Nepaisant to, kad kylančios milžinės Kinija ir Indija išskiria į atmosferą didžiausią kiekį šiltnamio efektą sukeliančių dujų, nereikėtų prašyti, kad jos sumažintų išmetamo anglies dvideginio apimtis taip pat greitai kaip turtingosios šalys, penktadienį pareiškė tarptautinių organizacijų pareigūnai.
JT aplinkosaugos programos (UNEP) vadovas Achimas Steineris (Achimas Štaineris) paragino besivystančias šalis "žengti dar vieną didelį žingsnį" kovojant su klimato kaita ir suderėti griežtesnius naujus standartus, kurie galėtų nebūti taikomi skurdesnėms kaimynėms.
Jis įspėjo, kad kitu atveju tarp turtingų ir skurdžių šalių kylanti trintis gali kelti grėsmę diplomatinėms pastangoms pratęsti Kioto protokolo galiojimą po 2012 metų.
"Jeigu šiemet nebus stipraus politinio postūmio, deryboms dėl naujosios klimato kaitos konvencijos veikiausiai kils vis didesnis pavojus", - duodamas interviu Šveicarijos Davoso kurorte vykstančio Pasaulio ekonomikos forumo metu teigė A.Steineris.
Kioto protokolo nepasirašiusios Jungtinės Valstijos išmeta ketvirtį visų pramoninių šiltnamio efektą sukeliančių dujų, kurios, kaip teigia mokslininkai, sulaiko atmosferoje Saulės spindulius ir taip skatina atšilimą, galintį sukelti galingas audras, potvynius, sausras bei ekologines katastrofas.
Pasaulio išteklių instituto duomenimis, stulbinantis Kinijos augimas pavertė ją antrąja pagal dydį pasaulyje teršėja anglies dvideginiu, o Indijai teko ketvirtoji vieta. Nė viena jų nėra prisiėmusi dabartinio Kioto protokolo numatomų įpareigojimų.
Įspūdingas šių besivystančių galiūnių ūkis ir tai, kad jos degina itin daug anglies dvideginį išskiriančios anglies, reiškia, jog šioms šalims per ateinančius metus teks vis didesnė pasaulyje išmetamų dujų dalis, nurodo Jimas Leape'as (Džimas Lypas), vadovaujantis Pasaulinės gamtos apsaugos fondui (WWF).
Davose duotame interviu jis pažymėjo, kad rasti pusiausvyrą tarp šių šalių teisės vystytis ir būtinybės išvengti tolesnio poveikio klimatui paaštrėjimo "yra sunkiausias per kelerius ateinančius metus laukiantis darbas".
"Galų gale tam, kad pasisektų, mes turime rasti kažkokį būdą, kad kylančiosios šalys atitiktų tuos vystymosi poreikius ir lūkesčius dėl mažesnių anglies dvideginio pėdsakų, - teigė amerikietis J.Leape'as. - Sunkiausia užduotis - sudaryti susitarimą, kuris vienodai apimtų visas kylančios ekonomikos šalis, bet skirtųsi įsipareigojimų požiūriu <...> Neįmanoma pasiekti veiksmingo sprendimo kaip nors neįjungiant kylančios ekonomikos šalių".
Vokiečių tautybės A.Steineris, pernai perėmęs vadovavimą Nairobyje įsikūrusiai UNEP, teigė, jog suteikti besivystančioms šalims išmetamųjų dujų apimčių lengvatų yra "sąžiningumo reikalas", žinant, kad Vakarai šiuolaikinę savo pramonę sukūrė degindami iškastinį kurą, nuo kurio dabar dūsta atmosfera.
"Mums reikia paspartinti būdus, kuriais siekiame visiškai pašalinti anglį iš savo ekonomikos, ir kuo greičiau šį procesą vykdysime, tuo anksčiau prisijungti prie šio proceso bus pajėgios ir besivystančiosios šalys", - teigė jis.