• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjant šv. Velykų dienai, ne vienas suskubs keliauti į parduotuves įsigyti kiaušinių dažų marginimui. Skirtingas spalvas leidžiantys išgauti dažai masina pirkėjus savo asortimento gausa, tačiau svarbu įsitikinti, ar šie naudojami dažai yra saugūs sveikatai.

Artėjant šv. Velykų dienai, ne vienas suskubs keliauti į parduotuves įsigyti kiaušinių dažų marginimui. Skirtingas spalvas leidžiantys išgauti dažai masina pirkėjus savo asortimento gausa, tačiau svarbu įsitikinti, ar šie naudojami dažai yra saugūs sveikatai.

REKLAMA

Apie kiaušinių marginimui skirtus maistinius dažus sutiko papasakoti Baltijos aplinkos forumo Cheminių medžiagų ekspertas Gražvydas Jegelevičius.

Jis atskleidė, kokie pavojai slypi maistiniuose dažuose, kokių dažų šiukštu nereikėtų įsidėti į savo pirkinių krepšelį bei kaip kiaušinius numarginti natūraliais būdais su namuose esančiais ingredientais.

Kokie pavojai slypi kaušinių dažuose?

Pradėjus su specialistu kalbėtis apie kiaušiniams prekybos centruose pardavinėjamus dažus, jis atskleidė, kad svarbiausia atskirti tai, jog maistui yra naudojami maistiniai dažai ir jų šiukštu negalima supainioti su nemaistiniais dažais.

Pirmiausia, pašnekovas prabilo apie maistinius dažus. Pasak jo, tie, kurie mano, kad maistiniai dažai yra visai nekenksmingi – klysta.

Pašnekovas tikino, kad juose galima aptikti įvairių priedų, kurie gali pakenkti sveikatai, dėl to rekomendavo su jais elgtis atsargiau.

„Žinoma, kad maistiniuose dažuose yra nemažai kenksmingų medžiagų ir jos ženklinamos, pavyzdžiui, E110, E104, E122, E129.

Yra dar grupė vadinamų azo dažų, kuriuose yra E102, E110, E122, E133, tad šie dažai gali ne tik sukelti vaikų hiperaktyvumą, sutrikimus, bet taip pat ir odos sudirgimus, alergines reakcijas, o jeigu pastoviai patiriame dažų poveikį, tai migreną ir netgi vėžį“, – pranešė G. Jegelevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip pasirinkti tinkamus dažus?

Pokalbio metu pašnekovas taip pat prabilo apie nemaistinius dažus, kuriuos žmonės netyčia įsigyja prekybos centruose ir jais bando marginti kiaušinius.

Vieni iš tokių dažų – tekstiliniai, kurių G. Jegelevičius griežtai įspėjo nedėti į savo pirkinių krepšelį, nes juose gausu pavojingų cheminių medžiagų.

REKLAMA

„Nereikėtų dažyti tekstiliniais dažais kiaušinių, nes jie gali būti kur kas pavojingesni sveikatai nei maistiniai dažai, jie neskirti maistui.

Kiek žinau, jų bent jau iki šiol būdavo prieš Velykas pardavinėjama ir žmonės neapsižiūrėję gali jų nusipirkti“, – įspėjimu dalijosi specialistas.

Taip pat jis pasiūlė atidžiai peržiūrėti marginimui skirtų dažų etiketes, nes, pasak jo, tai gali padėti nustatyti, kokie dažai yra saugesni už kitus.

„Svarbu žiūrėti pakuotes, dažų ženklinimą ir pavojaus piktogramas. Dažnai sudėtis net nebūna parodyta, tad tuomet pirktumėme tai, ko nežinome, ir galime dėl to nukentėti.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl to siūlau peržvelgti pavojaus piktogramų paveikslėlius ir taip identifikuoti, kurie dažai yra saugūs naudojimui“, – patarė jis.

Teisingas kiaušinių dažų naudojimas ir alternatyvos

Pasiteiravus cheminių medžiagų specialisto, kaip reikėtų saugiai ir tinkamai elgtis su maistiniais dažais dažant kiaušinius, šis įvardijo dvi pagrindines taisykles.

„Mes galime šiais dažais nudažyti kiaušinių lukštus, nes lukštą nulupame ir jo nevalgome.

Visgi, jeigu pro lukštą prasiskverbia dažai, akivaizdžiai matome, kad ji nusidažiusi, tą vietą mes galime nupjauti ir vartoti tik nenudažytą dalį. Tai būtų pakankamai saugu“, – mintimis dalijosi specialistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis tik tiems, kurie siekia visiškai išvengti šių dažų poveikio, G. Jegelevičius patarė margučių dažymui naudoti natūralius dažus.

Pasak jo, iš jų galima išgauti įvairias spalvas natūraliais metodais, išvengiant sandūros su cheminėmis medžiagomis, o taip apsaugant ne tik save, bet ir gamtą.

„Visi puikiai žino, kad yra svogūnų lukštai, nudažantys ruda, geltona spalva. Taip pat raudona spalva nudažančios alksnio ir ąžuolo žievės, o jeigu paverdame alksnio ar ąžuolo žievę su surūdijusia geležimi, tai išgauname juodus dažus, kurie labai gražiai nudažo kiaušinius.

REKLAMA

Geltoną spalvą galime išgauti su ciberžole, raudoną spalvą su raudonaisiais kopūstais, violetinę spalvą – raudonuoju vynu, vynuogių sultimis. Galima dažyti vyšniomis, jų sultimis, gausime tamsiai raudoną spalvą.

Yra ir kitų spalvų, pavyzdžiui, žalią spalvą galima išgauti susmulkinus, sutrynus, sumalus žalumynus, tarkime, špinatus ar petražoles“, – skirtingų spalvų išgavimo būdais dalijosi pašnekovas.

Natūraliai dažant kiaušinius jis patarė nepamiršti į vandenį įpilti šaukštelį acto, kad kiaušinio lukštas geriau pasisavintų dažus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų