Tyrimai rodo, kad daugelis onkologinėmis ligomis sergančių pacientų po chemoterapijos savo išvaizda lieka nepatenkinti. Kosmetologė M. Zolotova sako, kad šie žmonės dėl to, kaip atrodo, jaučia didelį diskomfortą ir netgi bijo pasirodyti kitiems.
„Darau ilgalaikio makiažo procedūras – antakiai, akys, krūtų aureolė tiems žmonėms, kurie serga onkologinėmis ligomis ir yra netekę plaukučių. Nes po chemoterapijos dažnas reiškinys, kai netenkama ne tik galvos plaukų, bet netgi antakių ir blakstienų.
Čia ne tik moterims, bet ir vyrams yra labai didelė psichologinė problema – jie jaučia labai didelį diskomfortą. Jei galvą gali uždengti kokia nors skarele ar peruku, tai antakių ir akių tu visai nepaslėpsi. Visada galvojau, kad mūsų grožis prisideda prie mūsų psichologinės sveikatos“, – kalba ji.
Moteris iniciatyvą pradėjo prieš 7 metus, bet apie ją iki šiol žinoma labai mažai. Jonavoje esantis grožio salonas „Euforija“ tatuiruotės pagrindu žmonėms iš naujo priaugina plaukus, antakius ar netgi blakstienas. Ši paslauga visiškai praradusiems plaukus žmonėms nemokama.
„Tie, kurie visiškai neteko plaukų, antakių ar blakstienų arba moterys po mastektomijos, netekusios krūtų – jiems procedūros atliekamos visiškai nemokamai. Tiems, pas ką plaukučių yra, bet jie turi onkologinę ligą, šiuo atveju „Pola“ kortelę, taikoma 50 procentų nuolaida.“
Klientus sujaudina iki ašarų
Pirmoji klientė pas kosmetologę atėjo būdama keturiolikos. Mergaitė procedūrai buvo dar per maža, todėl grįžo iškart po aštuonioliktojo gimtadienio. Kosmetologė dalinasi, kad jos reakcija be galo sujaudino.
„Pirmosios mergaitės, kuriai ryžausi padaryti procedūrą, blakstienos buvo ataugusios, o nei antakių, nei plaukų ant galvos ji neturėjo. Ji vaikščiojo su peruku, su labai ilgais kirpčiukais, kad nesimatytų antakių.
Kai jai padarėme tą procedūrą, mane labai sugraudino jos pasakymas: „Žinot, mes dabar su draugu važiuosime į bazes ir pirksime peruką be kirpčiukų, nes jau dabar galiu savo antakius parodyti“. Paskui ji socialiniuose tinkluose irgi dalinosi, kad tai pati nuostabiausia dovana per 18 metų.“
Patirtimi pasidalino ir klientė
Tv3.lt portalui pavyko susisiekti ir su pirmąja Marinos kliente Diana (vardas pakeistas, redakcijai žinomas). Ji pasakoja, kad po procedūros vienu metu jautė ir džiaugsmą, ir baimę.
„Po procedūros jausmai buvo visokie. Džiaugsmas, jog pagaliau turiu tai, ko jau seniai troškau, ir baimė, ką dabar žmonės galvos mane pamatę. Kiek sulauksiu kritikos, o kiek gražių atsiliepimų. Todėl baimė spaudė širdį, bet džiaugsmas ėmė viršų“, – sako ji.
Mergina atvirauja, kad dėl alopecijos (Alopecia totalis), kuriai užklupus neteko visų plaukų, metų metus ji nebesitikėjo, kad pavyks susigrąžinti plaukus, tapti tokiai, kaip ir visi.
„Per daug metų pasidarė paprasta nebesitikėti nieko– jog ataugs plaukai, jog atrasiu kažkokį stebuklingą vaistą, kuris padės tapti tokiai, kokie yra visi kiti. Tačiau daugiau pasidomėjus galima atrasti dalykų, kurie gali suteikti bent šiek tiek daugiau pasitikėjimo savimi.
Nors iš kitos pusės gali atrodyti: „Juk čia tik antakiai, nieko jie nekeičia“, tačiau drąsiai galiu teigti, jog keičia. Kartais gyvenime yra dalykų, kurių neįmanoma pakeisti, bet tuos dalykus gali atpirkti mažesni ir paprastesni dalykai, kurie taip pat teiks laimę.“
Priima ir vyrus
Anot kosmetologės, procedūras galima daryti ir vyrams. Tiesa, Lietuvoje tai padaryti gan sudėtinga, kadangi dar vis gajus mąstymas, kad tokios procedūros – nevyriškos.
„Ir vyrams darome šias procedūras, nes jie irgi netenka ir antakių, ir blakstienų ir kai veidas pasidaro visiškai be emocijos ar charakterio, žmonės jaučia didelį diskomfortą. Ir jokio skirtumo, ar tai vyras, ar moteris – visi mes norime jaustis gerai.
Vyrai, vis dėlto, dar vis turi stereotipinį mąstymą, jie galvoja, kad tai dar vis yra nevyriška ir kreiptis jiems tokios pagalbos tikriausiai nepatogu. Nes užsienyje, pavyzdžiui, tai yra normalu – ir vyrai eina, pavyzdžiui, į skalpo mikropigmentacijas – kai pradeda plikti, barzda auga su dideliais intarpais.
Vyrai eina, darosi šitas procedūras, antakius praretėjusius prisipiešia. Lietuvoje yra sudėtingiau“, – sako moteris.
Reakcijos sukrečia
Moteris dalinasi, kad klientės, pamačiusios pokyčius, dažai neslepia susijaudinimo.
„Dažniausiai ne tik onkologiniai ligoniai, bet ir kiti pacientai sako: „Ar galima jus apkabinti ir pabučiuoti?“, yra ir apsiverkusių bežiūrint į save veidrodyje. Žmonės laimingi tikrai būna.“
Pirmoji Marinos klientė sako, kad išvaizda jai darė labai didelę įtaką gyvenime. Anot jos, žmonės yra įpratę sakyti, kad svarbus tik vidus, bet dėl išvaizdos nukentėti irgi galima.
„Išvaizda yra dalis tavęs. Atspindys to, kas tu esi. Galima išgirsti įvairių pasakymų, kad išvaizda nieko nekeičia, jog svarbiausia yra vidus. Tačiau pabandykit gyventi gyvenimą, kai eini gatve ir dėl išvaizdos tave bado pirštais, išjuokia ar kitaip pažemina.
Tuomet nesinori eiti iškėlus galvą juk, ar ne? Pradedi galvoti, kad esi prastesnis, blogesnis. Negali būti toks, kaip visi kiti. Jaučiau nemeilę sau, tuo pačiu ir aplinkiniams.
Marina labai šiltas žmogus, kuris gaubia kitus meile. Tiesiog savo buvimu. Po procedūros išėjau į gatvę ir net nepajutau, jog einu iškėlus galvą ir galvoju „nuuu, žiūrėkit kokius antakius turiu!“.
Tuo pačiu užsimaukšlini ant galvos kokį peruką ir tiesiog jautiesi graži, stipri moteris. Labai sunku neturint pinigų investuoti į savo grožį, ypač, kai visas grožis iš tavęs yra atimtas. Perukai kainuoja be galo daug... O ką kalbėt apie papildomas procedūras.
Negalėjau leisti sau tokios prabangos turėti viską. Todėl gera, jog pasaulyje yra tokių žmonių, kurie supranta, padeda ir už tai paprašo atgal tik šypsenos. Išvaizda yra labai daug, ypač šiais laikais, kai patyčios visur už kampo“, – taria pirmoji Marinos klientė Diana.