Regina MUSNECKIENĖ
Šią savaitę gamta nešykštėjo saulės ir karščio. O ūkininkų laukuose nuo aušros iki sutemos dirbo kombainai. Kol neužklupo lietūs ir škvalai, ūkininkai skubėjo sudoroti šių metų derlių.
Kulti iki paryčių
Ketvirtadienio vidurdienis. Pavažiavus kelis kilometrus už Maneikių gyvenvietės plyti didžiuliai ūkininkų laukai. Čia dirba net keli kombainai.
Palaukiame kol apsuks ratą didžiulis raudonas laukų milžinas. Kombainas grįžta kelio pusėn. Jo bunkeris prisipildė grūdų. Privažiuoja sunkvežimis. Susilygina su kombainu. Kombainas nutiesia savo „straublį“ į sunkvežimio priekabą. Byra grūdai, o kombainas nė nesustoja. Pjauna toliau.
Iš didžiulės stiklinės kombaino kabinos trumpam pokalbiui iššoka jaunasis ūkininkas Ričardas Vaičiulis. Vaikinas šiandien jau nupjovė 10 hektarų kviečių. Kombaino kompiuteris rodo derlingumą – 7,440 tonos grūdų iš hektaro.
Į šį lauką Liolių seniūnijos Babiniškės kaime, esantį keliolika kilometrų nuo namų, Ričardas atvažiavo vienuoliktą valandą. Sugaišo, kol paruošė kombainą. Be to, reikėjo įveikti keliolikos kilometrų atstumą. Čia ne pats tolimiausias jauno ūkininko ir jo tėvo Graužų kaimo ūkininko Algio Vaičiulio laukas. Yra laukų ir už 23 kilometrų.
„Kulsiu iki kokių keturių ryto, – sakė Ričardas. – Dar turiu nukulti 30 hektarų. Praneša lietų, škvalą. Gali pabloginti derliaus kokybę.“
Ūkininkams tėvui ir sūnui Vaičiuliams dar liko nukulti apie pustrečio šimto hektarų javų. Nesinorėtų, kad javai gautų lietaus. Pablogėtų kokybė.
Sugriuvo kombainas
Užvenčio seniūnijos Žeberių kaimo ūkininkų Nijolės ir Stanislovo Gečų kieme dar tebestovi kombainas. Šeimininkas nusimano apie techniką. Pats mechanizatorius. Pasitelkęs dar vieną meistrą bando suremontuoti brangiausią savo techniką.
Kombainą pirko tik pernai. Vakarietišką, bet naudotą. Per karščius patyręs didesnį krūvį, matyt, pavargo. Šeimininkas baiminasi, kad tik nereikėtų kokios brangios detalės. Jos vakarietiškiems kombainams kartais kainuoja ir tūkstančius. O dar turi važiuoti į didmiesčius jų parsivežti.
Ūkininkams Gečams dar liko nupjauti apie 20 hektarų javų. Reikia naudotis, kol tokios giedros dienos. Byra gražūs grūdai tarsi auksas. Už gerus grūdus ir kaina geresnė. O jeigu užlis, grūdai jau iš karto tiks tik į pašarinius. Kaina gerokai smuktels.
Nemažą dalį kviečių ūkininkai jau nupjovė. Vakar į Telšius išvežė 30 tonų grūdų. Ne visą derlių parduos. Jie turi pieno ūkį. Reikia palikti pašaro savo gyvuliams.
Darbymetyje ir akmuo kruta
Į laukus skuba ir kražiškiai ūkininkai Arūnas ir Vytautas Maziliauskai. Nori išnaudoti šiemet dosniai dalijamas giedras dienas.
Kiekviena minutė suskaičiuota. Juolab, kad reikia sužiūrėti ir didžiulį pieno ūkį. Iš 300 hektarų žemės didelę dalį broliai palieka ganykloms ir pievoms. Tačiau augina ir javų. Grūdus traiško. Gamina pašarus savo gyvuliams. Likusius parduoda. Broliai džiaugiasi, kad kaime dar pavyksta rasti žmonių, gebančių valdyti techniką. Žinoma, jeigu jiems moki gebėjimų vertus atlyginimus.
Tik trumpam į namus pažiūrėti, kaip laikosi mama, užsuko ir vaiguviškis ūkininkas Vaclovas Šimkus. Laukuose paliko dirbti brolį. Per darbymečius ir savaitgaliais pas Vaclovą suvažiuoja brolių ir seserų. Visi nori padėti.
Savo kombaino Vaclovas neturi. Todėl naudojasi proga, kai kiti ūkininkai sutinka važiuoti į jo laukus. Bet brangaus kombaino neverta pirkti. Vaclovas turi pieno ūkį. Javų sėja nedaug.
Dėl kelių dešimčių hektarų brangios technikos neperka ir jaunas Palšių kaimo ūkininkas Edgaras Piniauskas. Jis jau nukūlė septynis hektarus žieminių kviečių. Derlius nenustebino – trys tonos iš hektaro. Anksčiau tuose laukuose buvo ūkininkaujama ekologiškai. Kol žemę įtreš, teks tenkintis menkesniais derliais.
Šiemet Edgaras pasėjo 6 hektarus grikių. Juos reikės kulti gerokai vėliau. Tad nereikia sukti galvos, ar gaus kombainą.
Pakelėse plyti jau nupjauti ir pradėti pjauti javų laukai. Kai kur lyg milžinai sukiojasi didžiuliai modernūs kombainai. Bet teko matyti ir senų, net kabinos neturinčių „javų laivų“. Sėdi garbaus amžiaus kombaininkas prie atviro vairo. Į galvą spingina saulė. Bet senukas kombainas vistiek kulia.