Ar gali Lietuvoje būti Juros periodo parkas? Neįtikėtina, tačiau jis tikrai gali būti Papilėje, Akmenės rajone, Ventos regioninio parko, Ventos upės slėnyje.
Čia – aukštuose Ventos upės krantuose galime prisiliesti prie uolienų, kurių amžius-net 160-180 mln. metų. Tais laikais didelę Europos dalį dengė šiltavandenė jūra, tad tose uolienose gausu įvairių suakmenėjusių tos jūros gyvių. Labiausiai paplitę galvakojai moliuskai amonitai ir belemnitai, klestėję Juros periodo vandenyse ir išnykę kartu su dinozaurais (prieš 65 mln. metų). Spirale susisukusios amonitų kriauklės pasipuošusios puikiai išsilaikiusiu perlamutru čia randamos 5-10 cm. skersmens dydžio, didžiausios - iki 20 cm. Deja, jas rinkti galima tik mokslininkams...
Papilės Juros periodo atodanga unikali ne tik Baltijos regione. Ji turi netgi pasaulinę mokslinę reikšmę. Tai seniausiai (nuo 1825 m.) tiriamas, didžiausio mokslinio dėmesio sulaukęs geologinis objektas Lietuvoje. Bene pirmasis, kuris Papilės atodangoje ir kitose Ventos upės slėnio vietose randamus senovės gyvių suakmenėjimus palaikė muziejinėmis vertybėmis buvo Baublių muziejaus įkūrėjas Dionizas Poška, berods 1918 m. lankęs Ventos pakrantes ir čia prisirinkęs keliasdešimt eksponatų. Po jo Papilės geologinėmis vertybėmis domėjosi ir dabar domisi Lietuvos ir užsienio geologai mokslininkai. Dabar Papilės fosilijų galima rasti daugelyje Europos geologijos muziejų.
2006 metais buvo baigti Papilės atodangos atkūrimo darbai.Jie buvo atlikti ES lėšomis.Įrengta apžvalgos aikštelė grįsta akmenimis su smėlio užpildu ir laiptais. Atvykę čia galime pasidairyti po žmonijos priešistorę menančias vietas, pailsėti senų medžių pavėsyje.
Straipsniui naudoti informaciniai šaltiniai:
1.A.Gaidamavičius.Papilė-priešistorinių įvykių liudytoja//Žalioji Lietuva.-2006.- Nr.22(270)
Straipsnis paimtas iš wiki principu kuriamos gyvos krašto enciklopedijos www.grazitumano.lt. Visą straipsnį galite rasti čia.