Ūkio ministras Rimantas Žylius, dalyvaudamas žurnalo „Valstybė“ kasmet organizuojamoje konferencijoje, sakė, kad šiemet valstybė planuoja surinkti per 524 mln. litų dividendų iš valstybės valdomų įmonių (VVĮ). Jis pabrėžė, kad tokios įmonės valstybei galėtų uždirbti kur kas daugiau.
„Mūsų stebimų pokyčių mastas yra gerokai didesnis nei keli šimtai milijonų litų dividendų iš įmonių. Net pelno padidinimas iki milijardo litų yra per maža ambicija. Mes stebime verslo bendruomenės atsiskyrimą nuo sovietinės praeities šešėlių ir jos gravitaciją į skandinavišką kultūrą. Šito reiškinio poveikis ekonomikai gali būti skaičiuojamas dešimtimis milijardų litų. Man itin džiugu matyti, kad būtent šiam judėjimui katalizatoriaus vaidmenį atlieka VVĮ ir čia vyksta pokyčiai“, – sakė R. Žylius.
Skaičiuojama, kad jeigu VVĮ duotų 6,8 proc. pelno grąžą, kurią duoda vidutinės komercinės įmonės, jos pelnas galėtų siekti 1,1 mlrd. litų. Pernai VVĮ uždirbo 336 mln. litų pelno.
Trečią kartą Ūkio ministerijos skelbiamoje VVĮ ataskaitoje nurodoma, kad jų portfelio rinkos vertė pernai siekė 13,5 mlrd. litų. Veiklos pelnas buvo beveik 3,5 karto didesnis negu 2010-aisiais ir siekė daugiau nei 142 mln. litų. Pelno rezultatus pagerino tik transporto sektoriaus įmonės. Jų veiklos pelnas augo nuo 116 iki 273 mln. litų.
Ūkio ministras pabrėžė, kad VVĮ vykdomos reformos esmė ne pelno siekimas, o efektyvumo didinimas.
„Šios reformos esmė sukurti tokias sąlygas, kuriose VVĮ galėtų veikti kaip bet kuri komercinė įmonė. Vadinasi reikia sukurti atitinkamą komercinę aplinką“, – sakė R. Žylius.
„Mc Kinsey“ atliktas tyrimas rodo, kad investuotojai yra 28 proc. labiau linkę investuoti į tas įmones, kuriose veikia geroji verslo valdymo praktika. Būtent tokią valdymo praktiką ir siekiama įgyvendinti VVĮ.
Pertvarkant VVĮ, anot ministro, išskirti trys svarbiausi tikslai – skaidrumas, aiškių tikslų nustatymas, politinės įtakos atribojimas.
„Visiems, kurie sako, kad tokiai reformai Lietuvoje yra dar ne laikas, nes Lietuva yra giminių kraštas, atsakau – neskirkime į postus giminių (vienas iš reformos sprendimų – rinkti nepriklausomus valdybos narius į VVĮ valdybas – aut. past.), skirkime pačius geriausius ir Lietuva atsikratys giminių krašto etiketės. Šitiems pokyčiams laikas yra dabar“, – konferencijoje kalbėjo ūkio ministras.