Dėmesio deficito hiperaktyvumo sutrikimo (ADHD) simptomai gali būti suskirstyti į 2 elgesio problemų tipus:
- nedėmesingumas (sunku koncentruoti dėmesį ir jį fokusuoti);
- hiperaktyvumas ir impulsyvumas.
Daugelis ADHD turi problemų, kurios patenka į abi šias kategorijas.
Pavyzdžiui, maždaug 2–3 iš 10 žmonių, sergančių šia liga, turi problemų dėl nedėmesingumo, bet ne dėl hiperaktyvumo ar impulsyvumo.
Kaip atpažinti ar Jūsų vaikui yra ADHD?
Vaikų ir paauglių ADHD simptomai yra aiškiai apibrėžti ir paprastai pastebimi iki 6 metų amžiaus.
Nedėmesingumas (sunku koncentruoti dėmesį ir jį fokusuoti):
- trumpas dėmesys ir lengvai išsiblaškęs;
- daromos neatidžios klaidos
- nesugebėjimas atlikti užduočių, kurios yra varginančios ar reikalaujančios daugiau laiko;
- atrodo, kad negali klausytis ar vykdyti nurodymų;
- nuolat besikeičianti veikla ar užduotis;
- sunku organizuoti užduotis.
Hiperaktyvumas ir impulsyvumas:
- negali sėdėti ramiai, ypač ramioje ar tylioje aplinkoje;
- nesugebėjimas susikoncentruoti ties užduotimis;
- per didelis fizinis judėjimas;
- perdėtas kalbėjimas, pertraukia pokalbius;
- veikimas negalvojant;
- mažai arba visai nejaučia pavojaus.
Šie simptomai gali sukelti rimtų problemų vaiko gyvenime, pvz., nepakankamus pasiekimus mokykloje, prastą socialinį bendravimą su kitais vaikais ir suaugusiaisiais bei drausmės problemas. ADHD gali sukelti nerimo sutrikimą, fizinius negalavimus, elgesio ir miego sutrikimus ar mokymosi sunkumus.
Ką daryti, jeigu Jūsų vaikas turi ADHD sutrikimą?
Vaiko raidos klinika yra nepelno siekianti organizacija, kuri visa savo pelną paskirsto vaikučiams, kuriuos paliečia liga ar negalia. Klinikoje dirba licenzijuoti specialistai, turintys nemažai patirties teikiant medicinines reabilitacijos paslaugas. Mūsų tikslas, kad kiekvienam vaikui su sutrikusia fizine, emocine raida ar esančius po traumų bei kitų susirgimų - būtų suteikta taip reikiama pagalba.
Mūsų pagrindinis prioritetas yra vaikai!
Jei jūsų vaikas turi ADHD, mūsų Vaiko raidos klinikoje yra teikiami Ergoterapijos ir Audio neurosensorinės terapijos užsiemimai, specialiojo pedagogo pratybos. Dirbame su tėvais ir mokytojais, siūlydami strategijas, padėsiančias ADHD sergantiems vaikams tvarkytis kasdieniame gyvenime.
Mes padėsime Jūsų vaikui:
1. Organizavimas ir planavimas
Dirbame su vaikais, kad suskirstytume užduotis į mažus pasiekiamus žingsnelius. Tai neleidžia jiems jaustis priblokštiems dėl užduoties ir nežinoti, nuo ko pradėti. Tai gali būti paprastos užduotys, pvz., kasdienių namų darbų tvarkymas. Manome, kad vaizdinės informacijos naudojimas yra geriausias būdas padėti vaikams, sergantiems ADHD. Pavyzdžiui, galime naudoti paprastas vaizdines diagramas, „spalvų kodavimą“ ir (arba) kontrolinius sąrašus.
2. Sensorinės integracijos sunkumai
Ergoterapeutai dirba su vaikais, siekdami tinkamai, tikslingai ir smagiai reaguoti į pojūčius, kad vaikas galėtų atlikti kasdienę veiklą namuose ir mokykloje. Taip pat pateikiame strategijas, skirtas tėvams padėti valdyti savo vaikų elgesį namuose, o mokytojams – padėti valdyti vaiko elgesį klasėje.
3. Savireguliacijos įgūdžių ugdymas
Savireguliacija reiškia, kad mes galime reguliuoti savo jausmus ir elgesį. Vaikas, turintis sutrikusią savireguliaciją, gali sutrikti ir dėl nedidelės problemos. Ergoterapeutai naudoja specialią programą, kad išmokytų vaikus reguliuoti savo emocijas ir elgesį.
4. Smulkiosios ir stambiosios motorikos įgūdžiai
Ergoterapeutai padeda lavinti vaikų rašymo ranka įgūdžius, rankos stiprumą, akių ir rankų koordinaciją, pirštų miklumą ir manipuliavimo rankomis įgūdžius. Tobulinimas šiose srityse gali padėti vaikui naudotis stalo įrankiais, užsirišti batų raištelius arba pagerinti rašto įskaitomumą. Taip pat ergoterapeutai lavina pagrindinę vaikų jėgą, gerina pusiausvyros ir bendrosios koordinacijos įgūdžius. Tobulinimas šiose srityse gali padėti vaikams užsiimti tokia veikla kaip važinėjimas dviračiu, savarankiškas plaukimas arba tobulinti futbolo įgūdžius ir dalyvauti komandoje.
5. Savarankiškumo ugdymas atliekant kasdienes užduotis
Ergoterapeutai dirba su vaikais, kad jie galėtų atlikti pagal amžių tinkamas užduotis. Esame apmokyti užduočių analizės, kuri skaido užduotis į mažus pasiekiamus žingsnelius. Taip vaikas visada jaučiasi pozityviai ir nori atlikti užduotį.
Kodėl yra svarbu Audio neurosensorinė terapija vaikams su ADHD?
Vaiko raidos klinika yra vienintelė klinika Lietuvoje, turinti Audio neurosensorinę terapiją, kuri yra vienas iš efektyviausių metodų, galinčių padėti gydant ADHD. Terapija yra pagrįsta nuostabiu ir įžvalgiu Alfredo Tomačio, otolaringologo (ENT) ir išradėjo, 1920–2001 m. darbu. Audio neurosensorinė terapija sprendžia pagrindines ADHD, autizmo, jutimo suvokimo ir kitų vystymosi problemų priežastis. Pagrindinis šios terapijos principas yra stimuliuoti smegenis mamos balsu, taip atkuriant prarastas ar nesusidariusias neuronų jungtis.
Vaiko raidos Klinikos specialistai laukia Jūsų Klinikose Vilniuje ir Kaune, ir yra pasiruošę padėti, nes taip.. mes galim!