Įtariama, kad neseniai Skuodo rajone sulaikyta juodųjų archeologų grupė iškasinėjo dar 12 kuršių kapinynų ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje.
Archeologai, baisėdamiesi tokia nelegalia veikla, sako, kad iškasinėti kapinynai visiems laikams mokslui tapo beverčiai, pranešė LTV "Panorama".
Neseniai porą juodųjų archeologų Skuodo rajone, Apuolės kapinyne, su įkalčiais - keliais šimtais radinių - sulaikę kultūros paveldo saugotojai sako spėjantys, kad tie patys žmonės bus pasidarbavę dar mažiausiai 12 kapinynų.
"Šešiuose Kretingos rajono kapinynuose, ir, įtariame, jie galėjo pasidarbuoti ir Latvijoje. Kadangi mūsų kolegos iš Latvijos, Kuržemės, patikrinę 15 Latvijos kapinynų Liepojos rajone, nustatė, kad 6 iš jų taip pat buvo kasinėti. Pagal laiką ir pobūdį turime įtarimų, kad tą galėjo atlikti tie patys asmenys", - sako Laisvūnas Kavaliauskas, Kultūros paveldo departamento Klaipėdos padalinio vyr. inspektorius.
Apie sienų nepaisančią juodųjų archeologų veiklą pranešta Interpolui. Ikiteisminį tyrimą vykdantys teisėtvarkos pareigūnai radinius konfiskavo. Tačiau, pasak mokslininkų, šitaip drastiškai iš kultūrinio sluoksnio išplėšti radiniai, mokslui tampa beverčiai.
"Archeologija yra toks dalykas, kad realiai galima kasti vieną kartą. Antri, tolesni kasinėjimai nieko nebeduoda. Tą, ką jie perkasė, vadinkime, išplėšė, išrovė iš mūsų visos tos priešistorės kartą ir visiems laikams", - teigia Gintautas Zabiela, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vyr. mokslinis bendradarbis.
Sulaikytieji, anot paveldosaugininkų, greičiausia veikė tik Vakarų Lietuvoje ir Latvijoje, nes juos domino tik senųjų kuršių, su vikingais siejamas palikimas, kuris, manoma, itin didelę paklausą turi Skandinavijos ir Europos juodojoje rinkoje, rašo lrt.lt.