• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neretai pabuvus vėsumoje ar truputį pašalus skundžiamasi ir danties dilgčiojimu bei padidėjusiu dantų jautrumu, į kurį dažnas numoja ranka visą kaltę suversdamas peršalimui. Specialistės atskleidė, kad pagrindinė dantų jautrumo priežastis – nusidėvėjęs emalis.

Neretai pabuvus vėsumoje ar truputį pašalus skundžiamasi ir danties dilgčiojimu bei padidėjusiu dantų jautrumu, į kurį dažnas numoja ranka visą kaltę suversdamas peršalimui. Specialistės atskleidė, kad pagrindinė dantų jautrumo priežastis – nusidėvėjęs emalis.

REKLAMA

Jos pasidalijo dantų priežiūros patarimais bei įvardijo pagrindines klaidas, kurias daugelis darome nė nepagalvodami apie pasekmes, rašoma pranešime spaudai.

Netinkamas vyrų pasirinkimas – per kieti šepetėliai

„Dantų priežiūros rutina neturėtų skirtis nei žiemą, nei vasarą – reikia naudotis šepetėliu minkštais šereliais, tarpdančių šepetėliu arba siūlu, skirtu maisto likučiams ir apnašoms išvalyti, ir dantų pasta.

Skalavimo skystis gali būti naudojamas pagal poreikį, rekomenduojama, kad jis būtų be alkoholio ir nedirgintų. Tai – kertiniai dalykai, reikalingi sveikai burnos ertmei palaikyti“, – sako BENU budinčios vaistinės vedėja Inga Norkienė.

REKLAMA
REKLAMA

Parduotuvėse galima pastebėti ir šepetėlių vidutinio kietumo šereliais. Pasak vaistininkės, tokius šepetėlius praktiškai visuomet renkasi vyrai, matyt, galvodami, jog kietesni šereliai geriau nuvalo.

REKLAMA

Tačiau yra priešingai – per stiprus spaudimas nutrina emalį ir dėl to padidėja dantų jautrumas: „Svarbu šepetėlio stipriai nespausti, o odontologai dažniausiai rekomenduoja šepetėlius minkštais šereliais arba turinčius daugiau šerelių.“

Jai pritaria ir „DentAmicus“ odontologijos centro gydytoja Elena Adamonytė:

„Per stipriai brūžindami dantis šepetėliu, galime netgi pilnai nutrinti emalio sluoksnį. Emalis dengia kitus danties audinius, kurie yra žymiai jautresni ir gali susidėvėti daug greičiau.

REKLAMA
REKLAMA

Todėl rekomenduoju rinktis ultragarsinius šepetėlius su spaudimo funkcija – jie neleidžia perspausti dantų šepetėlio.“

Balinančias pastas derėtų keisti emalį stiprinančiomis

Pasak odontologės, dantų jautrumas nėra susijęs su lauko temperatūra – jeigu dantys sveiki ir juos dengia storas emalio sluoksnis, dažniausiai šaltai aplinkai jie jautrūs nebus.

„Jeigu dantų jautrumas pasireiškė pirmąkart ir per keletą dienų nepraeina, rekomenduočiau apsilankyti pas odontologą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Net jei ir neprireiks gydymo, bus duota patarimų, kaip stiprinti dantų emalį namuose, kad išvengtume dantų jautrumo, – sako E. Adamonytė. – Jeigu odontologas rimtesnių problemų neranda ir vienintelė problema yra dantų jautrumas, vadinasi, reikia stiprinti emalį.“

Emalį stiprina remineralizuojančios pastos, kremai bei geliai, skirti jautriems dantims. Pasak I. Norkienės, esama pastų, pasižyminčių nujautrinančiais elementais, arba tokių, kurios užpildo emalio tabules (mikro kanalėlius) bei plyšelius specialia medžiaga ir taip sustiprina danties paviršių.

REKLAMA

„Aukštos kokybės dantų pastos su dvigubu poveikiu net nėra būtina nuskalauti – galima ją palikti ant dantų ir tą daryti netgi rekomenduoja odontologai“, – priduria I. Norkienė.

E. Adamonytė atkreipia dėmesį, kad balinančių dantų pastų reikėtų vengti: „Tokios pastos yra labai šiurkščios ir jos dar labiau subraižo emalį. Apie dantų balinimą apskritai nereikėtų galvoti, ypač žiemos metu. Esama RDA indekso, kuris nurodo pastos šiurkštumą. Jeigu rodiklis neviršija 60–70, vadinasi, pasta yra švelni, saugi naudoti.“

REKLAMA

Jei skauda vienąkart, skaudės ir antrą kartą

Pasak odontologės, dantų emalis gali nusidėvėti ne tik dėl per stipraus valymo, bet ir dėl netaisyklingo sukandimo, neteisingos mitybos, dantų gręžimo.

„Jeigu emalis visai nusidėvėjęs ir atsidengia kitas audinys, dentinas, delsti nederėtų, nes dantis gali nusidėvėti net iki nervo. Tokiu atveju paprastai suplombuojame dantį, sukuriame netikrą emalį, kartais dantis tenka ir protezuoti“, – sako E. Adamonytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak I. Norkienės, jeigu pasireiškia momentinis dantų jautrumas, medikamentinio gydymo paprastai neprireikia, tačiau kai danties skausmas yra labai stiprus ir staigus arba maudžiantis, trikdantis gyvenimo kokybę, padeda nereceptiniai vaistai nuo skausmo ir uždegimo.

„Jeigu jau reikia vaisto, tai reikia ir gydytojo odontologo konsultacijos, – pabrėžia vaistininkė. – Būtina išspręsti problemą – jei skauda vieną kartą, tai skaudės ir kitą kartą.“

REKLAMA

E. Adamonytė priduria, kad danties gėlimas gali signalizuoti ir rimtesnę problemą, pavyzdžiui, dantų uždegimą, kurį gali sąlygoti infekcinės ligos ar nusilpęs imunitetas.

„Neatliekant profesionalios burnos higienos, įsisenėjusios problemos gali iššaukti ir periodontitą, paradontozę, kai atsidengia dantų šaknys, jų nebedengia joks emalis ir dantys tampa ypač jautrūs“, – teigia E. Adamonytė.

REKLAMA

Dažna kavos mėgėjų klaida

Dantų jautrumą dažnai iššaukia netaisyklinga mityba ir įpročiai.

„Dažnai geriame rytinę kavą, o tada norime kuo skubiau išsivalyti dantis ir lėkti į darbą. Čia padarome klaidą, nes išgėrus kavos rekomenduojama bent pusvalandį nesivalyti dantų, mat emalis po kavos tampa lengviau pažeidžiamas, o brūžindami dantis šepetėliu, mes jį pažeidžiame dar labiau. Tai darydami nuolat, galime išprovokuoti dantų jautrumą“, – sako I. Norkienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak vaistininkės, išgėrus kavos puodelį, reikėtų praskalauti burną vandeniu ir pusvalandį palaukti. Lygiai tos pačios taisyklės derėtų laikytis suvalgius citrusinių vaisių, raugintų, rūgščių produktų ar angliarūgšte prisotintų gėrimų.

„Burnos sveikatai yra naudingi vitaminai C, K ir D, burnos ertmės probiotikai, kalcis bei itin svarbi sveika ir subalansuota mityba – ta pati, klasikinė maisto produktų piramidė, kuri reikalinga bendrai organizmo sveikatai palaikyti“, – sako I. Norkienė.

Štai kodėl visur milžiniškas pasirinkimas kietų ir vidutinio kietumo šepetėlių bei balinančių pastų- kad dantys labiau gestų ir odontologai turėtų darbo. Nusipirkti ypač minkštų šepetėlių reikia gerai paieškoti.
Dydžiausias blogis emaliui
Dydžiausias blogis emaliui
Bsisiausia balintis dantis. Nupurto nes dabar mada. O jis žiauriai plonina emali. Jau irodyta. Tos influencees us greit be dantu.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų