Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Senais, Sąjūdžio ir ankstyvos Nepriklausomybės laikais politikams eiti akis į akį kalbėtis su visuomene buvo tikrai pavojinga. Algirdo Brazausko bendražygis Česlovas Juršėnas ne kartą yra pasakojęs istoriją, kaip per mitingus neteko dviejų akinių – žmonės kepštelėdavo per veidą. Bet yra ir kita, mažiau girdėta istorija.
„Štai tas pasikėsinimas, tikrai, jeigu norime, galime sakyti, netgi teroristinis aktas, buvo 1991 metais Šiauliuose, per susitikimą su visuomene“, – pradėjo pasakojimą Č. Juršėnas.
Nors ten turėjo būti ir, ko gero, tuo metu populiariausiu politiku buvęs Brazauskas, bet jis neatvyko. Pasirodė Juršėnas su Kirkilu. Pats susitikimas su žmonėmis vyko po atviru dangumi, amfiteatre, politikams buvo paruoštos vietos ant medinės scenos, bet politikai nusprendė būti arčiau žmonių.
„Bet tik pradėjome kalbą, staiga už mūsų nugaros, ten, kur mes turėjome iš tikrųjų pradėti kalbą toje scenoje – babach! O! Tarp žmonių dar bach, bach, bach. Petardos kažkokios“, – pasakoja Nepriklausomybės akto signataras.
Nors vėliau kai kurie juokėsi iš kairiųjų, kad jie išsigando, bet, anot Juršėno, sprogimas buvo stiprus.
„Nežinia, kas iš mūsų būtų likę, sakysime, iš to, kuris būtų buvęs toje smūgio linijoje. Bombelė buvo tokia, kad pramušė medines scenos grindis ir medines lubas. Tai reiškia ten buvo gera bombelė“, – teigia Č. Juršėnas.
Seimo nariai dalinasi nemaloniais prisiminimais
Nors dabar Lietuvoje tokių išpuolių nebūna, bet susidurti su įtūžusia minia politikams tenka. Štai ir riaušes prie Seimo kai kurie prisimena su siaubu.
„Turbūt tai buvo baisiausias momentas gyvenime“, – sausio mėnesį sakė Konservatorių frakcijos narys Vytautas Kernagis.
Pandemija ir karantinas ne juokais įsiutino žmones. O kai prasidėjo žmonių vakcinavimas, per Dulkio vizitus kituose miestuose, kai kur būdavo stiprinama apsauga. O neadekvatūs žmonės baugino ir jo dukras.
„Jos buvo ieškomos, joms buvo rašoma, buvo susisiekiama su jomis per socialinius tinklus, siunčiami įvairūs nepadorūs laiškai, su smulkiomis detalėm, kas bus padaryta jų tėvui“, – pasakoja Sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys.
Vienas iš politikos mohikanų, liberalas Eugenijus Gentvilas sako kartais susiduriantis su piktais žmonėmis, bet sugeba išlaviruoti ir be didesnių pykčių. Nors neseniai parduotuvėje apturėjo nemalonų incidentą.
„Aš einu prekybos centre, pasisuku už kampo, iš kito kampo išlenda toks stambus vyriškis. Pamato mane, ir, suprantate, jam toks įniršis, kad jis nieko nepasako, o tik suurzgia kažkokio šuns balsu, su visa spinduliuojančia neapykanta mano atžvilgiu. Ir tiesiog aš matau, kad jis sudreba pamatęs mane, kitaip sakant, turėtų pagalį rankose, turbūt vožtų“, – teigia Liberalų sąjūdžio vicepirmininkas Eugenijus Gentvilas.
Bet mūsų politikai jaučiasi saugūs ir ramūs gatvėse. O pernai Šimonytei ir Čmilytei-Nielsen panorėjus daugiau privatumo ir mažiau apsaugos, priimtas įstatymas, kad kai kuriais atvejais jos gali būti ir nesaugomos.
Bet pavojai tyko ne tik gatvėse. Štai pernai miręs Vytautas Šustauskas 2003-iaisiais, kai buvo Seimo nariu, pranešė, kad jį Seimo restorane kažkas bandė nunuodyti. Aiškino, kad pasijuto blogai išgėręs kavos ir suvalgęs kiaušinienės, dėl to buvo pradėtas ir tyrimas, parlamento valgykloje net lankėsi kriminalistai. Bet tyrimas baigėsi niekuo.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.