• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mes visi turime pažįstamą, kuris, atrodo, nenustoja valgyti, tačiau niekada nepriauga svorio. Deja, mes turime liūdnų žmonių tiems, kurie mano, kad to galima išmokti. Pasirodo, ši savybė yra užkoduota giliai mūsų DNR.

Mes visi turime pažįstamą, kuris, atrodo, nenustoja valgyti, tačiau niekada nepriauga svorio. Deja, mes turime liūdnų žmonių tiems, kurie mano, kad to galima išmokti. Pasirodo, ši savybė yra užkoduota giliai mūsų DNR.

REKLAMA

Žurnale „PLOS Genetics“ publikuoto tyrimo autoriai užsibrėžė atlikti iki šiol didžiausią tokio tipo tyrimą ir suprasti, kurie genai lemia lieknumą, o kurie – antsvorį. Jie atrado keletą naujų genetinių atmainų.

Vienos jų yra glaudžiai susijusios su nutukimu, kitos – su sveiku lieknumu. Tyrimo rezultatai gali padėti paaiškinti, kodėl vieniems žmonėms yra lengviau palaikyti sveiką kūno svorį nei kitiems.

Kalbėdami apie nutukimo epidemiją, ekspertai dažnai savo dėmesį sutelkia tik į išorinius veiksnius, pavyzdžiui, kaloringas dietas ar tingų gyvenimo būdą – ir jie nėra neteisūs. Tačiau, kaip parodo šis tyrimas, genetika taip pat turi labai daug įtakos žmogaus sudėjimui.

REKLAMA
REKLAMA

Trumpai tariant, nutukimas yra daug sudėtingesnė sveikatos problema, kurią lemia ne tik besaikis mėsainių valgymas.

„Pirmą kartą buvo įrodyta, kad sveiki, ploni žmonės sugeba išlikti liekni, nes jie nesusiduria su antsvorį lemiančių genų našta, o ne todėl, kad, kaip kartais yra teigiama, jie labiau rūpinasi savimi, – sakė tyrimo vadovė profesorė Sadaf Farooqi. – Yra lengva teisti ir kritikuoti žmones dėl jų svorio, tačiau mokslas rodo, kad tai nėra taip paprasta. Mes negalime taip lengvai kontroliuoti savo svorio, kaip kartais gali atrodyti.“

REKLAMA

Kembridžo universiteto tyrėjai išanalizavo maždaug 14 000 žmonių DNR. Iš jų 1 622 buvo liekni, 1 985 smarkiai nutukę, o 10 433 asmenys turėjo normalų kūno masės indeksą. Nustatę, kurie genai, panašu, yra susiję su lieknumu, jie įvertino kiekvieno tirto asmens genetinę riziką.

„Kaip ir tikėjomės, nutukusių žmonių genetinė rizika yra daug didesnė, nei asmenų, kurių svoris yra normalus, o tai reiškia, kad jie yra labiau linkę turėti antsvorio. Genetinėje loterijoje jiems nepasisekė“, – paaiškino dr. Ines Barroso iš „Wellcome Sanger“ instituto.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dar nėra aišku, kaip šie genetiniai skirtumai nulemia svorio augimą. Tiesa, daugybė ankstesnių tyrimų rodo, kad tai galimai paveikia asmens medžiagų apykaitą.

Daugumoje pasaulio valstybių nutukimas yra vis didėjanti problema. Jungtinėse Amerikos Valstijose daugiau nei 93 mln. žmonių, beveik 40 proc. visų gyventojų, yra nutukę, ir šis skaičius nuolat auga. Jungtinėje Karalystėje didelį antsvorį turi maždaug vienas iš keturių žmonių. Tyrėjai tikisi, kad jų tyrimas padės geriau suprasti nutukimo epidemiją ir leis patobulinti kai kuriuos naujus svorio metimo metodus.

Profesorė S. Farooqi sakė: „Jeigu mes sugebėjome atrasti genus, kurie padeda nepriaugti svorio, mes galėtume juos panaudoti ieškant naujų svorio metimo strategijų, kurios padėtų žmonėms, neturintiems tokio genetinio pranašumo.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų