsias knygas. Šie ruoniai Baltijos jūroje gyvena jau 10 tūkst. metų, dabar daugiausia jų yra Botnijos, Suomių ir Rygos įlankų pakraščiuose bei prie pietinių Švedijos krantų. Į Lietuvos pakrantes užklysta atsitiktinai.