Įstatymas SB1070 įsigaliojo šią savaitę. Remiantis juo, policija gali sulaikyti kiekvieną jai pasirodžiusį įtartiną asmenį (dažniausiai – ispaniškai kalbantį ir atrodantį) bei pareikalauti jo dokumentų. Jų nepateikus asmuo gali būti sodinamas į kalėjimą.
Šis įstatymas sukėlė milžinišką nepasitenkinimo bangą visose JAV – ispanakalbiai šalies gyventojai vienijasi į organizacijas ir rengia protesto akcijas, kai kurios valstijos grasinasi boikotuoti Arizonos produkciją, o JAV prezidentas Barracas Obama padavė Arizonos administraciją į federalinį teismą.
Tačiau vienijasi ne tik įstatymo priešininkai, bet ir jo šalininkai, besiburiantys aplink respublikonų politikus. Dažnai tai susiję su rasiniais įsitikinimais – baltieji JAV gyventojai baiminasi imigracijos iš Lotynų Amerikos – jau dabar didelę dalį JAV gyventojų sudaro ne baltieji. Kita vertus, baiminamasi ir to, jog Arizoną gali ištikti Meksikos pasienio valstijų likimas – bijoma, jog į JAV plūsta tik narkotikų prekeiviai, nusikaltėliai ir prostitutės.
Arizonos šerifas jau įrengė specialų kalėjimą nelegaliems imigrantams - vyrai apgyvendinami lauke esančiose palapinėse ir rengiami tik rožinės spalvos apatiniais ir kojinėmis. Šerifas neslepia - jo tikslas yra pažeminti.
Tokie įsitikinimai eskaluojami nepaisant oficialių duomenų, jog nusikalstamumo rodikliai Arizonoje bei visame pietiniame JAV pasienyje mažėja.
Gausėja ir susirėmimų tarp priešingų grupuočių – prie Phoenixo teismo rūmų, kuriuose buvo svarstomas JAV federalinės vyriausybės ieškinys prieš Arizoną, tvirtinant, jog valstijos negali pačios reguliuoti savo imigracijos politikos, vyko du protestai. Vieni žmonės laikė plakatus su šūkiais – „Tai – laisva šalis“ ir „Ne, rasizmui“. Kiti – „mes nepaklusim“.
Žmonių baimes, ypač ekonominės krizės akivaizdoje kursto ir nemažai politikų kitose valstijose. Jie imigraciją vadiną „tvanu“, „grėsme ekonomikai“ ar „grėsme Amerikai“. Kai kuriose valstijose aktyvistų grupės valdžiai jau rengia įtariamų nelegalių imigrantų sąrašus.
Tuo tarpu čia gyvenantys užsieniečiai pasipiktinę – naujasis įstatymas prisidės prie diskriminacijos dėl odos spalvos bei apsunkins gyvenimą tiems, kurie čia atvyko nelegaliai prieš daugybę metų ir įsitvirtino dirbdami sąžiningus darbus, užaugino vaikus JAV piliečius.
Kita vertus, galimas ir netikėtas posūkis – JAV yra 34 mln. asmenų, kuriems ispanų yra pirmoji kalba. Panašūs įstatymai padeda ispanakalbių bendruomenei suvokti save kaip vienetą ir politinę jėgą bei pareikalauti teisių.