Vakar Kretingos rajone, prie Sūdėnų, oficialiai atidarytas 14 megavatų galingumo vėjo jėgainių parkas. Investuotojai neslėpė džiaugsmo, o vietiniai gyventojai - nepasitenkinimo.
Planuojama, kad septynios skandinavų kapitalo bendrovės "4 Energia" vėjo jėgainės per metus pagamins maždaug tiek elektros energijos, kiek jos per metus Lietuvoje suvartoja 30-40 tūkst. gyventojų.
Kenkia sveikatai?
"Žinome, su kokiais objektyviais ir neobjektyviais sunkumais statant tokius objektus tenka susidurti verslininkams, todėl noriu pasidžiaugti, kad šios Vyriausybės programoje, ko gero, pirmą kartą, atsinaujinančių išteklių plėtra tapo prioritetine energetikos politikos sritimi", - teigė energetikos viceministras Henrikas Bernatavičius.
Savo ruožtu į šventę pakviesti aplinkiniai gyventojai neslėpė nepasitenkinimo vėjo jėgainių, kurių stiebų aukštis siekia 78 metrus, o rotorių skersmuo - 82 metrus, kaimynyste.
Vardo viešinti nepanorusi moteris tikino, kad gyventojai buvo apgauti - neva žadėta statyti mažąsias jėgaines, o pastatė didžiąsias.
"Apskritai mūsų niekas neklausė, ar mes norime gyventi šalia jėgainių. Parašus rinko tik iš diedukų, kuriems per 80 metų: pasiūlė po vargingus 100 litų, kurie aniems atrodo kaip milijonas, ir jie pasirašė. O dabar neįmanoma tvertis: naktį jei prabudai, nebeužmigsi nuo to bildėjimo", - piktinosi ji.
Sūdėnų kaimo gyventojas Edmundas pasakojo vieną dieną lauke pjovęs medieną, tačiau maždaug už 300 metrų nuo sodybos stūksančios vėjo jėgainės skleidžiamas triukšmas esą "perrėkė" net elektrinio pjūklo garsą.
Ponia Edita tikino, kad pradėjusios veikti jėgainės "susargdino" jos vaikus - esą visiems trims dažnai skauda galvą, jie vemia. Sūdėniškė Stanislava guodėsi, kad jėgainės jai "drasko širdį". Anot jos, pakilus stipresniam vėjui jėgainės taip kaukia, jog atrodo, kad šalia aerodromas būtų. "Atsikeliu ir sėdžiu lovoje pusę nakties", - pasakojo moteris.
Sieks sutarimo
"Į gyventojų ir investuotojų santykių aiškinimąsi nuolat įtraukiama savivaldybė. Yra investuotojų, kurie norėtų dar statyti jėgainių mūsų rajone, tačiau bedruomenių požiūris išties yra negatyvus ir, mano žiniomis, tokios nuotaikos jau persiduoda ir į kitas savivaldybes", - sakė Kretingos rajono meras Juozas Mažeika.
"4 Energija" vadovas T. Navickas patikino, kad su gyventojais bus ieškoma bendros kalbos.
"Mes kaip investuotojai nupirkome projektą po visų procedūrų, po detaliojo planavimo. Žinau tik tiek, kad visos procedūros yra atliktos, visi gyventojai yra davę sutikimus. Dabar, kai parkas jau pradėjo veikti, susiduriame su visokiais požiūriais. Tačiau, be abejo, spręsime problemas", - žadėjo jis.
Pasak T. Navicko, šiemet dar planuojama baigti 12 megavatų galingumo vėjo jėgainių parko statybą Šilutės rajone, Mockių kaime. Parko šalia Sūdėnų statyba pradėta pernai, iš viso į jį investuota per 73 mln. litų.
Žengs į jūrą
Vėjo jėgaines planuojama statyti ir Baltijos jūroje, Lietuvos teritoriniuose vandenyse. Klaipėdos miesto tarybos Teritorijų planavimo komitetas vakar pritarė Klaipėdos universiteto Baltijos pajūrio aplinkos tyrimų ir planavimo instituto mokslininkų parengtai Jūros vėjo elektrinių parkų poveikio aplinkai vertinimo programai.
Pasak projekto vadovo Sauliaus Gulbinsko, programa nagrinėja tris potencialius vėjo jėgainių parkus jūroje, vandenin nutolusius nuo kelių iki per 20 kilometrų - ties Palanga, Klaipėdos miestu bei Klaipėdos rajonu (tarp Klaipėdos ir Palangos).
"Jeigu poveikio aplinkai vertinimo išvados būtų teigiamos, būtų rezervuotos vietos parkams jūroje ir būtų galima pradėti tartis su investuotojais. Jei praleisime galimybes, ir jūroje ateity gali nelikti vietos", - sakė S. Gulbinskas.
Vėjo jėgaines būtų tikimasi jungti prie planuojamos elektros jungties Lietuva-Švedija, eisiančia per Kuršių neriją ties Kiaulės nugara. Kaip elektros energija patektų iki Dovilų pastotės, dar nežinia, mat trasa per dar uostamiestį nėra aptarta.
Bendra programoje numatytų vėjo jėgainių parkų jūroje galia siektų apie 1 GW, tačiau realiausia, anot mokslininkų, jog bus pastatyta 200 malūnėlių, kurių galia sieks 600 MW. Vėjo jėgainės jūroje galėtų atsirasti ne anksčiau nei 2014 metais. Apie tai, kiek į juos reikėtų investuoti, dar nekalbama.
"Sukiršino spekuliantai"
Alvydas NAUJĖKAS, Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos prezidentas:
"Gyvenimas parodė, kad elektrinių kaimynystėje gyvenančių žmonių skundai nėra motyvuoti, tai daugiau - psichologinis efektas. Neigiama prasme prie to prisidėjo žemės spekuliantai, sukiršinę investuotojus su bendruomenėmis. Mes žinom kurstytojus, tačiau palikome juos ramybėje, galų gale ir gyvenimas, krizė juos pastatė į vietą. O jeigu bendruomenė šnekasi konstruktyviai - verslininkai mėgsta konstruktyvumą, tada viskas gerai.
Laima ŠVEDAITĖ, Giedrė NORVILAITĖ