Pernai metais teisėsaugos institucijos užfiksavo 946 prekybos žmonėmis aukas. 2010 jų buvo kur kas mažiau – 710, bent tokie skaičiai figūruoja oficialioje statistikoje.
Tarpdepartamentinės ministerijų darbo grupės, kuri suburta būtent siekiant pažaboti prekybą žmonėmis, teigimu, daugiausiai prie augančių skaičių „prisideda“ nusikalstamos grupuotės iš Kinijos, Vietnamo, Nigerijos ir Rytų Europos šalių.
Iš 946 pernai atskleistų prekybos žmonėmis aukų net 234 buvo vaikai. Užpernai iš visų vergijon pakliuvusiųjų 524 buvo suaugę ir 186 – vaikai.
Įvairių organizacijų atstovai, raginantys teisėsaugos organus imtis griežtesnių priemonių tiek demaskuojant prekybos žmonėmis mechanizmus, tiek identifikuojant nukentėjusiuosius, teigia, jog tikrieji prekybos žmonėmis mastai yra kur kas didesni, nei nurodoma Vyriausybės statistikose. Manoma, kad daugelis į vergiją pakliuvusių žmonių baiminasi ir nestoja prieš teisingumą, bijodami, kad bus deportuoti ten, iš kur juos išvežė.
Bet kuriuo atveju, atskleistieji atvejai šokiruoja. Du iš pagrobtųjų į Jungtinę Karalystę buvo atgabenti kaip organų donorai, vienam jau buvo suplanuota operacija, kurios metu jam būtų pašalintos kepenys.
Vaikų išnaudojimo ir apsaugos internete centro duomenimis, į Jungtinę Karalystę kasmet nelegaliai įvežama bent trys šimtai vaikų, kurių daugelis verčiami elgetauti arba užsiimti nusikalstama veikla.
Londono Metropoliteno policijos darbuotojas, detektyvas inspektorius Kevinas Hylandas, pasakoja, kad dauguma nelegaliai įvežtų žmonių į Jungtinę Karalystę patenka sunkvežimiuose ar jūriniuose konteineriuose, kur keliauja saugomi jų pagrobėjų. Dauguma jų keliauja būdami įsitikinę, kad vyksta ieškoti geresnio gyvenimo.
Anot detektyvo, faktas, kad žmonės net nežino, kad jie pagrobti ir gabenami nelegaliai, trukdo pasienio sargybai užregistruoti juos kaip prekybos žmonėmis aukas. Daugelis jų net nesuvokia, kad pažadai apie darbą viešbutyje ar pramogų industrijoje taps ne kuo kitu, kaip tik sąvadavimu ar priverstiniais neatlygintinais darbais.
K.Hylandas skaičiuoja, kad vien Londone kasmet policija imasi bent šimto prekybos žmonėmis bylų. Yra būta atvejų, kai byla iškelta dėl daugiau kaip 400 nelegaliai įvežtų ir perparduotų žmonių, bet dauguma – dėl dešimties ar penkiolikos žmonių, atgabentų į vergiją Jungtinėje Karalystėje.
Su prekyba žmonėmis siejamos net 92 organizuoto nusikalstamumo grupuotės Jungtinėje Karalystėje. Per 2011/12 metus prekyba žmonėmis apkaltinti 142 grobimus ir perpardavimus organizavę asmenys.
Detektyvas inspektorius tvirtina, kad per pastaruosius porą metų tiek pasienio darbuotojai, tiek policija ir medikai išmoko lengviau atpažinti ir įvardinti prekybos žmonėmis aukas, todėl vis daugiau jų sulaukia pagalbos.
Kai kurios skrydžių bendrovės ėmėsi mokyti personalą atpažinti galimas prekybos žmonėmis aukas, tarp šių bendrovių – „Virgin Atlantic“ ir „Thomad Cook“ bendrovės. Personalo darbuotojai, įtariantys, kad keliaujantys asmenys gali būti gabenami melu ar prievarta, turi galimybę paskambinti į visą parą veikiančią info-liniją ir informuoti pasienio tarnybos darbuotojus apie įtarimus.
Imigracijos ministras Markas Harperis teigia, kad nėra „stebuklingo recepto“, kuris padėtų susidoroti su tokia sudėtinga problema, todėl ji gali būti sprendžiama tik bendradarbiaujant įvairioms Vyriausybės tarnyboms, pasienio agentūroms ir kitoms institucijoms.