Augant maisto kainoms, Jungtinės Tautos ir Pasaulio Bankas steigia specialią darbo grupę maisto stygiaus krizei įveikti.
Nutarta įkurti vadinamąsias „specialiąsias pajėgas kovai su badu“.
Grupei vadovaus pats JT generalinis sekretorius Ban Ki Munas, praneša LTV naujienų tarnyba.
„Reikia papildomų lėšų. Kitas, labai skubus uždavinys - maisto parūpinti nedelsiant. Kylant maisto kainoms, ūkininkai besivystančiose šalyse augina ir gamina mažiau maisto, nes pabrango trąšos ir energija“, – aiškina jis.
Pasaulio bankas savo ruožtu ragina netaikyti maisto eksporto draudimo sankcijų.
„Jos tik gilina krizę, skatina kaupimą, kelia kainas, o tai skaudžiausiai junta neturtingiausieji, kuriems tenka kovoti, kad prasimaitintų“, – sako banko vadovas Robertas Zelikas.
Šiuo metu, išaugus grūdų, ryžių kainoms paasulinė maisto agentūra gali nupirkti beveik perpus mažiau produktų tiems, kuriems pagalba būtina.
Ekspertai perspėja - brangstantis maistas veda prie milijonų mirties iš bado ir dar nestabilesnio paasulio.
Prieš kelerius metus pasaulis dar džiaugėsi pingančiu maistu – taip buvo tris dešimmečius iki 2005-ųjų.
Tačiau dabar, JT duomenimis, baudaujančiųjų skaičius pasaulyje artėja prie 100 mln.
Riaušės dėl maisto kainų ir trūkumo pastaruoju metu vyko daugelyje kitų šalių - tik per pusmetį paasulyje badaujančiųjų padaugėjo keliais milijonais.
Pavyzdžiui, Afganistano sostinėje Kabule duona per metus pabrango dvigubai.
Analitikų manymu, į aukštumas maisto kainas kelia ne tik brnagstanti nafta, bet ir silpnas Amerikos doleris, augantis vartojimas tokiose šalyse kaip Kinija, Indija, grūdinių kultūrų naudojimas ne maisto, o kuro gamybai.
Neturtingų šalių gyventojai maistui turi išleisti iki 80 proc. pajamų.
Pavyzdžiui, Filipinuose beveik pusė gyventojų per dieną gali išleisti ne daugiau dviejų dolerių.
Vyriausybė dalija varguoliams korteles, kurios leidžia dvigubai pigiau nusipirkti ryžių, jų komercinė kaina - 83 Amerikos centai už kilogramą.
Ryžiai daugelyje šalių - svarbiausias ir dažnai vienintelis maistas, tačiau pastaruoju metu jų kainos muša rekordus ir jau perkopė 1 tūkst. dolerių už toną.
Jolanta Paškevičiūtė