• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilkaviškio rajone šiandien amžino poilsio atgulė Simas Kudirka. Lietuvio jūreivio istorija prieš 50 metų sudrebino visą pasaulį, o jo likimą sprendė net du Amerikos prezidentai.

Vilkaviškio rajone šiandien amžino poilsio atgulė Simas Kudirka. Lietuvio jūreivio istorija prieš 50 metų sudrebino visą pasaulį, o jo likimą sprendė net du Amerikos prezidentai.

REKLAMA

Simas Kudirka iš sovietų laivo peršoko pas amerikiečius, taip siekdamas patekti į laisvą pasaulį ir protestuodamas prieš sovietų režimą. O kai jis buvo sulaikytas ir ištremtas kalėti, Amerikoje kilo didžiuliai protestai, o dėl jo išlaisvinimo sprendė JAV kongresas.

„Išeiti iš to plaukiojančio kalėjimo, iš visos tos sistemos“, – tai žodžiai iš režisierės Giedrės Žickytės prieš dvejus metus sukurto filmo „Šuolis“ apie lietuvių jūreivį Simą Kudirką, kuris 1970-aisiais, Amerikos teritoriniuose vandenyse, iš sovietų laivo peršoko pas amerikiečius. Bet sovietų žvalgyba Kudirką suėmė ir ištrėmė kalėti.

Drąsiu poelgiu sužavėjęs visą pasaulį, Simas Kudirka atgulė amžino poilsio Vilkaviškio rajone, Pilviškių miestelio kapinėse.

REKLAMA
REKLAMA

Pasipriešinimo sovietų režimui dalyvio Simo Kudirkos gyvybė užgeso šeštadienį, savo namuose Pilviškiuose. Laisvės troškimu išgarsėjusiam jūreiviui buvo 92-eji.

REKLAMA

Simo Kudirkos atminimo atėjo pagerbti jį pažinojusieji ir tolimi giminės. Artimiausi šeimos nariai – dukra ir sūnus – gyvena Amerikoje. Kudirka buvo išreiškęs valią nešarvoti jo, o iškart palaidoti. Štai, ką pasakoja jo artimieji ir draugai:

„Aš buvau pas jį svečiuose Amerikoje, Los Andžele. Jis paliko man neišdildomą įspūdį – meilės Tėvynei, meilės žmonės, ištikimybės, laisvės. Jis buvo vyras iš didžiosios raidės.“

REKLAMA
REKLAMA

„Aš gal prieš kokias dvi savaites kalbėjau su juo telefonu. Laukė jis manęs visą laiką atvažiuojant.“

„Įspūdis tai labai. Labai labai jis toks patriotiškas žmogus.“

Užuojautą Simo Kudirkos artimiesiems pareiškė ir Prezidentas Gitanas Nausėda. Velionis buvo apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordino Komandoro kryžiumi. Kai buvo išlaisvintas iš sovietų tremties, Kudirka liko gyventi Amerikoje. Prieš keliolika metų grįžo į Lietuvą, Pilviškių miestelį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Laidotuvėse dalyvavo ir režisierė Giedrė Žickytė. Dokumentiniam filmui „Šuolis“ lietuvei pavyko gauti autentiškos medžiagos, kas Amerikoje dėjosi tuomet, kai šalis sužinojo, kad kažkoks lietuvis bandė pabėgti iš sovietų režimo. Lietuvių režisierei interviu davė buvęs JAV valstybės sekretorius: „Aš pats imigrantas, todėl visada palaikau kitus imigrantus, tačiau šis atvejis buvo ypatingas.“

REKLAMA

Režisierė Giedrė Žickytė su Simu Kudirka buvo susitarę susitkti vasario 16-ąją. Po savaitės kurti filmo apie drąsųjį lietuvį buvo suplanavusi atvykti viena Prancūzijos televizija.

„Nepaprastai jautrus žmogus. Ir iš to kilo visos kitos jo savybės. Atsidavimas Lietuvai, nuoširdumas toks. Bet dabar labai sunku surasti tinkamus žodžius. Ir humoro, ir energijos. Jis turėjo tiek energijos, kad neįsivaizduojama“, – kalba G. Žickytė.

Simas Kudirka palaidotas prie savo žmonos Genutės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų