Padirbti gerai žinomų elektronikos gamintojų išmanieji telefonai kasmet pasaulio ekonomikai padaro jau daugiau nei 6 milijardų JAV dolerių žalą, rodo organizacijos Mobiliųjų įrenginių gamintojų forumas (MMF) tyrimo duomenys. Pasak MMF atstovų, besivystančiose šalyse klesti padirbtų mobiliųjų telefonų gamybos verslas.
Jei stambūs elektronikos gamintojai į naujų telefonų bei kitų įrenginių kūrimą bei technologijas investuoja daug lėšų ir laiko, tai patyrusiems telefonų padirbinėtojams Kinijoje pakanka vos kelių savaičių pigioms naujausių populiarių telefonų modelių imitacijoms parengti. Ir nors padirbti telefonai kainuoja nedaug, viso pasaulio mastu juodosios telefonų rinkos daroma žala yra labai didelė.
MMF tyrimo duomenimis, 2013 m. pasaulyje buvo parduota apie 148 mln. padirbtų prastos kokybės išmaniųjų telefonų. Didžioji jų dalis buvo parduota per interneto aukcionus, internetines parduotuves ar nelegalius prekybos taškus.
Vien tik Indijos rinkoje padirbtų telefonų dalis sudaro beveik 20 proc. viso realizuojamų telefonų kiekio. Dėl tokių padirbinių valstybė negauna apie 1,5 mlrd. dolerių pajamų. Vien tik nesumokėti mokesčiai sudaro 550 mln. dolerių, sakoma MMF pranešime. Viso pasaulio mastu juodoji telefonų rinka kasmet ekonomikai padaro didesnę nei 6 mlrd. dolerių žalą.
Pasak MMF vadovo M. Miligano, padirbti telefonai paprastai gaminami iš pigių nekokybiškų medžiagų, kuriose yra sveikatai kenksmingų medžiagų, pavyzdžiui, švino. Tokie gaminiai nėra tikrinami sertifikavimo procedūrų metu, naudoja padirbtą IMEI telefono kodą.
Didžiausia padirbtų telefonų gamybos rinka yra Azijos ir Ramiojo vandenyno regionas: čia, rinkos tyrimų bendrovės IHS vertinimais, 2013m. buvo pagaminta 103 mln. padirbtų telefonų. Padirbinėjimas klesti ir Artimųjų Rytų bei Afrikos regiono valstybėse bei Centrinės Amerikos šalyse.
IHS vertinimais, šiemet pasaulyje turėtų būti pagaminta apie 174 mln. padirbtų išmaniųjų telefonų.