Valstybinės vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus institucija, ne be žiniasklaidos įsikišimo, šią savaitę pradėjo tirti šešerių mėnesių klaipėdiečio Vakario Pocevičiaus mirties aplinkybes.
Daugiavaikės klaipėdietės 28-erių metų Džuljetos Pocevičiūtės sūnus mirė po to, kai motina atsisakė sunkiai sergantį vaiką guldyti į ligoninę.
Atiduoti berniuką medikų globai ir galbūt taip išgelbėti jo gyvybę nesugebėjo ir problematišką šeimą turėję prižiūrėti valstybės išlaikomi miesto Vaikų teisių apsaugos tarnybos (VTAT) pareigūnai.
Prokurorę sukrėtė mirtis
Klaipėdos miesto apylinkės prokuratūros Civilinių bylų skyriaus prokurorė Regina Baranauskienė, atsakinga už nepilnamečių reikalus, teigė, jog ją sukrėtė Vakario likimas.
"Iš policijos nesu gavusi jokių dokumentų, - "Vakarų ekspresui" sakė prokurorė. - Pernai įsigaliojus naujiems Baudžiamosios ir Civilinės teisės kodeksams, dabar ikiteisminį tyrimą atlieka ne prokuratūra, o policija".
Anot R. Baraauskienės, tai, jog vaiko motina greitąją medicinos pagalbą kvietėsi tik jam mirus, savaime kelia įtarimų.
"Turint omenyje tai, jog Dž. Pocevičiūtės šeima yra VTAT akiratyje, buvo privalu atlikti lavonėlio skrodimą. Mat tik teismo ekspertai gali atsleisti mirties priežastį ir jos laiką", - tvirtino pareigūnė.
Nepasiteiravo tėvų tapatybės
Teismo ekspertą Gintautą Pauliką papiktino "Vakarų ekspreso" klausimas dėl vaikelio skrodimo išvadų.
"Nedarėme jokio skrodimo, kadangi tam prieštaravo vaiko tėvai, - paaiškino ekspertas. - Jie parašė atsisakymą, o raštas perduotas ikiteisminį tyrimą vykdančiam pareigūnui.
Be to, ir patys nematėme reikalo to daryti, nes ant kūnelio neaptikome jokių išorinių smurto žymių. Žinojome, jog vaikas gimė neišnešiotas, buvo mažo svorio, sunkiai sirgo. Tai patvirtino ir Kauno medicinos universiteto klinikų išrašas iš ligos dokumentų".
Teismo ekspertui nesukėlė įtarimo ir vaiko tėvu prisistačiusio vyriškio tapatybė - jis nežinojo, kad iš tiesų Vakario tėvas jau yra miręs. Su Dž. Pocevičiūte gyvena jos vaikų tėvo geriausias draugas - jis ekspertams ir prisistatė vaikelio tėvu.
Neįžvelgia kriminalo
Klaipėdos 1-ojo policijos komisariato viršininkas Anatolijus Grigorjevas "Vakarų ekspresui" pranešė iš teismo ekspertų negavęs jokių dokumentų.
"Yra pareigūnas, atliekantis ikiteisminį tyrimą. Jam paskirtas ir prokuroras kriminalistas, o ne prokurorė, atsakinga už nepilnamečių reikalus, - aiškino viršininkas. - Viskas daroma pagal įstatymus.
Galiu pasakyti tik tiek, kad jus dominančioje byloje yra dokumentai iš įvykio vietos, t.y. Dž. Pocevičiūtės namų, apžiūros. Neįžvelgiame jokio kriminalo dėl to, kad mama svetimiems žmonėms paliko saugoti vaiko lavonėlį, o pati skubėjo pasirūpinti sūnaus laidotuvėmis".
Pareigūnas, paklaustas, ar byla gali pasiekti teismą, atsakė, jog apie tai negali būti nė kalbos. Pasak jo, vaikas mirė dėl ligos.
Meras sudėlios taškus?
"Vakarų eksprese" dar prieš vaiko mirtį išspausdinti straipsniai apie jo skaudų likimą sulaukė daugybės atsiliepimų. Dauguma skaitytojų norėjo gauti atsakymą, kodėl buvo leista vaikui mirti, ir kas už tai atsakys.
Uostamiesčio meras Rimantas Taraškevičius, kuriam tiesiogiai yra pavaldi Klaipėdos VTAT, "Vakarų ekspresui" pažadėjo, jog nelauks kontrolieriaus instucijos išvadų, o dar šią savaitę atsakys, kokių veiksmų imsis prieš vaikų teisių gynėjus, nepasirūpinusius, kad rimtai sergantis kūdikis būtų paguldytas į ligoninę.
Kontrolierė pradėjo darbą
V. Pocevičiaus mirties aplinkybes tirianti Valstybinės vaikų teisių apsaugos kontrolieriaus institucijos vedėja Gražina Imbrasienė "Vakarų ekspresui" sakė, kad yra pasirengusi ištirti tragedijos aplinkybes.
Pareigūnė informavo, kad jau yra davusi užklausimus raštu ne tik Klaipėdos VTAT, bet ir miesto Savivaldybei.
Pasak kontrolierės, ruošiami raštai ne tik Sveikatos, bet ir Socialinės bei darbo apsaugos ministerijoms. Taip pat bus duotas užklausimas ir Klaipėdos policijai, prokuratūrai.
"Kai rankose turėsiu minėtųjų institucijų atsakymus raštu, kas yra privaloma padaryti per dešimt dienų, vyksiu į Klaipėdą, kad asmeniškai pasikalbėčiau su mirusiojo vaikelio mama", - sakė ji.
Tyrimas gali nueiti perniek
"Bėda ta, kad mūsų institucijos atliktas darbas gali nueiti perniek. Jeigu konstatuosiu, jog nelaimė įvyko dėl VTAT darbuotojų aplaidumo, mūsų institucija negalės jų nubausti", - sakė G. Imbrasienė.
Anot jos, kadangi VTAT yra pavaldi miesto Savivaldybei, kontrolieriaus institucija gali tik pateikti siūlymus, rekomenduojančius atleisti iš darbo žmones, kurie yra nekompetentingi dirbti su problemiškomis šeimomis.
"Esame turėję skaudų atvejį Šalčininkuose, kai akivaizdžiai dėl VTAT aplaidumo sušąlo du vaikai. Atlikome tyrimą, vietos savivaldybei pateikėme griežtas rekomendacijas, tačiau viskas tuo ir baigėsi", - sakė pareigūnė.
Pasak G. Imbrasienės, kad kontrolieriaus institucija galės priimti konkrečius sprendimus tik tuo atveju, jei VTAT taps savarankiška valstybine įstaiga.
Anot pareigūnės, pastaruoju metu kaip tik ir sprendžiamas šis klausimas, nors tam priešinasi šalies savivaldybės. Kontrolierės nuomone, priežastis, dėl kurios savivaldybės nori išlaikyti vaikų teisių apsaugos tarnybas, paprasta - pinigai.
"Pastarajai sričiai valstybė skiria nemenką finansavimą", - paaiškino G. Imbrasienė
“Vakarų ekspresas” (Http://www.vakaru-ekspresas.lt)