Jungtinių Tautų (JT) Generalinė Asamblėja antradienį priėmė žmogaus teisių pažeidimus Baltarusijoje smerkiančią rezoliuciją. Už JAV pasiūlytą dokumentą balsavo 72 valstybės, prieš - 33, o 78 susilaikė, praneša Itar-Tass.
A. Lukašenkos rėžimas kaltinamas sistemiškais žmogaus teisių pažeidinėjimais, žodžio laisvės ribojimu, opozicijos ir žmogaus teisių gynėjų persekiojimu. Baltarusijos Vyriausybė paraginta paleisti visus politinius kalinius.
Rezoliucijai nepritarė tokios šalys kaip Rusija, Kuba, Iranas, Zimbabvė. Šios šalys dokumentą pavadino politiškai motyvuotu ir pažeidžiančiu Baltarusijos suverenitetą.
Reaguodamas į kritiką Baltarusijos parlamentaras Sergejus Zabolotetsas teigė, kad problemų šalyje yra, jas bandoma išspręsti, o spaudimas vietoje konstruktyvaus dialogo yra neperspektyvus.
Minėtos šalys ir parlamentaras ignoruoja faktą, kad pagal šiuolaikinę tarptautinę teisę valstybės suverenitetas nebėra absoliutus, atsakomybę už tokias vertybes kaip žmogaus teisės ir jų pažeidimus turi prisiimti visa tarptautinė bendruomenė, o kritika nėra laikoma kišimusi į vidaus reikalus.
Rezoliucijoje taip pat išreikštas gilus susirūpinimas dėl baudžiamosios atsakomybės naudojimo susidorojant su politiniais oponentais, nesibaigiančiais žurnalistų įkalinimais.
Priešingai nei JT Saugumo Tarybos rezoliucijos, Generalinės Asamblėjos priimtosios yra labiau morališkai, o ne teisiškai įpareigojančios bei atspindi pasaulio valstybių daugumos nuomonę.
Jau 13 metų buvusio kolūkio pirmininko A. Lukašenkos valdoma Baltarusija yra tarsi užšalusi sovietinėje eroje, jos ekonomika vis dar planinė, parlamentas kontroliuojamas neteisėtai išrinkto prezidento o ne žmonių, nėra nepriklausomos žiniasklaidos.