Graikiją gaisrai niokoja jau antrą savaitę. Dėl stichijos nutrūko ir tūkstančių žmonių atostogos Rodo saloje. Centrinėje Graikijoje gaisrai užvakar pareikalavo dar dviejų gyvybių, o aukų skaičius išaugo iki penkių. Liepsnas kursto vėjas ir didelis nenuslūgstantis karštis, siekiantis ir 40°C. O JT generalinis sekretorius perspėja – tokios gamtos stichijos – tik pradžia.
„Klimato kaita jau čia. Ir ji baisi. Ir tai tik pradžia. Globalaus atšilimo era baigėsi, dabar prasideda globalaus virimo era. Oru sunku kvėpuoti, karštis nepakeliamas. O iškastinio kuro pelnai ir klimato apsaugos lygis – nepateisinami“, – teigė JT Generalinis sekretorius Antonio Gutterresas.
Gaisrai siaučia ir Kroatijoje, ir kitose šalyse. Šį mėnesį gaisrų Europoje kaip niekad gausu. Ir nors liepa dar nesibaigė, pasaulio klimato stebėtojai jau dabar drąsiai skelbia, kad šis mėnuo bus karščiausias per visą stebėjimų istoriją.
„Ši anomalija tokia stipri lyginant su kitais rekordiniais mėnesiais, kad esame praktiškai įsitikinę, jog visas šis mėnuo taps karščiausia liepa ir karščiausiu mėnesiu istorijoje. Ir tikėtina, kad pasaulis dar niekad modernioje istorijoje nebuvo toks karštas“, – sakė klimato ekspertas Carlo Buontempo.
Iki šiol karščiausiu laikotarpiu per 173 metų stebėjimo istoriją buvo laikomi 8-eri metai nuo 2015 m. iki 2022 m. Bet panašu, kad šis rekordas netrukus gali pasenti.
„Mes tikimės sulaukti ir karščiausių metų per artimiausius penkerius metus“, – neslėpė Pasaulio meteorologų organizacijos atstovas Chrisas Hewittas.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.