Pajamų deklaracijos nepateikus laiku, VMI pirmiausia gyventojams siunčia priminimus apie šią pareigą, o jei net gavus priminimą gyventojas, privalantis deklaruoti pajamas, to nepadaro per 10 dienų, jam gali būti taikoma administracinė atsakomybė.
Laiku nesumokėjus mokesčio skolos, gali būti pradėtos taikyti Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatyme numatytos priverstinio išieškojimo priemonės: priimtas nurodymas nurašyti mokestinę nepriemoką iš sąskaitų. Nepavykus išieškoti iš sąskaitų, išieškojimas gali būti perduodamas antstoliui.
Apie priimtą sprendimą informacija siunčiama per Mano VMI sistemą, o apie tokį atsiųstą dokumentą mokesčių mokėtojas papildomai informuojamas elektroniniu paštu, kuris nurodytas Mano VMI sistemoje.
Išieškojimo užtikrinimo būdai
Mokesčių administratorius, siekdamas išieškoti mokestinę nepriemoką, turi teisę taikyti kelis mokestinės prievolės įvykdymo užtikrinimo būdus:
- Delspinigiai
- Turto areštas
- Nurodymas
- Kredito, mokėjimo ar elektroninių pinigų įstaigai nutraukti pinigų išdavimą ir pervedimą iš mokesčių mokėtojo sąskaitos (sąskaitų)
- Hipoteka ar įkeitimas
- Laidavimas ar garantija, įskaitant atvejus, kada laidavimu arba garantija užtikrinama galinčios atsirasti mokestinės prievolės įvykdymas
Jeigu susidūrėte su finansiniais sunkumais ir negalite laiku sumokėti mokesčio ir / ar baudos už administracinį nusižengimą (AN), paskirtą pagal nutarimą (tik pagal administracinį nutarimą skirtas baudas už AN mokėjimą galima prašyti leisti sumokėti dalimis), galite kreiptis į VMI pateikdami prašymą turimos mokestinės prievolės mokėjimą išskaidyti dalimis arba atidėti vėlesniam terminui.
Prašymą dėl mokesčio išdėstymo dalimis arba atidėjimo ir papildomus dokumentus, reikalingus prašymo nagrinėjimui, galite pateikti prisijungę prie Mano VMI sistemos. (Horizontalaus meniu juostoje pasirinkite Paslaugos -> Mokesčių atidėjimas ir termino keitimas -> Mokesčių atidėjimo ir mokėjimo dalimis sutartis -> Pildyti prašymą).
Jeigu neturite galimybės prašymą ir papildomus dokumentus pateikti per Mano VMI sistemą, tai galite padaryti atvykę į artimiausią VMI aptarnavimo skyrių arba atsiųsti paštu. Prašymą galite pateikti likus ne daugiau kaip 20 dienų iki prievolės sumokėjimo termino.
Jeigu turite mokesčių ar kitų įmokų permokų, ar pateikėte teisingai užpildytą Metinę pajamų mokesčio deklaraciją ir deklaravote grąžintiną gyventojų pajamų mokesčio (GPM) sumą, bet dėl finansinių sunkumų negalite laiku sumokėti, turimas permokas pirmiausia turėtumėte įskaityti prievolėms padengti, pateikdami FR0781 formos prašymą grąžinti (įskaityti) permoką (skirtumą) ar nepagrįstai išieškotas sumas.
Nuo skolų VMI neišgelbės išvykimas į užsienį
Esant mokestinei nepriemokai, priimamas nurodymas nurašyti mokestinę nepriemoką iš mokesčių mokėtojo sąskaitos (sąskaitų) ir per piniginių lėšų apribojimo sistemą (PLAIS) perduodamas vykdyti bankams. Lėšos rezervuojamos visose sąskaitose, tačiau nurašoma tik nepriemoką atitinkanti suma. Nurašius išieškomą sumą, apribojimai sąskaitoms nedelsiant atšaukiami.
Jeigu gyventojo sąskaitose nepakanka lėšų visai skolai padengti, VMI turi ir kitų galimybių susigrąžinti mokesčius. Jos gali būti tokios:
- Raginimas
- Teisė priverstinai išieškoti mokesčių mokėtojo mokestinę nepriemoką
- Priverstinio išieškojimo būdai
- Priverstinio išieškojimo sustabdymas
- Mokestinės nepriemokos ar baudos už administracinį nusižengimą atidėjimas arba išdėstymas
- Mokestinės nepriemokos pripažinimas beviltiška mokestine nepriemoka
- Mokestinės nepriemokos priverstinio išieškojimo senaties taikymas
- Mokestinės nepriemokos perėmimas
- Mokesčio bei su juo susijusių sumų sumokėjimas už mokesčių mokėtoją
Neretai apie Lietuvos VMI nesumokėtus mokesčius pamirštama prieš išvykstant į užsienį, kartais skolininkai sąmoningai emigruoja, bandydami jų išvengti. Tačiau toks pasirinkimas atsirūgsta, jeigu norima grįžti.
Nuolatinis Lietuvos gyventojas, galutinai išvykstantis iš Lietuvos per mokestinį laikotarpį, prieš išvykdamas privalo pateikti pajamų mokesčio deklaraciją ir apskaičiuoti bei deklaruoti pajamas, gautas per mokestinį laikotarpį iki išvykimo dienos. Taip pat iki išvykimo dienos sumokėti pajamų mokestį. Jeigu tai neįvykdoma, VMI pasitelkia tas pačias priemones, kaip ir Lietuvoje gyvenantiems mokesčių mokėtojams.
Jei VMI skolingas asmuo miršta, pagal civilinį kodeksą turto paveldėtojas turi prisiimti ir visas jo skolas, įskaitant nesumokėtus mokesčius.
Geriausias dalykas, kurį galite padaryti įsiskolinę – ne ignoruoti VMI, o kalbėtis, primenu, kad paprastai leidžiamas mokesčių skolos sumokėjimo atidėjimas. Labai naudinga numatytą sumą mokesčiams atidėti kas mėnesį (žinoma, nepamiršti mokėti ir PSD, kad galiotų sveikatos draudimas). Tai paprasta padaryti, pavyzdžiui, banke atidarius tik mokesčiams skirtą sąskaitą, į kurią kas mėnesį pervedama suma nuo uždirbtų pajamų. Labai svarbu pateikiant deklaraciją nesumaišyti visų pajamų ir realiųjų pajamų – atimant iš jų mokesčių sumą. Galiausiai, jeigu numanote būsimas savo mokestinių metų pajamas ir turite atsidėję joms pinigų, galite naudoti terminuotąjį indėlį
Jurgita Stanslovienė, „iFuture INVESTMENTS“ finansų konsultantė.