Raudonosios jūros gelmes tyrinėjantys mokslininkai nustatė, kad jūros dugne esančiuose baseinuose taip trūksta deguonies, kad bet kuris jūros gyvūnas, priartėjęs per arti, iš karto apsvaigsta dėl deguonies trūkumo ir dažniausiai žūsta.
Tačiau šiuose mirties baseinuose žūsta ne viskas. Nepaisant ekstremalių sąlygų, baseinuose gyvena atsparūs ekstremofiliniai mikrobai.
„Mirties zona“ Baltijos jūroje
Lietuvos aplinkos apsaugos agentūra teigia, kad „mirties zona“, užimanti beveik 70 000 kv. km. plotą, yra ir Baltijos jūroje. Tai didesnė zona negu pati Lietuvos teritorija.
Dėl deguonies trūkumo išnyksta jūros dugne gyvenantys bestuburiai, todėl nukenčia jais mintančios žuvys. Baltijos jūroje deguonies trūkumas kelia grėsmę menkėms, nes šios žuvys neršia gilesnėse ir druskingesnėse vietose.
Per kiek daugiau nei 100 metų „negyvoji zona“ Baltijos jūroje padidėjo nuo 5 iki 70 tūkst. kv. km.
Pranešama, kad vis sparčiai keičiantis klimatui, tikėtina, kad deguonies trūkumas tam tikrose jūros dugne esančiose zonose gali ir toliau didėti, ypač Suomijos įlankoje ir pietrytinėje Baltijos jūros dalyje.
Šie organizmai klesti ten, kur kitos gyvybės negali išgyventi, todėl mokslininkai rado unikalią galimybę ištirti, kaip gyvybė Žemėje galėjo vystytis panašiomis anoksinėmis (be deguonies) sąlygomis prieš milijardus metų.
Ieškos gyvybės kitose planetose
Pasak Majamio universiteto Jūrų geologijos mokslų katedros profesoriaus Samo Purkio, šie „mirties baseinai“ suteikia galimybę pažvelgti į Žemės praeitį ir netgi gali padėti ieškoti gyvybės kitose planetose.
„Mūsų dabartinis supratimas yra toks, kad gyvybė Žemėje atsirado jūros gelmėse, beveik neabejotinai anoksinėmis sąlygomis“, – aiškino S. Purkis.
Todėl šie tyrimai leidžia suprasti, kokiomis sąlygomis gyvybė pirmą kartą atsirado mūsų planetoje, ir gali padėti ieškoti gyvybės Saulės sistemoje ir už jos ribų.
Tyrimo rezultatai gali turėti reikšmės astrobiologijai – mokslo sričiai, kuri tiria gyvybės potencialą kitose planetose.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!