Visgi, „Eurovaistinės“ vaistininkas Mindaugas Rutalė atskleidžia, kad yra ir daugiau svarbių rūšiavimo taisyklių, apie kurias pravartu žinoti.
Vaistų rūšiavimas reikalauja ypatingo dėmesio
Vaistai – tai vaistinė medžiaga arba jų derinys, kurie turi reikšmingą poveikį žmogaus fiziologijai, imuninei sistemai ir metabolizmui. Dėl to, pasak vaistininko, vaistai, patekę į aplinką, gali daryti neigiamą įtaką gyvajai ir negyvajai gamtai.
„Visi nebereikalingi ir pasibaigusio galiojimo vaistai, nepriklausomai nuo to, kokia jų forma, receptiniai jie ar ne, turi būti rūšiuojami.
O rūšiuoti paprasta – svarbiausia juos atnešti į vaistinę. Jokiu būdu vaistų nenuleidinėkite į klozetą, nemeskite su buitinėmis atliekomis, taip pat nepalikite jų miškuose, pakelėse ar vandens telkiniuose“, – sako vaistininkas M. Rutalė.
Maisto papildus rūšiuokite su buitinėmis atliekomis
„Pasibaigusio galiojimo maisto papildai, kaip ir pasibaigusio galiojimo maistas, yra rūšiuojami su buitinėmis atliekomis. Todėl jų į vaistines nešti nereikia. Taip pat kai kurie miestai įgyvendina maisto rūšiavimo kultūrą tam skirtais maišeliais ir kibirėliais, į kuriuos galima sudėti netgi ir maisto papildus.
Labai svarbu į šiuos maišelius ir kibirėlius dėti iš pakuočių „išlukštentas“ maisto papildų tabletes, piliules“, – pasakoja vaistininkas M. Rutalė.
Anot jo, maisto papildo pakuotes galima rūšiuoti įprastai, atsižvelgiant iš ko ji pagaminta – popieriaus ar plastiko.
Vaistinė (nuotr. Elta)Kosmetika – kaip atskirti kuri pavojinga, o kuri ne?
Vaistininkas pasakoja, kad kosmetikos priemonės gali būti skirstomos į įprastai rūšiuojamas ir pavojingas atliekas. Jis įvardija, kaip jas atskirti:
„Didžiąją dalį kosmetikos priemonių – šampūnų, kondicionierių, kremų, prausiklių ir kt. – galima rūšiuoti paprastai, t. y. jų taras išplauti ir vėliau atskirai išmesti į rūšiavimo konteinerius. Tuo tarpu plaukų lakas, dažai ir įvairūs tirpikliai yra laikomi pavojingomis atliekomis.
Tai reiškia, kad gyventojai šias priemones turėtų vežti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles“, – pasakoja vaistininkas M. Rutalė.
Anot vaistininko, šias priemones galima kaupti namuose ir atiduoti periodiškai, bent jau du kartus per metus.
Ką svarbu žinoti apie medicinines priemones?
Panaudoti tvarsčiai, švirkštai, termometrai, medicininės pirštinės ir kaukės – visa tai yra medicininių priemonių atliekos, kurias vaistininkas pataria rūšiuoti taisyklingai, rašoma pranešime spaudai.
„Jeigu gydytojai arba slaugytojai atvyksta pas slaugomą asmenį suteikti sveikatos priežiūros paslaugas, jie išvykdami kartu su savimi pasiima medicinines atliekas, kurias vėliau perduoda į sveikatos priežiūros įstaigą nukenksminimui ir tinkamam sutvarkymui.
Visgi, jeigu žmogus pats savarankiškai naudojo medicinines priemones, rūšiavimo taisyklės šiek tiek skiriasi“, – pasakoja vaistininkas M. Rutalė.
Panaudoti švirkštai ir adatos
Panaudotus švirkštus kartu su adata vaistininkas pataria dėti į metalines arba storo plastiko talpas, jokiu būdu ne popierines, stiklines, kartonines ar plastikinius maišelius.
„Ant indų, kuriuose sudėtos adatos, reikėtų užrašyti ar užklijuoti užrašą, kad tai yra aštrūs daiktai. Tuomet šias talpas galima išmesti į buitinių atliekų konteinerį. Vėliau atliekų tvarkymo įmonių darbuotojai galės atskirti, kad tai yra pavojingos atliekos.
Taip pat panaudotus švirkštus priima ir kai kurios didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės, tik prieš vykstant ten, vertėtų pasiskambinti ir pasitikslinti informaciją“, – sako vaistininkas M. Rutalė.
Panaudotos medicininės pirštinės kaukės ir tvarsčiai
„Medicinines pirštines ir krauju permirkusius tvarsčius reikėtų sudėti į atskirą plastikinį maišą, gerai užrišti ir tik tada mesti į namuose esantį bendrą atliekų maišą, kuris bus metamas į buitinių atliekų konteinerį. Tą reikėtų daryti ir su medicininėmis kaukėmis“, – sako vaistininkas M. Rutalė.
Gyvsidabrio termometrai
„Gyvsidabrio turinčius nebereikalingus daiktus, pavyzdžiui, nesudužusius gyvsidabrio termometrus, gyventojai gali atiduoti didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėms bei kitoms įmonėms, turinčioms teisę tvarkyti gyvsidabrio atliekas. Tokių įmonių sąrašą gyventojai gali rasti Atliekų tvarkytojų valstybės registre“, – pataria vaistininkas M. Rutalė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!