• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įsibėgėjanti javapjūtė verčia raitotis rankoves ir Ugniagesius. Mat pastaruoju metu ėmė daugėti gaisrų laukuose: užsidega kombainai, o nuo jų įsiliepsnoja ir javų laukai. Vien praėjęs savaitgalis paženklintas penkiais liepsnojusiais kombainais.

Įsibėgėjanti javapjūtė verčia raitotis rankoves ir Ugniagesius. Mat pastaruoju metu ėmė daugėti gaisrų laukuose: užsidega kombainai, o nuo jų įsiliepsnoja ir javų laukai. Vien praėjęs savaitgalis paženklintas penkiais liepsnojusiais kombainais.

REKLAMA

Priežastys, pasak specialistų, kasmet tos pačios – dažnai medžiodami šiltas ir sausas dienas, ūkininkai pamiršta apžiūrėti, ar į laukus išrieda saugia technika, dažnas išvažiuoja be gesintuvo ar kitų nuo ugnies apsaugančių priemonių. Tiesa, sučiuptiems be jų gresia nemenkos baudos, mat ugniagesiai žada reidus.

Keturis hektarus javų per dieną mėgino įveikti ūkininkas Vilniaus rajone. Kol kombainas suka ratus, traktorininkas Edvardas laukia grūdų. Sako kartais ir pačiam tenka sėsti prie kombaino vairo ir derlių imti keliomis mašinomis. Bet prisipažįsta, kad niekada nėra išvažiavęs nepatikrinęs technikos. Vyras prisimena sovietmetį, kai laukuose kombainai liepsnojo kone kasdien. Tad patirtis verčia techniką apžiūrėti akyliau. Nesvarbu, kad ji naujesnė.

„Valome viską, sutepame, pilame dyzelį ir važiuojame", – pasakoja kombainininkas Edvardas.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, be gaisrų laukuose išsisuka ne visi. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas stebi liūdną statistiką – pastarosiomis vasaromis ėmė daugėti liepsnojančių kombainų. Šiemet ugniagesiams teko gesinti keturiolika kombainų. Didesnė dalis apdegė nepataisomai. Pernai per sezoną sudegė trisdešimt vienas. Ankstesniais metais šis skaičius siekė iki dvidešimties.

REKLAMA

Tiesa, ne visi kombaino šeimininkai pasakoja, kaip užsiliepsnojo kombainai. Bet specialistai sako, kad dažniausiai kombainai dega dėl to, kad ūkininkai jais tiesiog laiku nepasirūpina.

„Gaisrų priežastys kombainų yra įvairūs techniniai gedimai, šiuos gedimus lydi ir susikaupusios dulkės ant kombainų, šiaudai. Jie neretai įmirksta degiais skysčiais. Ir tokiai masei užsidegti tereikia menkiausios kibirkšties. Arba pakanka net ir įkaitusio paviršiaus", – komentavo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovas Aurimas Gudžiauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Labai dažnai, kaip sako priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovas, kombainininkai į laukus išskuba be būtinųjų gaisro gesinimo priemonių.

„Neretas kombainas yra tiesiog neaprūpintas pirminėmis gaisro gesinimo priemonėmis. Tai yra gesintuvais, nedegiais audeklais, šias priemones paranku turėti vos prasideda gaisras", – pastebi A. Gudžiauskas.

Štai todėl vis dažniau ugniagesiai rengia reidus, tikrina, turi kombainininkai apsaugos priemones ar ne. Neturintys jų, baudžiami nuo dešimties iki šešių šimtų eurų baudomis. Mat gaisrai laukuose pridaro žalos ne tik dėl sudegusios technikos, nuo degančio kombaino ima liepsnoti ir javų laukai. Pernai registruotas bene didžiausias gaisras, kuriame sudegė keli šimtai hektarų javų. Šiemet, kaip sako departamento atstovai, taip pat teko gesinti tokius laukus. Dažnai nukenčia jau ne tik gamta ar technika, bet ir gaisrą mėginantis užgesinti šeimininkai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų