Vaistažolininkas, „Žolinčių akademijos“ viceprezidentas ir knygų „Vaikai vaistažolių pasaulyje“ bei „Vaistažolių pasakos. Ir sveikatos receptai visai šeimai“ autorius Marius Lasinskas atskleidė kelis patarimus, kodėl eglutės spygliai iš tiesų yra aukso vertės.
Visgi pirmiausiai verta paminėti, kad šie patarimai tinka tik lietuviškai paprastajai eglutei, nes kitu atveju galite ir pakenkti sau. Taip pat geriausia naudoti tos eglutės spyglius, kurias pirkote ne prekybos centruose arba patys parsinešėte iš miško.
„Jeigu turite namuose gerą paprastą eglutę, džiaukitės ja kiek tik galite ir neskubėkite išmesti jų prie konteinerių pasibaigus šventėms. Labai gaila matyti jas tiesiog išmestas. Kartais ir namuose stovint eglutei dar pradeda byrėti spygliukai.
Mes patys su šeima stengiamės visada pirkti eglutę nenukirstą, o su šaknimis, kad vėliau galėtume ją pasodinti, rekomenduotume tą ir kitiems, bet jeigu turite kirstą eglutę spygliukų pabyra daugiau. Galite tuos spygliukus namuose susišluoti ir pasidaryti įvairiausių sveikatinančių dalykų“, – sako vaistažolininkas.
Receptai su eglės spygliukais
Pirmas ir pats paprasčiausias receptas – susidžiovinkite nukritusius ar nuo eglės nuskintus spyglius:
„Eglės spygliukus galima susidžiovinti ir nešiotis dėžutėje, rankinėje vietoj gumos ar burnos gaiviklio. Atsiradus nemaloniam burnos kvapui arba jaučiant, kad kabinasi kokia bakterija, galite paprasčiausiai išsiimti iš rankinės šiek tiek spyglių ir sukramtyti. Burna iškart pakvips pušynu ar eglynu, ar kadagiu, priklausomai nuo to, kokius spygliukus pasirinksite. Kramtykite juos apie 5-10 minučių, o vėliau išspjaukite“, – pataria M. Lasinskas.
Vaistažolininkas priduria, kad jeigu esate žaliavalgis, galite spygliukus suvalgyti:
„Taip gautumėte papildomą kiekį vitamino C. Žiemos metu spygliuočiai turi 10-20 kartų daugiau vitamino C nei parduotuvėje pirktos citrinos. Spygliukai turi ir priešvirusinių savybių, todėl tai puiki prevencija ir nuo peršalimo, ir nuo gripo. Aišku, tiems, kurie turi aukštą skrandžio rūgštingumą, nereikėtų daug spygliukų valgyti, nes jie gali turėti įtakos rūgštingumui“.
Kam nesinori kramtyti spygliukų, gali pasidaryti arbatos. Tam reikės maždaug saujos spygliukų. Turimus spygliukus sutrinkite mediniu šaukštu ir suberkite į termosą. Tada užpilkite 90 laipsnių temperatūros vandeniu ir palaikykite valandą.
„Tai bus žiemos arbata nuo visų negandų, peršalimų ir imunitetui stiprinti. Dar truputėlį medaus užkabinkite ir užgerkite jį arbata. O jeigu nemėgstate gerti daug arbatų, galite pasidaryti nuovirą.
Ant viryklės dedate puodą su vandeniu, ant jo uždedate antrą puodą, o į jį dedate saulę spyglių ir litrą vandens. Taip ant silpnos ugnies šildote apie 10-20 minučių uždengus. Išjungus kaitrą dar palaikykite apie 20 minučių. Laikykite uždengus, kad neišgaruotų eteriniai aliejai. Turėsite nuovirą, kurį galite gerti kelis kartus per dieną po pusę stiklinės, likus valandai ar pusvalandžiui iki valgio“, – nurodo dviejų knygų autorius.
Jeigu liko nuoviro, jo likutį galite įsipilti į vonią ir joje atsipalaiduoti. Vaistažolininkas juokauja, kad jeigu norite spygliukų terapijos, pasiimkite savo eglutę ir eikite pagulėti į vonią ją apsikabinę:
„Labai juokinga, bet labai gerai. Spygliukai pabadys, bet kartu ir pagerins kraujotaką. Aišku, paprasčiau būtų nuskabyti spygliukus ar surinkti juos nuo žemės ir padaryti nuovirą“.
Parsineškite spygliukų iš miško
M. Lasinskas nurodo, kad spygliuočiai medžiai patys gali apsisaugoti ir nuo bakterijų, ir nuo virusų, ir nuo grybelių. Jie taip pat gali padėti ir žmogui, o ypač žiemos metu. Taip pat manoma, kad spygliukų turimos savybės gali padėti kovoti ir su koronavirusu.
„Mokslininkai pradeda tyrimus, kuriais bandys įrodyti, kad spygliuose yra medžiagų, kurios gali padėti įveikti ir pandeminį virusą. Siūlyčiau ragauti ir arbatas, ir nuovirus, ir spyglius pakramtyti, nes jie puikiai tiks ir jau susirgus, ir profilaktikai“, – sako jis.
Na, o jeigu namuose neturite gyvos lietuviškos eglutės, galite parsinešti pušų, eglių ar kadagių šakelių tiesiai iš miško.
„Sakoma, kad miške oras švaresnis 200 kartų nei mieste, todėl vien tik eidami į mišką tų spygliukų ieškoti, gausite terapiją. Pastebėsite ne tik terapinį poveikį, bet ore yra ir eterinių aliejų, todėl labai sveika bent porą valandų pavaikščioti miške. Po tokio pasivaikščiojimo ir nuotaika geresnė bus, medžiagų apykaita bus gydoma, depresija, įvairios kvėpavimo sistemos atsistatys“, – pastebi vaistažolininkas.